Ve dnech 24. a 25. listopadu se uskuteční čtrnáctý ročník malého festivalu autorských čtení - Literární pozdravy, jehož spolupořadatelem je SRSPŠ našeho gymnázia. Program letošního ročníku a další informace o festivalu naleznete zde.

Mgr. Tomáš Minster (organizátor festivalu)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Okresní kolo v plavání

V pondělí 13. 11. jsme se zúčastnili okresního kola v plavání SŠ. Děvčata (Trávníčková Sára, Krejzarová Barbora, Brebtová Tereza, Škrétová Viktorie, Topinková Zuzana, Fraňková Veronika) zvítězila, chlapci (Pavlů Václav, Smolný Lukáš, Patrný Josef, Škréta Vojtěch, Stárek Martin, Kozák Martin) byli se stejným počtem bodů jako vítěz druzí.

Obě družstva postoupila do krajského finále, které se uskuteční 4. 12. v Jilemnici. Držte nám palce!

Mgr. Zuzana Reinišová

FX na Dnu GIS

Dne 14. listopadu byly zahájeny již 17. Dny GIS v prostorách bloku G Technické univerzity v Liberci. Prezentace  geografických informačních systému se tradičně aktivně účastní i skupinka našich studentů z geografického semináře. Na stanovišti "Dotkněte se mapy" mohli návštěvníci nahlédnout do tajů veřejných mapových serverů. Slavnostního zahájení, kterého se mimo jiné účastnil i hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta, byly přítomny třídy 1.A a 1.B. Další foto.

Pavel Taibr

Přírodovědný klokan 2017

Po zpracování celokrajských výsledků soutěže Přírodovědný klokan potěšili svým umístěním žáci našeho gymnázia. V kategorii Kadet obsadila třetí příčku Valérie Suchánková z kvarty, v kategorii Junior na pomyslnou stříbrnou medaili dosáhl Ondřej Chwiedziuk z kvinty, třetí místo patří Adamu Švestkovi z 1. B.

Blahopřejeme! Kompletní výsledkové listiny.

Mgr. Jana Vaňková

Okresní kolo ve florbalu

Naše děvčata z primy a sekundy v pátek 10. 11. bojovala se soupeřkami z ostatních ZŠ ve florbalu. Konečný výsledek je 4. místo v okrese, bohužel nepostupové, ale děvčatům za jejich výkon a nasazení přísluší pochvala. Holky díky a příští rok jim to ukážeme!

Krajské kolo Logické olympiády

V kategorii C postupuje z 2. místa do celostátního kola František  Jurák ze 4. B. Jakub Strašlipka ze sexty byl šestý a Ondřej Chwiedziuk z kvinty jedenáctý. V první polovině skončila ještě Anežka Gruberová ze 4. B.

V kategorii B byla nejlepší Natálie Adamcová z kvarty na 9. místě, jedenáctá pak Andrea Jeřábková ze 2N a hned za ní František Pusch z kvarty. Úspěch kvarty potvrdili ještě Jan Matějčík a Martin Vrba. Těsně za polovinou byla Barbora Kracíková ze sekundy.

Všem účastníkům gratulujeme a Františkovi držíme palce v celostátním kole.

RNDr. Věra Jandíková

Severandy z FX

Víte, že... na naši školu chodí také „umělci“? Je nás celkem sedm a jsme součástí libereckého dětského sboru Severáček. Z našeho gymnázia jsou to konkrétně Markéta Zahradníková (4. A), Martina Shonová (2. B), Petromila Kopecká (3N), Eva Svobodová a Adéla Le (5V), Klára Feckaničová (2N) a Natálie Knězů (2V). A proč to vůbec zmiňujeme? Na začátku října jsme se zúčastnili mezinárodní soutěže v italském městě Riva del Garda, kde jsme vyhráli tři kategorie, a to v konkurenci 33 sborů pocházejících z celkem 15zemí. A to není vše. Díky tomuto úspěchu jsme také měli možnost zasoutěžit si o Grand Prix s osmi nejlepšími sbory celého festivalu. Juch!

Adéla Le (studentka 5V) a Markéta Zahradníková (studentka 4. A)

První turnaj Debatní ligy

V neděli 15. 10. jsme se s debatéry vrátili z Hradce Králové z prvního turnaje Debatní ligy. Vymysleli jsme spoustu argumentů na různá témata, jako například změna systému školství nebo financování předvolebních kampaní. Snažili jsme se jimi překvapit a porazit týmy z celé republiky. V mezičase jsme stihli i množství společenských aktivit, dokonce i návštěvu stoleté vodní elektrárnu Hučák.

A přestože si neodvážíme hmatatelné vítězství (ačkoliv jedna naše debatérka byla mezi třemi nejlepšími řečníky celého turnaje), všem jsme ukázali, že na naše liberecké debatéry je třeba dát si pozor!

Pro více informací, zážitků a fotek sledujte náš  FB.

Karolína Labská (studentka 8V)

Wiesentheid v Liberci

Ve dnech 4. – 11. 10. 2017 proběhla jako každý rok výměna mezi žáky našeho gymnázia a gymnázia ve Wiesentheidu. V průběhu celého týdne jsme navštívili galerii a muzeum, IQLandii, Prahu a Bozkovské jeskyně. Dvě dopoledne jsme ve škole pracovali na našich projektech s názvem „Unsere Heimat – unsere Zukunft“.

O víkendu jeli někteří na Ještěd, někteří šli do Babylonu a někteří zase celý víkend prospali, protože počasí nám opravdu nepřálo a téměř nepřetržitě pršelo. I přesto věřím, že se všem výměna líbila, a těším se na naše další setkání s našimi německými partnery v březnu 2018.

Patrik Pažout (student 2N)

Okresní kolo v přespolním běhu

V pondělí 2. 10. jsme se zúčastnili okresního kola v přespolním běhu základních a středních škol, jehož jsme byli zároveň pořadateli. Naše družstva nás reprezentovala velmi dobře: V kategorii nejmladších chlapců (6., 7. tř.) jsme obsadili 8. místo, starší děvčata (8., 9. tř.) vyhrála a chlapci byli druzí. Kategorii SŠ jsme s přehledem vyhráli. Chlapci navíc postoupili do krajského kola.

Děkujeme všem pomocníkům i reprezentantům školy a příští rok se těšíme na pokračování.