Aktuality

Ples FX

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Ples FX je za dveřmi!

Všechny sály, bar a restaurace jsou pro vás otevřeny již od 19 hodin. Těšte se na pestrý program a bohatou tombolu, kterou podpořili: Divadlo F. X. Šaldy, pivovar Svijany, IQ landia, Zelená lékárna U Stříbrné lišky, prodejna svíček a bytových doplňků Domani, kosmetika Lieskovská, Ekopark Liberec, ETK a další.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Španělštináři z F. X. Šaldy opět zabodovali. Máme zlato!

V úterý 19. 2. 2019 se konalo krajské kolo Soutěže ve španělském jazyce. Soutěžilo celkem 19 studentů z pěti středních škol v Libereckém kraji. Studenti se utkali celkem ve třech disciplínách:  v poslechu, porozumění textu a ústním projevu na vylosované téma. Vítězkou kategorie SŠ1 se stala Hana Hromadová ze 4. A, která postupuje do celostátního kola soutěže. Gratulujeme k úspěchu a držíme palce v dalším soutěžním klání.

Mgr. Olga Šulcová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Na stráži ve Stráži

Ve čtvrtek 7.  2.  se 1. A vypravila do Stráže pod Ralskem, aby navštívila místní věznici. Po důkladné prohlídce při vstupu nám postupně ukázali, jak se v takovém vězení vlastně žije. Mohli jsme vidět dvůr i se strážními věžemi, zdejší jídelnu (buďte rádi za tu školní, vy nevděčníci!), pokoje pro „hosty“ a dokonce i nechvalně proslulou vypolstrovanou místnost, jako ji známe z filmů. Vrcholem prohlídky se stal osobní rozhovor s jedním odsouzeným. Po celou dobu mezi námi panovala úzkostlivá nálada, kterou nezlepšovala ani skutečnost, že jsme byli v těch nejlepších celách. Všichni byli rádi, když jsme se dostali ven. Celkově  exkurzi považuji za velmi zajímavou, alespoň teď vím, kde opravdu nechci skončit (chvála Bohu za náš ústav) :-).

Ondřej  Čejka (student 1. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Kvarta v synagoze

První exkurze, jíž se kvarta v novém roce účastnila, byla prohlídka nové židovské synagogy poblíž liberecké knihovny. Třída si dne 5. 2. prohlédla její vnitřní prostory a měla možnost zahlédnout mnoho vzácných exponátů, které byly v synagoze právě vystavovány. Za pomoci naučného výkladu se seznámila se starými i novými židovskými tradicemi a dozvěděla se informace, které jí obohatily učivo občanské výchovy. Společně s paní profesorkou Šimkovou si tedy den moc užila, ale hlavně nabyla mnoha vědomostí – jiným a zajímavým způsobem.

Eliška Roubalová (studentka kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Florbalisté na turnaji středních škol

Ve čtvrtek 7. 2. se konal turnaj středních škol ve florbale. V pětičlenné skupině se náš tým střetl postupně s florbalisty Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické Liberec, Střední školy strojní, stavební a dopravní Liberec, Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant a Střední školy Na Bojišti. O výsledku prvního utkání rozhodl pouze jediný gól, a to bohužel v naší síti. Celý zápas a téměř celý turnaj jsme se potýkali se špatnou koncovkou. To se projevilo také ve druhém zápase, který skončil remízou 1:1. Jediný zápas, ve kterém jsme dokázali vstřelit více gólů, bylo utkání proti Frýdlantu, který jsme ovládli 9:1. Další zápasy ve skupině se vyvíjely v náš prospěch, což znamenalo, že pokud v posledním zápase zvítězíme, postoupíme do krajského kola. Našemu plánu hráči ze Střední školy Na Bojišti nechtěli vyhovět a již po jedné minutě jsme prohrávali 2:0. Nakonec přidali ještě další 3 góly a zvítězili 5:0. Děkujeme všem hráčům za reprezentaci školy.

Mgr. Klára Leierová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Němčina jede

Ve středu 6. 2. 2019 se konalo v Domě dětí a mládeže v Liberci okresní kolo soutěže v německém jazyce v kategorii mladších  a starších žáků a naši zástupci opět postupují do krajského kola! V kategorii mladších žáků jsou to Agáta Šimáčková z kvarty a Lucie Faitová z tercie –  obsadily 1. a 2. místo.

Kategorii starších žáků bude reprezentovat Marek Trojan ze 3. A, ten obsadil 2. místo. Tři smolné setiny bodu dělily Annu Šťastnou od 3. místa.

Všem účastníkům i postupujícím srdečně gratulujeme a přejeme mnoho zdaru v kole krajském!

Mgr. Ivana Ouhelová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Úspěchy na fyzikálním poli

Dne 23. ledna 2019 se konalo krajské kolo fyzikální olympiády nejvyšší kategorie A. Naši studenti získali hned dvě medaile: 1. místo obsadil Jaroslav Hořák z 3. B, 3. místo Daniela Opočenská z 4. B a oba postupují do celostátního kola, kde jim budeme držet palce. Jardovi i Daniele gratulujeme a děkujeme za úžasnou reprezentaci školy.

Mgr. Ivana Buchalová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

NO NAMES, JUST SOULS

Všechny příznivce Gymnázia F. X. Šaldy a výtvarného umění zveme na výstavu fotografií žáků, pořádanou k 100. výročí založení školy.

Slavnostní vernisáž výstavy se uskuteční 4. 2. 2019 v 17 hodin v budově Krajského úřadu Libereckého kraje, U Jezu 642/2A, Liberec.

Výstava potrvá do 28. 2. 2019.

Těšíme se na Vás.

Mgr. Zuzana Kostincová & Mgr. Vladimír Šorsák

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

V obou kategoriích OČJ postupujeme do krajského kola

Dne 29. ledna 2019 se v budově Krajského úřadu v Liberci konalo okresní kolo soutěže Olympiáda v českém jazyce. Studentkám naší školy se podařilo v obou kategoriích postoupit do krajského kola. V I. kategorii obsadila třetí místo Karolína Hansalová (4V), ve II. kategorii získala první místo Ema Tomanová (3. A). Blahopřejeme a přejeme mnoho úspěchů v krajském kole.

PaedDr. Markéta Havrdová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit