Aktuality

Schůzka s budoucími žáky prvních ročníků a jejich rodiči

Srdečně zveme žáky budoucích prvních ročníků a jejich rodiče na informativní schůzku s třídní učitelkou / třídním učitelem, ředitelem školy a zástupci pedagogického sboru, která se koná v úterý 26. 6. 2018 dle následujícího rozpisu:

čtyřleté studium od 15.30 v učebnách A1 a A2

šestileté studium od 16.00 v učebně A6

osmileté studium od 16.15 v učebně A4

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Celostátní přehlídka ARS POETICA – Puškinův památník 2018

Dne 6. 6. 2018 se uskutečnil v Praze, v Domě ruské vědy a kultury, 52. ročník Celostátní přehlídky ARS POETICA – Puškinův památník. Na jeho organizaci se již tradičně podílely Česká asociace rusistů, Česko-ruská společnost, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Obec spisovatelů ČR.

Žáci základních, středních a vysokých škol z celé republiky tak měli možnost předvést své dovednosti v uměleckém přednesu v ruském jazyce děl ruských i světových autorů poezie, prózy, ale i písní.

Z našeho gymnázia se této přehlídky zúčastnily vítězky krajského kola ARS POETICA – Puškinův památník, v kategorii SŠ kolektiv, žákyně 3. A - Eva Bartáková, Klára Holubová, Šárka Honová, Natálie Kopecká a Dominika Tužová. Dívky předvedly divákům svoji interpretaci ruské lidové pohádky „O stříbrném talířku a kouzelném jablíčku“.

Děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Mgr. Zuzana Kostincová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Vodák

V neděli (27. 5.) v nekřesťansky brzkou ranní hodinu se 25 nebojácných studentů druhých ročníků vydalo na dobrodružnou výpravu do Povltaví (dále pouze „vodák“).

Sluníčkový výlet jsme nastartovali na mládeži nepřístupném jezu Vyšák a pokračovali přes mnoho dalších smrtelných nástrah (např. jez Lyra či větve stromů) až do cílové destinace Boršova. Celý týden jsme balancovali na hranici mezi životem a smrtí, utrpěli pár štípanců či modřinek a plnými doušky vychutnávali rozmanité aktivity včetně fotbalu naboso.

To vše a ještě mnohem víc pro nás vymýšlely Jana s Týnou (dále pouze „paní profesorky“).

I přes spalující úžehová vedra, monzunové deště a nezkrotné vlny tsunami, kterými se Vltava jen hemžila, můžeme s čistým svědomím oznámit, že jsme si celých 6 dní náramně užili a paním profesorkám MOC DĚKUJEME, protože bychom si vodák příští rok zopakovali nejradši ještě jednou.

Barča & Barča (studentky 2. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Eurorebus – GFXŠ čtvrté v republice!

Dne 5. 6. 2018 se nejlepší „Eurorébusáři“ střetli v pražském Top Hotelu v celorepublikovém finále. Mezi těmi nejlepšími samozřejmě nechyběli ani studenti našeho gymnázia v čele s paní „trenérkou“ Janou Hrnčířovou. Do zapeklitých úloh se zapojilo 6 školních tříd a 4 jednotlivci. Největších úspěchů dosáhli mezi jednotlivci Jakub Strašlipka ze sexty, který se v kategorii středních škol umístil na skvělém 2. místě a  zajistil si již podruhé účast na evropské expedici. Do elitní desítky se ve své kategorii probojoval i Lukáš Maier z primy. V soutěži školních tříd dopadla nejlépe prima, která obsadila 6. pozici. O místo horší pak byla sekunda. I letos naše gymnázium zaútočilo na pohár pro nejlepší školy v republice. Páté místo z minulého roku se nám povedlo zlepšit na pěkné, avšak nepopulární, čtvrté – bramborové místo.

Gratulujeme všem účastníkům republikového finále a doufáme, že se v příštím roce do Eurorebusu zapojí ještě více studentů a letošní 4. místo vylepšíme na některou z medailových pozic.

Tomáš Holík, Patrik Pažout (studenti 2N)

 

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Do Belgie za městy, památkami a jídlem

Osm dní, 11.–18. května, strávili studenti dějepisného semináře spolu s dalšími zájemci cestováním po nejznámějších belgických (+ jednom francouzském a dvou německých) městech a jejich památkách.

Aby náplní nebylo pouze poslouchání místních průvodců, byly určeny skupinky, jejichž úkolem bylo přiblížit ostatním dominanty jednotlivých měst, od milionového Bruselu přes Antverpy, Gent až po skromnější Ypry či Nivelles. Mimo monumentálních kostelů, mnoha muzeí či unikátních zvonic, jež jsou hromadně zapsány na seznam UNESCO, jsme dostali možnost udělat si představu o životě lidí ve státě tří úředních jazyků, šesti parlamentů a šesti různých vlád. V Bruselu jsme se (nechtěně) setkali s jedním z příslušníků komunity (ne)Evropanů, na Gentském hradu nás svými názory ohledně francouzsky mluvícího obyvatelstva zarážela místní průvodkyně a paradoxem je fakt, že ani Vlámové si navzájem nerozumí natolik, aby mohli sledovat televizi bez titulků.

O co více se liší lidé, o to méně pestrá je belgická kuchyně, alespoň co se její dietnosti týče. V ulicích na naše smysly neustále útočily stánky s vaflemi či všudypřítomné „hranolkárny“. Jako pití pak za normálních podmínek poslouží belgické pivo, které jsme ale z jistých důvodů pochopitelně nemohli ochutnat. Nelze opomenout čokoládu, jejíž muzeum, i s ukázkou přípravy a ochutnávkou, jsme navštívili v Bruggách.

Za výbornou organizaci patří velké díky paní profesorce Hriníkové a pánům profesorům Jirovskému a Hlouškovi děkujeme za doplnění historických souvislostí. Všichni jsme si výjezdový seminář náležitě užili a na konec školního roku se o něm chystá malá beseda. Sledujte web a další média školy ohledně data konání, a když budete mít čas, nenechte si to ujít.

Jakub Strašlipka (student sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Krajské kolo SOČ

V květnu proběhlo krajské kolo Středoškolské odborné činnosti. Ve velké konkurenci ostatních škol se našim studentům podařilo získat čtyři první místa, čtyři druhá a dvě třetí. Vítězové jednotlivých kategorií pak postupují do celostátního kola. Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy a oceněným blahopřejeme. Kompletní výsledky našich studentů naleznete zde.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Tercie a zvířata

Dnešní den se pro tercii nesl ve znamení poznání. Po příjezdu do Dvora Králové jsme se rozdělili do menších skupinek a na vlastní pěst jsme se vydali prozkoumávat oživlá zákoutí zoologické zahrady. Potom, co se celá třída zase shledala, jsme měli díky paní průvodkyni možnost blíže nahlédnout do života šelem a seznámit se jak s domestikovaným, tak i svobodným způsobem přežívání těchto tvorů. Z tolika nových informací nám všem vyhládlo, a tak jsme se ve společnosti exotických zvířat naobědvali a přesunuli jsme se do nebezpečnější části zoo. Do safari parku, kde jsme si mohli zblízka prohlédnout například žirafy, antilopy nebo lvy. Celý téměř africky horký den jsme si užili mezi nejrůznějšími druhy zvířat a rostlin a plní zážitků a dojmů jsme se vrátili zpátky do Liberce.

Karolína Hansalová (studentka tercie)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Narace a interpretace za šumění potůčku

Pondělí 14. května, 9:15 středoevropského času, 50° 76‘ s.š. a 15° 05‘ v.d. Atmosféra houstne již na nádraží, kde chybí minimálně jeden ze studentů, kteří se mají vypravit do naším gymnáziem oblíbeného, deštěm promáčeného místa jménem Bílý Potok pod Smrkem. Už při náročné cestě k našemu hotelu jsme podlehli dezorientaci a táhli naše rance a kufříky dvakrát delší cestou, než bylo nutné.

Hned po rychlém vybalení jsme se zanořili do hlubinné psychologie, objevili mrazivá tajemství pohádky Červená Karkulka a seznámili se s tématem celého výjezdového semináře společenských věd a literatury – narace a interpretace. V dalších dnech jsme objevovali například tajemství všeovlivňujících reklam nebo Kunderova díla o manipulaci.

Celý týden nás (do)provázela zpěvníková hudba (s využitím pestrého spektra nástrojů), rytmus dopadů pingpongového míčku i romantický šum potůčku. A i přes nelehké luštění textů miniaturních rozměrů jsme naše mysli obohatili o kvanta kvalitních a fascinujících znalostí.

Eva Bartáková (studentka 3. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Leonardo

Nový program pro rozvoj nejen myšlení, ale i komunikace ve třídě. Ve dnech 11. až 12. 5. se jej zúčastnila jako třetí třída v pořadí i naše tercie. Program se konal v okolí krásných Jizerských hor, kde jsme plnili mnoho úkolů, které byly zaměřené především na techniku. Nouze však nebyla ani o pohybové aktivity, ze kterých stojí za zmínku soutěž Ekosystémy, kde jsme dohromady naběhali přes 150 km, což je vzdálenost jako z Liberce do Litomyšle. Během těchto dvou dní však výborní vedoucí i profesoři spolu s námi stihli mnoho jiných soutěží, jako například závěrečnou cestu za pokladem, která procházela stanovišti s matematicko-fyzikálními úkoly. Všechny týmy poklad nakonec našly a spokojeně se s cenami vrátily zpět na vlakové nádraží v Bílém Potoce, odkud nás už jen čekala cesta zpět do Liberce.

Simona Konvalinková, Eliška Roubalová (studentky tercie)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Za krásami Ústeckého kraje

Minulý týden se jako každý rok biologicky a chemicky nadaní studenti a studentky třetích ročníků našeho gymnázia rozjeli rozvíjet svoje schopnosti mimo školní lavice. S rozpoznáváním všemožné i nemožné přírody nám tentokrát pomáhal pan profesor Lysičan, kterého doplňovala po chemické stránce paní profesorka Šulcová. Při našem pobytu jsme se tak vůbec nenudili. Každý den jsme z kolejí vyráželi brzy ráno a zážitky jsme vstřebávali až do pozdních nočních hodin.

Za pozornost stojí exkurze papíren ve Štětí, pryskyřicový gigant Spolchemie v Ústí nebo Výzkumný ústav anorganické chemie. Srdce zúčastněných si ale s přehledem získala prohlídka pivovaru Velké Březno. Za zmíněnými krásami Ústeckého kraje jsme se ale obvykle museli vydávat mimo dohled továrních komínů, a proto se naše botanicko-zoologicko-geologické procházky konaly ve stínech kopců Českého středohoří a na dohled labského údolí.

Ústí nad Labem možná není nejlepší místo pro život, ale rozhodně to nebylo špatné místo pro výjezdový seminář.

Martin Kozák (student septimy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit