Aktuality

První turnaj Debatní ligy

V neděli 15. 10. jsme se s debatéry vrátili z Hradce Králové z prvního turnaje Debatní ligy. Vymysleli jsme spoustu argumentů na různá témata, jako například změna systému školství nebo financování předvolebních kampaní. Snažili jsme se jimi překvapit a porazit týmy z celé republiky. V mezičase jsme stihli i množství společenských aktivit, dokonce i návštěvu stoleté vodní elektrárnu Hučák.

A přestože si neodvážíme hmatatelné vítězství (ačkoliv jedna naše debatérka byla mezi třemi nejlepšími řečníky celého turnaje), všem jsme ukázali, že na naše liberecké debatéry je třeba dát si pozor!

Pro více informací, zážitků a fotek sledujte náš  FB.

Karolína Labská (studentka 8V)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Wiesentheid v Liberci

Ve dnech 4. – 11. 10. 2017 proběhla jako každý rok výměna mezi žáky našeho gymnázia a gymnázia ve Wiesentheidu. V průběhu celého týdne jsme navštívili galerii a muzeum, IQLandii, Prahu a Bozkovské jeskyně. Dvě dopoledne jsme ve škole pracovali na našich projektech s názvem „Unsere Heimat – unsere Zukunft“.

O víkendu jeli někteří na Ještěd, někteří šli do Babylonu a někteří zase celý víkend prospali, protože počasí nám opravdu nepřálo a téměř nepřetržitě pršelo. I přesto věřím, že se všem výměna líbila, a těším se na naše další setkání s našimi německými partnery v březnu 2018.

Patrik Pažout (student 2N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Okresní kolo v přespolním běhu

V pondělí 2. 10. jsme se zúčastnili okresního kola v přespolním běhu základních a středních škol, jehož jsme byli zároveň pořadateli. Naše družstva nás reprezentovala velmi dobře: V kategorii nejmladších chlapců (6., 7. tř.) jsme obsadili 8. místo, starší děvčata (8., 9. tř.) vyhrála a chlapci byli druzí. Kategorii SŠ jsme s přehledem vyhráli. Chlapci navíc postoupili do krajského kola.

Děkujeme všem pomocníkům i reprezentantům školy a příští rok se těšíme na pokračování.

Mgr. Zuzana Reinišová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Dny poznávání 1N

V pondělí 25. 9. 2017 jsme se sešli na vlakovém nádraží v Liberci. A kdo všechno? Takže naše třída 1N, pan profesor Jirovský, paní profesorka třídní a samozřejmě pořadatelé našich dnů ze spolku Ratab.  Společně jsme jeli vlakem až do Bílého Potoka. Z vlakové stanice jsme šli ještě 30 minut pěšky do pensionu Krakonoš, kde na nás po krátkých úvodních hrách čekal oběd. Po obědě, vybalení, svačině a zabydlení jsme se vydali na odpolední aktivity ven, kde jsme barvami malovali Monu Lisu. Poté začala válka s barvami. Před večeří jsme se šli umýt a po večerním programu spát.

Další den na nás čekala snídaně a další seznamovací hry v jídelně i na louce. Večer začala soutěž s různými aktivitami ve dvojicích. O zbytek večerního programu se starala třída 1N. Předváděli jsme scénky učitelů a jejich hodin. Zbytek večera jsme měli volno.

Ráno jsme stávali v půl šesté kvůli dobrovolnému výletu na vyhlídku Paličník na východ slunce, kterého se zúčastnili skoro všichni, až na malou skupinku těch, kterým se nechtělo vstávat. Vrátili jsme se na snídani a po zabalení batohů, uklizení pokojů a závěrečném obědě a aktivitách jsme jeli zase vlakem zpátky do Liberce. V Liberci jsme se všichni se všemi rozloučili a rozešli se.

Tomáš Burak (student1N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Chorvatsko 2017

V týdnu od 18. září jste si na naší škole mohli povšimnout něčeho zvláštního. Liduprázdné chodby, ticho se Vám přímo zařezávalo do kostí. Studenti třetího ročníku totiž spolu s družinou všech tělocvikářů přesídlili na týden do chorvatského kempu Baško Polje. Proč že to? By svému tělu dopřáli trochu toho endorfinu. A co se tam dělo? Sportovních aktivit bylo i přes mírný nečas bohatě a legrace ještě víc. S láskou vzpomínáme na příklad na orientační běh, z něhož si na památku odnášíme i pár šrámů, nebo třeba na závěrečnou plavbu výletní lodí do malebných chorvatských městeček, spolu s vynikajícím obědem na palubě. Výlet to byl velice krásný (nakonec i slunečný) a do školních lavic se nám vrací opravdu těžko. Můžeme snad jen závidět současným druhákům, které to všechno ještě čeká. Více fotografií naleznete zde.

Anna Michlová (studentka 3. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Fyzikálně-technický kroužek při GFXŠ

Nabízíme pro žáky druhého stupně ZŠ se zájmem o fyziku a techniku schůzky každou druhou středu odpoledne od 14.30 do 16.00. Náplní těchto setkání bude:

  • Pokusy (elektřina, magnetismus, kmitání, vlnění…)
  • Měření s čidly Vernier
  • Práce se stavebnicí Merkur
  • Zajímavé pořady (Technické divy světa…)
  • Exkurze (vysílač, lanovka, teplárna…)

Přihlášku stáhněte zde a zasílejte do 31. 10. 2017 na adresu ja@gfxs.cz.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Harmonizační pobyt kvinty

Ve dnech 20. – 22. 9. se třída kvinta zúčastnila svých druhých harmonizačních dnů. Pobyt jsme odstartovali i zakončili klasicky na nádraží. Po celou dobu jsme hráli spoustu kolektivních seznamovacích her, které nás měly více sblížit. Nejtěžším úsekem pro nás bylo strávit celé dopoledne se zavázanýma očima a vypořádat se s nástrahami v Bílém Potoce. Volné večery jsme také využili k trávení společného času popíjením Krtečkových bublinek. Všichni jsme si celý pobyt maximálně užili a odjíždíme se zharmonizovanou třídou. Škrr.

dívky z kvinty

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Prima se seznamovala

Ve dnech 18. – 20.  září 2017 se konaly Dny poznávání primy v penzionu Krakonoš v Bílém Potoce. Záměrem bylo sblížit žáky a paní profesorku Ivanu Buchalovou, která byla zároveň naším vedoucím spolu s panem prof. Minstrem, Ondrou Bekem z oktávy a s Lukášem Kmochem, Veronikou Kultovou a Davidem Hochmanem z kvarty.  První den plný her jsme strávili v lese. Druhý den jsme si vyšli na výlet na chatu Hubertka a z Kočičích skal obdivovali krásný výhled do krajiny. Třetí den pro nás byly připraveny aktivity na posílení důvěry, jako probíhání tunelem, prkno a skok důvěry. Během harmonizačního kurzu jsme si užili spoustu zábavy, ale také jsme se i dobře sladili. Harmonizační kurz byl zkrátka PRIMA.

Kristýna Kohoutová (studentka 1V)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Berlín 2017

Jako každý rok se zájemci ze 4.A, 4.B a 8V účastnili třídenního zájezdu do Berlína. V pondělí 18.9. v ranních hodinách jsme se sešli v počtu 24 žáků s paní profesorkou Šípovou a Veleckou na libereckém vlakovém nádraží. Odsud jsme cestovali mnoha spoji až do hlavního města Německa.

Hned poté, co jsme se ubytovali v hostelu, jsme vyrazili na první obchůzku po městě. Měli jsme možnost vidět překrásnou Neptunovu kašnu, známou Fernsehturm, Potsdamer Platz nebo Berliner Dom, a to vše jsme pozorovali v zlatavé záři odpoledního slunce. Na programu byla i zajímavá prohlídka Bundestagu. Do hostelu jsme se dostali v pozdních večerních hodinách, a to jen proto, že jsme se nechali unést večerní krásou města.

Druhý den jsme vyrazili velmi brzy ráno na další poznávání Berlína. Tentokrát jsme navštívili dochované části Berlínské zdi, poté zrekonstruované Neues Museum, kde jsme viděli kouzelnou bustu královny Nefertiti. Odpoledne jsme si prohlédli Olympiastadion a k večeru jsme měli opět objednanou prohlídku v Bundeskanzleramt.

Třetí den začal balením věcí na cestu zpět. Poslední zastávkou bylo muzeum bývalého hraničního přechodu Checkpoint Charlie. Celý výlet jsme zakončili nákupem jídla na zpáteční cestu a poté jsme se vydali vlakem do Liberce. Měli jsme štěstí, po celý výlet nám přálo slunečné počasí a také jsme měli skvělý pedagogický dozor. Exkurzi do Berlína jsme si proto opravdu užili!

Ema Chudobová (studentka 4. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Nepropásněte registraci na Logickou olympiádu!

Registrujte se do 30. září 2017 na adrese www.logickaolympiada.cz

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit