Aktuality

Jak to letos dopadlo v soutěži klokanů?

V letošním ročníku soutěže Matematický klokan se v Libereckém kraji nejlépe vedlo studentům našeho gymnázia v kategorii Junior a Student. V konkurenci 870 řešitelů kategorie Junior na třetí příčku doskočil Jarda Hořák z 2. B. Ještě o chlup lépe skákali zástupci kategorie Student. Mezi 307 řešiteli vybojoval 2. místo František Jurák ze 4. B., třetí příčka patří Lucce Kubíčkové také ze 4. B. Výsledkové listiny.

Moc blahopřejeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.

Mgr. Jana Vaňková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Kandidáti do školské rady

Jako kandidáti do Školské rady Gymnázia F. X. Šaldy byli za zákonné zástupce a zletilé žáky navrženi Ing. Ludmila Hlavešová a Ing. Martin Pěnčík.

 

Mgr. Václav Ulvr, ředitel

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Volitelné předměty pro maturitní a předmaturitní ročník (II. kolo přihlašování)

Od 16. dubna 2018 probíhá přihlašování volitelných předmětů pro 3. a 4. ročník v II. kole. Přihlašují se žáci, jejichž zvolený předmět nebyl otevřen, a dále žáci, kteří se přihlásit zapomněli či nestihli. Přihlašuje se prostřednictvím webového rozhraní SIS Bakaláři, položka Ankety; žák musí být přihlášen na svůj účet (nikoliv na účet rodičů).
Přihlášení na volitelný předmět je závazné. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2018.

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Debatní klub a Demagog.cz

Povelikonoční středa se v Liberci nesla ve znamení pravdy, respektive snahy pravdu poznat. Debatní klub při Gymnáziu F. X. Šaldy pozval do města pod Ještědem experty z projektu Demagog.cz a společně s diváky se bavili o problematice nepravdivých zpráv a zkreslování informací.

Dopolední program na Gymnáziu F. X. Šaldy byl zaměřený na kritické myšlení – kde se může doplatit na jeho postrádání. Studenti se tak měli šanci zamyslet nad tím, jak snadno informace skrze sociální sítě přijímají a jak se této snadné konzumaci bránit.

Večerní přednáška pro širokou veřejnost v Knihkupectví a antikvariátu Fryč byla pak více zaměřena na orientaci v mediálním a politickém prostředí, včetně tzv. fake news. Díky věcným dotazům posluchačů bylo možné proniknout i do detailů ověřování informací a několika historek ze zákulisí factcheckingu. Více fotografií naleznete zde.

Debatní klub při GFXŠ

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Čtyři zlata z Eurorebusu pro FX!

V zaplněné aule Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se v sobotu 7. dubna v tradičně výborné atmosféře konalo krajské kolo vědomostní soutěže Eurorebus. Účast si z FX vybojovalo 13 tříd a 14 jednotlivců. Soutěžící museli zvládnout náročné testy včetně doprovodné soutěže, ve které prokázali své znalosti nejen z historického vývoje České republiky, ochrany přírody u nás, ale třeba i těžby ropy a ropných havárií.

V kategorii ZŠ01 zvítězilo družstvo sekundy, kterou reprezentovali Štěpán Líbal, Štěpán Waldhauser a Petr Vajc. V kategorii SŠ patří prvenství sextě, kterou reprezentovali Matyáš Jandík, Jakub Pícha a Jakub Strašlipka. Ten se stal v této kategorii i vítězem soutěže jednotlivců. Čtvrté zlato vybojoval v soutěži jednotlivců kategorie ZŠ01 primán Lukáš Maier. Do celostátního kola ještě postoupili přímo ze 4. místa prima (ZŠ01) a z 5. místa 2.N (ZŠ02) a 2.B (SŠ).

Blahopřejeme a přejeme mnoho úspěchů v celostátním kole. Výsledkové listiny.

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Martin Tecl obhájil prvenství

Vítězem krajského kola geologické olympiády, které se konalo 9. dubna na TUL v Liberci, se stal Martin Tecl ze 4.B. Obhájil tak loňské vítězství v kategorii B – středoškoláků a čeká ho celostátní kolo, které se uskuteční ve středu 9. května 2018. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Pavel Taibr

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Těsně, ale přece!

Ve čtvrtek 6. dubna proběhlo krajské kolo biologické olympiády kategorie B. Naši školu zastupovali Filip Cesar z 1. B a Tereza Kvapilová a Benjamin Rom, oba z 2. B. Žádný náš soutěžící nezklamal, a jeden dokonce zazářil jak obrněnky v Mosquito Bay. Benjamin Rom v opravdu těsném souboji nakonec získal první místo a může se tak zúčastnit letního odborného soustředění v Běstvině, které je určeno nejlepším středoškolským studentům biologie a chemie v České republice. Benovi blahopřejeme a všem zúčastněným děkujeme za skvělou reprezentaci našeho gymnázia. Biologii zdar!

Mgr. Adam Lysičan

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Pojedeme do Chebu

Ve čtvrtek 5. dubna se tříčlenná výprava z našeho gymnázia vydala na Gymnázium Jeronýmova, aby se zde zúčastnila krajského kola dějepisné soutěže gymnázií. Záštitu nad krajským kolem převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Tématem soutěže bylo období mezi lety 1968–1977 v Československu. Tým ve složení Matyáš Moc (2. A), Hana Švitorková (4N) a Veronika Pavlíková (5N) se umístil na krásném 2. místě a postupuje tak do česko-slovenského finále, které se bude konat na podzim v Chebu.

Matyáš Moc (student 2. A)

 

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Pozitivně naladěná 2. B

„H-I-V…, ano mami, opravdu jedu na kurz HIV.“

I přes to, že jsme se těšili na jarní pozitivní kurz, nás nemile překvapila teplota, kdy se kapalné skupenství vody mění v led. Počasí nás nezastrašilo a na místo konání, tedy pension Krakonoš, jsme byli schopni se dopravit v úžasném procentuálním zastoupení 84,85 % z celkového počtu naší třídy.

Po souboji o nejlepší apartmán jsme se vrhli na první dopolední aktivity. Obsah těchto aktivit je přísně tajný, proto pouze naznačíme, že ačkoli byly některé z nich zákeřné, tak jsme se s nimi vypořádali s úsměvem na rtech a vznikla z toho opravdu velkolepá díla. Když k tomu připočteme adekvátní porce jídla, půlnoční svačinky a skvělý přístup učitelů, tak hodnotíme pobyt jako velmi povedený a rádi bychom si ho zopakovali v plném počtu.

Následujícím účastníkům můžeme vzkázat jen to, aby se na kurz náležitě vyspali a připravili se na tři dny plné nevšedních zážitků, překonávání zábran a poznávání svých spolužáků v jiném světle.

Kateřina Svobodová (studentka 2. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Vytvoř si svůj paměťový palác

Zapamatovat si dlouhou řadu čísel, obsáhlý seznam věcí nebo jmen, obličeje zločinců pro následnou identifikaci a mnoho dalších činností, při nichž každý člověk namáhá svou paměť, si vyzkoušeli žáci primy jako první skupina pilotního projektu Leonardo, konaného ve dnech 6. a 7. dubna v Janově nad Nisou.

Za pomoci různých metod, jež si osvojili, dokázali, že žádný, byť na první pohled obtížný, úkol pro ně nepředstavuje závažnější překážku. Se vším se dovedli hravě a především s humorem vypořádat a nově získané zkušenosti, jak efektivně pracovat s pamětí, mohou využít v průběhu studia i v každodenním životě.

V rámci projektu Leonardo vycestují v dalších týdnech na dva dny mimo Liberec i sekunda a tercie. Jejich program však bude v mnohém odlišný. Nechme se překvapit. Další foto.

Mgr. Vojtěch Hloušek

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit