Aktuality

Maturitní ples oktávy a 6N

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

PRIMA KLIMA

V úterý 21. 11. 2017 jsme my, 4N, vyrazili na čtyřdenní ekologický projekt s názvem PRIMA KLIMA, kterého jsme se zúčastnili společně s německou třídou z Ebersbachu. I přes docela nepříznivé počasí jsme si celý projekt užili – byli jsme na prohlídce kamenolomu a elektrárny, sázeli jsme stromečky, prošli si muzeum v Görlitz a mnoho dalšího. Celý týden jsme navíc bydleli v krásném nejstarším německém klášteře v městečku Ostritz. Nejlepší ale bylo, že jsme si našli spoustu nových přátel a jistě to nebylo naposledy, kdy jsme se s nimi viděli.

Kateřina Juricová (studentka 4N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Náboj junior 2017

Už tradičně jsme měli zastoupení v týmové matematicko-fyzikální soutěži, opět v Praze na Gymnáziu Ch. Dopplera. A i letos se našim dařilo. Oba týmy získaly 24 body. Tým kvarty ve složení Matěj Ptáček, Matyáš Kubíček, Lukáš Kmoch, Martin Vrba byl desátý, pro Barboru Kracíkovou, Petra Vajce (oba ze sekundy) a Vojtěcha Šíra a Filipa Kmínka (z tercie) to bylo dvanácté místo. Gratulujeme.

Více informací a podrobné výsledky naleznete zde.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Dějepisná olympiáda 2017/2018 – školní kolo

Ve středu 15. 11. 2017 se konalo školní kolo Dějepisné olympiády, tento rok s názvem „To byla první republika aneb Československo v letech 1918-1938“. Soutěže se z naší školy zúčastnilo 12 studentů a letošním vítězem se stala Natálie Adamcová z kvarty, která tak má jistý postup do okresního kola. V lednu ji však možná budou moci doprovodit ještě další dvě děvčata, jež obsadila medailové pozice. Na místě druhém se umístila Šárka Líbalová z kvarty, třetí místo obsadila Zlatica Mlčochová z 2N. Všem řešitelům olympiády bych rád jménem vyučujících dějepisu poděkoval za účast, postupujícím děvčatům budeme v dalších kláních držet palce.

Mgr. Vojtěch Hloušek

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Šaldův badmintonový turnaj

V první sobotní prosincové dopoledne se na hřištích tělocvičny našeho gymnázia sešlo šest sportovních dvojic. Systém turnaje byl tentokrát nastaven tak, že se každá dvojice utkala s každou dvojicí v jednom vzájemném utkání. Utkání se odehrála na 2 vítězné sety.

Všechny dvojice podaly krásné sportovní výkony a bojovalo se o každý bod. Na konečném prvním místě se umístili Stejskalová Hana (1. B) a Stejskal Lubor, na druhém místě Nišev Michal (2V) a Nišev Alexandr, na třetím místě Líbal Štěpán (2V) a Líbal Aleš.

Věříme, že se opět za rok setkáme při dalším sportovním předvánočním zápolení. Více fotografií naleznete zde.

Mgr. Michal Kocián a Mgr. Jana Gajdošová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Martin Luther na FX!

Aneb připomínka toho, abyste, podobně jako autorka článku, nezapomněli, co se na naší škole dělo!

Čtvrtek 9. 11. 2017. Zcela normální vyučovací den, pokud jste však nevkročili do učebny dějepisu společně s třídou 1N, 2N, tercií nebo kvartou. Ta se totiž díky žákům z 5N posunula v čase o celých 500 let zpátky, kdy Martin Luther vydává svých 95 tezí. Úvodem zaznělo několik expresivních Lutherových citátů z úst moderátora, program pokračoval v duchu krátké informativní prezentace a byl mezitím prostřídán i divadelním představením, kde vystoupil například samotný Martin Luther nebo jeho úhlavní odpůrce Karel V. Ke konci se učebna proměnila v bojiště šmalkaldské války, kde proti sobě povstali vojáci z armád Karla V. a protestanti.

Jak válka dopadla, určitě z hodin dějepisu víte, historii už jsme ovlivnit nemohli. Přesto však doufáme, že zúčastnění studenti odcházeli s potěšením (které nebylo jenom díky výbornému občerstvení) a třeba se i něco naučili :-).

Veronika Pavlíková (studentka 5N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Cestopisná vyprávění Pavla Svobody

Dne 29. 11. měli žáci sekundy, kvarty a 1N a následně i žáci vyššího gymnázia (6V, 2A, 2B) možnost zúčastnit se cestopisného vyprávění geografa, cestovatele a fotografa Pavla Svobody. Nejprve nás pan Svoboda krátce seznámil se svou předchozí cestou po asijských zemích. Nižšímu gymnáziu poté vyprávěl o mezi lidmi méně známém státu jménem Sultanát Omán, proto pro nás bylo mnoho informací úplně nových. Dozvěděli jsme se něco o ománském způsobu života i tamějších zvycích. Pan Svoboda líčil své zážitky velice poutavě, a proto jsme se do obyčejného školního dne vraceli neradi. Vyšší gymnázium si poté poslechlo vyprávění o Střední Asii.

Za obě skupiny bychom panu Svobodovi rády poděkovaly za zajímavé povídání a doufáme, že nás ještě někdy navštíví a podělí se s námi o další úžasné zážitky.

Marie Malinovská a Klára Kopytková (studentky kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Stolní tenisté bronzoví

Ve dnech 21. a 22. listopadu se zúčastnili naši studenti (Blinka, Mečl, Waldhauser, Pusch) republikového finále středoškolských družstev ve stolním tenise, které se konalo ve Vlašimi. V nabité konkurenci brali bronzové medaile, když v semifinále těsně nestačili na později vítěznou Opavu. Chuť si alespoň trochu napravili vítězstvím nad Zlínem v souboji o třetí místo.

Štěpán Waldhauser (student 7V)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Debatéři na prezidentské debatě

Debatní klub našem gymnáziu se podílel na organizaci první regionální debaty kandidátů na prezidenta, která se konala ve čtvrtek 16. listopadu 2017 v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Samotná debata vznikla na základě nápadu členů Parlamentu mladých Liberec a celou ji zastřešila iniciativa Občanem na 72 hodin. Z podnětu naší koučky, Aleny Čechové, jsme i my, debatéři, dostali jedinečnou příležitost nakouknout do zákulisí a podílet se na realizaci debaty po boku dalších, převážně studentských, organizací.

Více informací, včetně fografií, najdete na našem facebooku.

Karolína Labská (studentka 8V)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Literární pozdravy 2017

Ve dnech 24. a 25. listopadu se uskuteční čtrnáctý ročník malého festivalu autorských čtení - Literární pozdravy, jehož spolupořadatelem je SRSPŠ našeho gymnázia. Program letošního ročníku a další informace o festivalu naleznete zde.

Mgr. Tomáš Minster (organizátor festivalu)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit