Aktuality

Úřední hodiny o prázdninách

Vážení a milí zájemci o studium na našem gymnáziu,

přihlášky ke studiu přijímá naše paní sekretářka Markéta Tučková i o prázdninách, a to v těchto úředních hodinách:

pondělí–čtvrtek od 8.00 do 15.45

pátek od 8.00 do 15.00

Těšíme se na vás.

Vaše GFXŠ

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec

Maturitní ples 4. A a 4. B

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Zeměpisci dominovali v okresním kole olympiády

Velkým úspěchem skončilo okresní kolo zeměpisné olympiády, které se konalo ve čtvrtek 16. 2. v prostorách krajského úřadu. Vítězství vybojovali Filip Kmínek (sekunda) v kategorii B, Ondřej Chwiedziuk (kvarta) v kategorii C a Jakub Strašlipka (kvinta) mezi nejstaršími v kategorii D. Petr Vajc (prima) byl druhý v kategorii A. Všichni postupují do krajského kola.

Úspěšnými řešiteli byli i Stanislav Žák (kvarta) v kategorii C a Markéta Pavlíková (kvinta) a Jaroslav Hořák (1. B), oba v kategorii D.

Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci FXka. Výsledkové listiny.

Pavel Taibr

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Angličtináři přinesli z okresu zlato

Vítěznou sérii zahájil prvním místem v kategorii IB Dominik Švestka ze sekundy. Jeho spolužačka Amélie Bořická obsadila 6. místo.

V kategorii IIB přidala zlato Bára Balatková z kvarty, zdatně jí sekundoval její spolužák Robert Neuhöfer, který se umístil na bronzové pozici.

Třetí zlato přinesla v kategorii IIIB Zuzka Bayramová ze septimy, její spolužák Martin Benek skončil  mezi 23 skvělými soutěžícími na 4. místě.

Všem vítězným studentům blahopřejeme k dosaženým úspěchům i skvělé schopnosti ukázat své jazykové znalosti. Báře a Zuzce přejeme hodně štěstí v krajském kole.

PhDr. Martina Ulvrová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Certifikát si odneslo 36 našich studentů

Dne 3. 12. se v budově našeho gymnázia konaly cambridgeské zkoušky, jejichž složení pomůže studentům u profilové maturitní zkoušky, při přijímání na vysoké školy i při získání zaměstnání v České republice i v zahraničí. Uspěli všichni kromě tří studentů, kteří zkoušky složili jen na úroveň B1. V pondělí 13. 2. jim byly v Krajské vědecké knihovně v Liberci slavnostně předány certifikáty FCE (úroveň B2) a CAE (úroveň C1). Pět našich studentů podalo u zkoušek tak vynikající výkon, že dostali certifikát pro úroveň C2, což je úroveň Proficiency.

Děkujeme studentům za zodpovědný přístup k výuce a děkujeme i vyučujícím, kteří se na jejich přípravě ke zkouškám podíleli.

Další studenti si mohou zkoušku na gymnáziu složit koncem května 2017.

PhDr. Martina Ulvrová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Seminář geografie na krajském úřadě

Seminaristé navštívili v pondělí 13. února výstavu věnovanou novému Atlasu životního prostředí Libereckého kraje. Výstavou je provedla sama autorka Ing. Irena Košková z odboru životního prostředí LK. Vedle zajímvých informací k tvorbě tohoto velkolepého díla si studenti semináře ještě prohlédli doprovodnou výstavu Svět na starých mapách.

Škola získala zdarma sadu atlasů, kterou budou využívat učitelé geografie při výuce tématu Liberecký kraj.

Pavel Taibr

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

O EU na FXku

Seminář Geopolitiky a mezinárodních vztahů si pozval na FXko Ing. Pavla Brandu, Ph.D., zástupce Libereckého kraje pro EU a učitele regionální politiky EU na katedře geografie TUL. Na pořadu byla témata Evropské fondy a dotace, euroregion, euro a budoucnost EU. Neformální beseda pomohla seminaristům chápat problémy obcí, kraje i ČR v dotační politice. Studenti se vyjadřovali k otázce (ne)přijetí eura, k současnému odchodu Británie a celkové budoucnosti EU.

Pavel Taibr, seminář GMV

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Herzlichen Glückwunsch!

Ve středu 8. 2. 2017 se v DDM Větrník konalo okresní kolo Soutěže v německém jazyce, a to ve dvou kategoriích – IIB (nižší gymnázium) a IIIA (vyšší gymnázium). Během tohoto klání naši borci dokázali, že mezi libereckými školami patří k nejlepším. Zvládli poslech s porozuměním, konverzaci i řešení neočekávaných jazykových situací. Kategorii IIB vyhrála Magdalena Plšková, hned za ní se umístila Barbora Bučková a na 4. místě skončila Zuzana Topinková. Kategorii IIIA vyhrála Nikol Benešová, bronz bral Marek Trojan a 5. místo obsadil Tomáš Pop. Magdalena, Barbora a Nikol postupují do krajských kol.

Wir drücken euch, liebe Mädchen,  die Daumen!

Mgr. Renata Šípová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Tercie před soudem

„Tak asi, nebo určitě?“ „Asi určitě,“ vypovídá jeden ze sedmi obžalovaných před paní soudkyní JUDr. Evou Drahotovou. Kauza je vskutku rozsáhlá. Jedná se o nezákonnou výrobu a distribuci metamfetaminu (pervitinu) a obžalovaným hrozí trest odnětí svobody ve výši 8-12 let. Dva z obžalovaných jsou vietnamské národnosti, a proto byl přítomen i tlumočník. Soudního přelíčení jsme se zúčastnili dne 26. 1. 2017 a moc jsme si ho užili. Paní soudkyně s námi ještě po ukončení dopoledních výslechů obžalovaných vše probrala. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého, ale to by nebylo možné bez paní profesorky Havrdové a paní Klokočníkové. Tímto bychom jim všichni chtěli  poděkovat.

Klára Kopytková a Šárka Líbalová (studentky tercie)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

3N v Cáchách

Dne 21. 1. 2017 se třída 3N vydala na druhou část výměny se studenty z německých Cách. Po celodenní cestě vlakem jsme dorazili na místo a náš týden v Německu započal. Na začátku týdne jsme byli rozděleni do 4 workshopů s hlavním tématem věda a technika. Společně jsme s našimi kamarády z Cách a Lipska pracovali na projektech, které jsme poslední den našeho pobytu prezentovali. Kromě společné práce jsme také podnikli spoustu výletů. Navštívili jsme tamější chrám, radnici, udělali si celodenní výlet do nedalekého Düsseldorfu a také do belgického Lutychu.
Celý týden nám rychle utekl a my doufáme, že své německé kamarády brzy uvidíme.

Veronika Pavlíková (studentka 3N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit