Aktuality

Ceny GYTA 2017

Období pro nominace na ceny GYTA za školní rok 2016/2017 se pomalu chýlí ke konci!

Nominovat můžete do 1. června 2017.

Veřejné vyhlášení výsledků proběhne 28. 6. 2017 v PKO v Lidových sadech. Více informací naleznete zde.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výsledky přijímacího řízení po náhradním termínu

Na zveřejněných seznamech přijatých a nepřijatých uchazečů jsou uváděna identifikační čísla, pod kterými žáci přijímací zkoušky skládali. Pořadí je vytvořeno dle celkového počtu získaných bodů; při rovnosti bodů byla užita další kritéria stanovená ředitelem školy a zveřejněná před začátkem  přijímacího řízení, jež jsou i s legendou k tabulce dostupná na http://www.gfxs.cz/prijimaci-rizeni/. Pořadí zveřejněno dne 22. května 2017 v 15.30 hodin.

Zadání didaktických testů jednotné přijímací zkoušky poskytuje CERMAT uchazečům na svém portále https://vpz.cermat.cz/testy/.


Informace pro nepřijaté uchazeče:

Rozhodnutí o nepřijetí budou vydávána v úterý 23. května 2017 od 9 do 16 hodin — a to pouze zákonným zástupcům.  Je velmi důležité, aby si zákonní zástupci vyzvedli rozhodnutí o nepřijetí osobně.

Poučení:

Proti rozhodnutí o nepřijetí lze podat odvolání dle ustanovení § 60e odst. 3 školského zákona ve lhůtě 3 pracovních dnů ode dne převzetí rozhodnutí.

 

Mgr. Václav Ulvr (ředitel gymnázia)


typ studia

čtyřleté studium pořadí uchazečů vzor odvolání
šestileté studium pořadí uchazečů vzor odvolání
osmileté studium pořadí uchazečů vzor odvolání


Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Krajské kolo SOČ

V květnu proběhlo krajské kolo Středoškolské odborné činnosti. Ve velké konkurenci ostatních škol se našim studentům podařilo získat čtyři první místa, dvě druhá a jedno třetí. Vítězové jednotlivých kategorií pak postupují do celostátního kola. Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy a oceněným blahopřejeme. Kompletní výsledky našich studentů naleznete zde.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Naši Pythagorejci

Ve dnech 16. a 18. května 2017 proběhla okresní kola Pythagoriády a ve všech kategoriích máme vítěze! Jsou jimi Merlin Pěnčík z primy, Dominik Švestka ze sekundy a Matěj Ptáček z tercie. Navíc ze sekundy Martin Pícha a z tercie Marie Gotvaldová na krásných třetích místech.

Úspěšnými řešiteli jsou také primáni  Petr Vajc, Štěpán Waldhauser a Miroslav Lukáč. Dále Martin Pícha ze sekundy,  Lukáš Kmoch a Matyáš Kubíček oba z tercie a Andrea Jeřábková z 1. N. Gratulujeme.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Celostátní kolo Astronomické olympiády

Finále kategorie CD proběhlo ve dnech 10. - 12. 5. 2017 na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Martin Stárek z 2. B obsadil nádherné třinácté místo. Děkujeme za výbornou reprezentaci školy.

Další informace o soutěži naleznete zde.

RNDr. Věra Jandíková

 

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Přírodovědci utržení ze řetězu

Jak se vyrábí pivo? Jak vypadaly lékárny u nás v 16. století? Tohle a mnohem více jsme se mohli dozvědět během výjezdového semináře biologie a chemie. Vybranými krásami české přírody nás provázeli profesoři Adam Lysičan, Martin Luštický a profesorka Renata Velecká. S nimi jsme postupně absolvovali exkurze na různá zajímavá místa od ZOO ve Dvoře Králové, přes zámek Kuks, farmaceutické muzeum až třeba po výrobnu skleněných vánočních ozdob. Seznámili jsme se nejen s místní květenou a zvířenou, ale i s městem Trutnov, které nám pro naše přírodovědné putování poskytlo útočiště v místním penzionu. Během celého soustředění také probíhaly chemicko-ekologické večery – jako doplnění standardní výuky. Vše bylo završeno obávanou poznávačkou z rostlin. Náramně jsme si to užili, zážitků byl dostatek, domů jsme v pátek odjížděli znaveni, ale spokojeni. Budeme dlouho vzpomínat. Děkujeme.

Bohumil Fiala (student 3. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výjezďák aneb Freud a jeho žáci by měli radost

Náš pětidenní pobyt v penzionu Krakonoš byl zaměřen na naraci a interpretaci (nejen pohádek). K překvapení všech se nás účastnilo pouhých devět studentů, ale o to pohodovější atmosféra po celou dobu panovala. Do volnočasových aktivit se občas zapojili i oba naši učitelé, pan Minster v ping-pongu a pan Hrůza s hravou jiskrou v očích a kytarou na koleni. Více se o našem pobytu dočtete zde.

Eliška Procházková (studentka septimy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Zájezd do Anglie se vydařil

Ve dnech 14.–19. května se skupina studentů z našeho gymnázia vydala na poznávací zájezd do Anglie. Po dlouhé a vyčerpávající cestě autobusem a trajektem jsme konečně dojeli do cíle. První zastávkou bylo pobřežní městečko Dover, kde jsme navštívili významný hrad z 11. století. Dobová atmosféra a oslňující zeleň okolních luk a pastvin nás tak uhranula, že jsme se do Canterbury se slavnou katedrálou vydali po špatné straně silnice… Ve večerních hodinách jsme dorazili do okrajové části Londýna, kde jsme netrpělivě čekali na své hostitelské rodiny, které nás překvapily především svým netypickým přízvukem a výslovností anglického jazyka.

V následujících dnech jsme navštívili hlavní město Londýn se všemi jeho významnými pamětihodnostmi a také staré univerzitní město Cambridge, které v nás zažehlo jiskru touhy po dalším vzdělání.

I přes dlouhé přejezdy, u kterých nám jednou musela asistovat i policejní eskorta, a ustavičné popohánění zapříčiněné nedostatkem času jsme si pobyt plný anglických sendvičů velmi užili a načerpali mnoho cenných znalostí a zkušeností.

Adéla Pospíšilová, Tereza Nováková, Nikol Benešová a Michaela Schleiderová (studentky sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Orientační běžci nejlepší v kraji

Ve čtvrtek 11. 5. se v lesích nedaleko Studence konalo krajské kolo v orientačním běhu škol. Závodníci se museli vypořádat s tratí, která se mnohokrát křížila a byla záludná především v dohledávání kontrol. Ovšem naši běžci zvládli závod výborně. V kategorie D9 byla Marie Podrábská (kvarta) čtvrtá, v kategorii DS skončila Kateřina Dolejší (1.B) na druhém místě a Markéta Pavlíková (kvinta) na čtvrtém místě. Kategorii nejstarších chlapců ovládl Vít Koštejn (5.N) a druhým bodujícím byl Ondřej Bek (septima) na sedmém místě. Díky skvělým výkonům družstvo “FXka“ v kategorii středoškoláků zvítězilo a zajistilo si tak postup na republikové finále. K předvedeným výkonům gratulujeme. Další foto.

Mgr. Martin Luštický

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Pece, doly, památky

Ve dnech 18.–19. dubna 2017 jsme se zúčastnili poznávacího zájezdu do Polska. Naším prvním bodem programu byl jeden z nejproslulejších symbolů zla 2. světové války – vyhlazovací tábor Auschwitz. Zde jsme absolvovali téměř čtyřhodinovou prohlídku, při které jsme si nejprve prošli celou první část tábora (Auschwitz I) a později i mnohonásobně větší Auschwitz II – Birkenau, ve které je známá především hlavní budova s kolejemi a vypálená krematoria.

Abychom si následně zvedli náladu, zavítali jsme do Wieliczky, kde jsme navštívili solné doly, které měří asi tři sta kilometrů. Prohlídka trvala zhruba dvě hodiny a nám připadalo až neuvěřitelné, že jsme vlastně za tuto dobu neprošli ani jedno procento všech chodeb!

Druhý den jsme navštívili královský hrad Wawel a další významné památky v Krakově. Výlet byl krásný a věřím, že všichni si na něj ještě rádi zavzpomínáme, a to nejen v hodinách dějepisu… Celý článek.

Ondřej Biemann (student 3. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit