Aktuality

Tři 2. místa ve 22. ročníku Eurorebusu a k tomu jedno vítězství

V sobotu 22. dubna se v Ústí nad Labem konalo krajské kolo soutěže Eurorebus. Z naší školy se do něj v několika kategoriích kvalifikovalo 12 tříd a 14 jednotlivců. V soutěži tříd jsme ve všech kategoriích obsadili 2. místa: za sekundu je vybojovali Filip Kmínek, Vojtěch Šír a Matěj Vogel, za tercii Natálie Adamcová, Kateřina Tichá a Richard Hons a za kvintu Matyáš Jandík, Jakub Pícha a Jakub Strašlipka. Ten si vedl nejlépe ze všech i v soutěži jednotlivců, kde zvítězil v kategorii střední škola. Naději na účast v celostátním kole má spolu s výše jmenovanými ještě prima.

Všem reprezentantům patří dík za věnovaný víkendový čas. Soutěž ale ještě nekončí, soutěžte s námi dál až do 12. května. Ve hře je pohár pro nejlepší školu!

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Pozitivní 2. B

Na třídenním kurzu – HIV – jsme si vyzkoušeli spoustu zábavných a místy i trochu šílených činností. Mimo tance, zpěvu a létání jsme si zkusili kouzlit, a dokonce si namluvili „animák“. Sice se nám do cesty postavilo škaredé počasí, ale i přes tuto nepřízeň jsme zůstali pozitivní.

Anna Zlochová (studentka 2. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Náboj měl opět náboj

Skvělá organizace a nepopsatelná atmosféra přilákala v pátek 7. dubna do Průmyslového paláce na Výstavišti v Holešovicích v Praze tisícovku zapálených matematiků. Rozděleni do pětičlenných týmů změřili své síly v dalším ročníku mezinárodní matematické soutěže Náboj. V tričkách našeho gymnázia soutěžili v kategorii JUNIOŘI Daniela Opočenská a Martin Stárek z 2. B, Jakub Bůlfinek ze sexty, Jakub Strašlipka z kvinty a Jaroslav Hořák z 1. B., v kategorii SENIOŘI Anežka Gruberová, Lucie Kubíčková, David Fiala a František Jurák z 3. B a Zuzana Urbanová z 5N. V silné konkurenci si vedli opravdu výborně. V konečném pořadí 138 týmů obsadili Junioři krásné 20. místo a Senioři 21. místo ve svých kategoriích.

Všem moc blahopřejeme a těšíme se na další ročník soutěže.

Mgr. Jana Vaňková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Wasser und seine Eigenschaften

Třída 1N se 6. – 7. 4. zúčastnila vícejazyčného projektu s tématem „Voda a její vlastnosti“. Našimi partnery v tomto projektu byli žáci z Vitzthum-Gymnasium v Drážďanech. Pomocí jazykové animace se obě skupiny dětí seznámily, pobavily a především spřátelily. Program v Německu byl zaměřen na znečištění vody běžnou domácností – žáci chemickým bádáním ověřovali, co např. způsobují tuky v odpadních vodách. V jabloneckém Eurocentru se spolupráce rozvíjela na bázi výtvarné. Více naleznete zde.

PhDr. Radka Blažková, Ph.D.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Volitelné předměty pro předmaturitní a maturitní ročník

Od 5. dubna 2017 probíhá přihlašování do volitelných předmětů pro 3. a 4. ročník v I. kole. Přihlašuje se prostřednictvím webového rozhraní SIS Bakaláři, položka Ankety; žák musí být přihlášen na svůj účet (nikoliv na účet rodičů).

Přihlášení na volitelný předmět je závazné. Pouze žákům, kteří si zvolí volitelný předmět, jenž pro nedostatek zájemců nebude otevřen, bude otevřeno II. kolo volby.

Před přihlášením je vhodné nejprve prostudovat dokument Nabídka volitelných předmětů, kde jsou uvedeni i předpokládaní vyučující jednotlivých předmětů. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2017. Žákům, kteří ve stanoveném termínu volitelné předměty nezvolí, je v souladu se zákonem stanoví ředitel školy. Případné dotazy zodpoví zástupce ředitele Jan Voženílek.

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Naši studenti budou opět nahrávat audioknihu pro nevidomé děti

V konkurzu na nahrávání audioknihy Spící město v rámci akce „Děti čtou nevidomým dětem“ také letos uspěli naši studenti. Mezi 150 účastníky konkurzu režiséra zaujal hlas i přednes Marušky Malinovské a Davida Hochmana a obsadil je hned do několika menších rolí. Věříme, že nahrávání bude pro oba naše terciány zajímavou zkušeností.

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Terciáni správně zooriskovali

Ve středu 5. dubna proběhlo finále vědomostní soutěže ZOO Riskuj, ve které musí soutěžící prokázat nejen výborné znalosti z oblasti chovu exotických zvířat, ale také používat účelně všechny lidské smysly a zvolit správnou taktiku. V neposlední řadě potřebujete také trochu toho štěstí. FXko reprezentovali žáci tercie – Šárka Líbalová, Lukáš Kmoch a Jan Macháček. Ti v úvodním kole porazili několik desítek soupeřů a prodrali se do osmičlenného finále. I v něm za mohutného fandění spolužáků zabojovali a získali nakonec sympatické třetí místo. Blahopřejeme.

Mgr. Adam Lysičan

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Wiesentheid 2N

Znáte „Dokumentační centrum – Areál říšských stranických sjezdů“ v německém Norimberku? Viděli jste už katedrálu ve městě Würzburg? Navštívili jste už někdy muzeum německého karnevalu? NE? – žáci 2N ANO aneb Wiesentheid  2N.

Ve dnech 29. března až 5. dubna 2017 se uskutečnila výměna našeho gymnázia s gymnáziem ve Wiesentheidu. První den jsme se po zdlouhavé jízdě autobusem rozdělili a ubytovali v hostitelských rodinách. Další dny jsme pracovali na projektech, které jsme poslední den pobytu prezentovali. Dále jsme navštívili města Norimberk, Würzburg a Kitzingen. V každém jsme měli společný program a poté volný čas pro sebe. Viděli jsme spoustu památek a muzeí.  K tomu všemu jsme také zažili, jak probíhá německé vyučování. Známe místního pana starostu, protože jsme navštívili radnici ve Wiesentheidu. Celý týden jsme zakončili rozloučením ve škole s rodiči, žáky a učiteli.

Po dobu celého pobytu nám přálo překrásné počasí, které někdy dosahovalo až k 25°C. Výměnu si každý užil. Těšíme se na brzké shledání s našimi německými kamarády.

David Šverma (student 2N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

LinguaFest se letos opět vydařil

Po roce se na naší škole opět uskutečnil LinguaFest, přehlídka hudebního či mluveného uměleckého projevu v cizích jazycích, kterého se účastní studenti gymnázií z Libereckého kraje. Celkem se ve středu 17. března sešlo rekordních 130 účastníků (kromě našich studentů i studenti z Gymnázia Jeronýmova a Gymnázia Dr. Randy v Jablonci).

Program sestávající z šestnácti nejrůznějších vystoupení byl velmi pestrý a poutavý. Diváci měli možnost zhlédnout divadelní verze několika pohádek i hry od Shakespeara, zaposlouchat se do poezie Williama Blakea i jazzové rytmizované prózy, slyšet známé písně od Beatles, Zaz či Christiny Aguilery nebo se nechat unášet melodiemi ze slavných muzikálů či písní od Montserrat Caballé.

Porota měla letos při rozhodování o laureátech opravdu nelehký úkol, ale nakonec rozhodla, že laureáty festivalu letos budou kolektiv žáků tercie Gymnázia F. X. Šaldy za pohádku James and the Giant Peach, kolektiv studentů vyššího gymnázia z Gymnázia Jeronýmova s představením Little Shakespeare Never Killed Nobody a duo Sára Bieliková a Matěj Moleš z Gymnázia Jeronýmova za píseň Les Passants od zpěvačky Zaz. Všem blahopřejeme a už teď se těšíme na příští ročník!

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Naši studenti uspěli v literární soutěži

31. března se v centru iQLANDIA konalo slavnostní vyhlášení výsledků jubilejního 15. ročníku literární soutěže Řekni mi, co čteš. Soutěž se každoročně účastní desítky žáků základních škol a víceletých gymnázií v Libereckém kraji a i letos byli naši studenti úspěšní. Lukáš Kmoch z tercie obsadil celkově 4. místo a jeho spolužák David Hochman obdržel zvláštní cenu Centra Babylon. Oba terciáni obdrželi nejen diplomy, ale i hodnotné poukázky na nákup knih dle vlastního výběru a vstupenky do iQLANDIA a aquaparku Centra Babylon. Blahopřejeme!

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit