Aktuality

Den 100 – Den republiky

V pátek 26. 10. si připomeneme 100 let české novodobé státnosti. Jak? Více informací naleznete zde.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Konkurz na pozici ředitele/ředitelky Gymnázia F. X. Šaldy

Rada Libereckého kraje vyhlašuje konkurz na vedoucí pracovní místo ředitele / ředitelky Gymnázia F. X. Šaldy. Podrobnosti naleznete zde.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Logická olympiáda nyní pro středoškoláky

Soutěžní úlohy pro kategorii C - střední škola - můžete řešit ve dnech 15. - 21.  října 2018. Informace k soutěži.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Wiesentheid v Liberci

Odzvonilo nám půl páté a po tradičním odpoledním vyučování němčiny jsme se vydali na liberecké nádraží, kde proběhlo první setkání s někým, s kým jsme strávili následující týden – s našimi výměnnými partnery z Wiesentheidu.

Tentýž den, tudíž první čtvrtek v říjnu jsme naše nové přátele ubytovali ve svých domovech a připravili je na páteční výlet do Prahy. Hlavní město jsme si užili jak na Pražském hradě, tak i v Palladiu. Víkend jsme strávili především v Liberci a jeho okolí. Náš individuální program se skládal z návštěvy Ještědu, hraní bowlingu a tzv. laser game.

Následující den na nás čekala v německé knihovně práce na projektu s tématem „Jugendkultur – gestern und heute.“ Po úspěšném odprezentování jsme byli přivítáni na liberecké radnici. Ideálním zakončením dne se stalo Stadtralley. Odpoledne jsme se mohli pouze těšit na úterní návštěvu sklárny v Harrachově, kde nám byl také umožněn vstup do tamějšího muzea.

Poslední společný den jsme strávili v Jizerských horách nádhernou procházkou ze Smědavy na Jizerku. Počasí nám přálo a prosluněná příroda příjemně ukončila část výměny u nás.

Tímto bych chtěla poděkovat p.  profesorce Šípové a německým vyučujícím  za skvělou organizaci celého projektu a věřím, že 2N i přátelé z Wiesentheidu našli vhodná slova díků vyučujícím  a všem spolupracujícím, kteří se na našem projektu podíleli.

Lucie Loumová (studentka 2N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Mapy kolem primy

Dne 10. října se prima spolu s paní profesorkou Hrnčířovou zúčastnila exkurze v Krajské vědecké knihovně v Liberci na téma "Mapy kolem nás". Po krátkém úvodu a vysvětlení akce jsme se rozprchli po 2. patře knihovny.

Populárnější stanoviště, jako např. počítačové hry, byla ihned zaplněna dychtivými žáky. Jednou z atrakcí byla virtuální realita, kde jsme si mohli vyzkoušet létání ve vesmíru nebo horskou dráhu, kterou sama doporučuji. Další věc, která stojí za zmínku, je desková hra, kde zachraňujete pocestné a turisty od příšer, které straší známé památky, jako jsou například Trosky. Všechna stanoviště však nebyly pouze hry, ale našly se zde i informace o vesmíru, vojenském vybavení, ptácích, 3D tiskárna a mnoho dalších. Velmi zajímavá byla mapa světa, kde se nacházely rozestavěné tubičky s vůněmi, ale i zápachy z celého světa. Jelikož jsme nestihli projít všechna stanoviště ve stanovém čase, někteří žáci rádi využili možnost zůstat zde i déle. Pro mě byla ale největším zážitkem malá úniková hra na počest Julesa Verna. Tato akce určitě stála za zhlédnutí!

Adina Bursová (studentka primy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Jeden ze 100

Komise českého jazyka a literatury Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci vyhlašuje literární soutěž Jeden ze 100 pro studenty, absolventy, pedagogy a přátele Gymnázia F. X. Šaldy ke 100. výročí školy. Podmínky soutěže naleznete zde.

PaedDr. Markéta Havrdová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Mali Lošijn – Chorvatsko 2018

7. září 2018 to před naším gymnáziem vypadalo jako v uprchlickém táboře. 88 žáků plni očekávání, co se s nimi bude v následujících dnech dít. Z čista jasna, kde se vzal, tu se vzal, před školou stál Husťák - luxusní pětihvězdičkový autobus s moderním vybavením, vyhřívanými sedačkami a vířivkou v zadní části vozidla. Všichni se k němu ihned nahrnuli, avšak v tom se zjevila jeho rozpadající se prvorepubliková předloha - Šusťák. Prvotní nadšení vystřídala deprese a panický strach o vlastní život, který s časem pouze rostl. Nebudeme zmiňovat, že na nás málem vypadlo okýnko a záchod nefungoval, ale přesto páchnul až do zadních řad. Abychom věci uvedli na pravou míru, Šusťák měl i své výhody. Masáže po celou dobu jízdy či spršku z rozbité klimatizace.

Věřte nevěřte, dojeli jsme až do kempu kousek od města Mali Lošinj, kde jsme měli špičkově zorganizovaný program. Hned na začátku jsme byli rozděleni do soutěžních týmů a začali vymýšlet své pokřiky. Padaly slogany jako: „Namažte se!“, „Živá – mrtvá“ a další. Po jednotlivých půldnech jsme se prostřídali na všech stanovištích, která zahrnovala orientační běh, supr-čupr disk golf, [vrrk aut] s Kamilem, limeriky či Kubíky. Komu tyto perfektní aktivity nestačily, mohl jít procvičovat svou příčně pruhovanou svalovinu na aqua aerobik. Celý týden nám počasí velmi přálo, a o to těžší pro nás bylo páteční loučení, kdy jsme s bušícími srdci a smrtí v očích znovu usedali do našeho milovaného, již výše zmíněného Šusťáka.

Barča & Barča (studentky 3. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Slunečný Bílý Potok

Ve středu 19. 9. 2018 se třídy 1. A a 1. B  společně vydaly na harmonizační pobyt do Bílého Potoka. Kromě studentů se Dnů poznání zúčastnili i pan profesor Hloušek s paní profesorkou Lysičanovou – třídní obou tříd, instruktoři z řad studentů i absolventů a v neposlední řadě pan profesor Jirovský, který akci organizoval.

Všechno začalo ráno na nádraží v Liberci, kde jsme se kvůli problémům s kapacitou nevešli do vlaku,  a tak jsme se během následující hodiny a půl seznamovali už na nástupišti. Po několika zábavných hrách konečně přijel další vlak a my jsme v dobré náladě mířili do klidné krajiny v okolí Bílého Potoka. Na místě jsme se ubytovali, najedli a potom už na nás čekal skvěle připravený, aktivitami nabitý program plný her, které nás nepochybně zharmonizovaly. Měli jsme dokonce možnost jít pozorovat kouzelný východ slunce z vyhlídky Paličník, což pochopitelně zahrnovalo vstávání v nekřesťanskou hodinu, kvůli kterému si tu nádhernou podívanou nechalo pár z nás ujít.

Celé tři dny probíhaly v přátelském duchu, měli jsme příležitost nejen seznámit se navzájem, ale i poznat našeho pana profesora třídního, instruktory a druhou třídu, včetně její paní profesorky třídní. Věřím, že mohu za všechny zúčastněné dodat, že jsme si akci užili a vracíme se jako dva přátelské kolektivy (a jeden velký).

Na závěr bych jménem všech ráda poděkovala zmíněným instruktorům za výbornou organizaci a značnou pomoc v poznávání nových spolužáků i učitelů.

Jana Sokolová (studentka 1. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Zharmonizovaná 1N

V pondělí 17. 9. 2018 v 8.00 jsme se celí natěšení sešli na libereckém nádraží a hned s první hrou jsme se vydali do Bílého Potoka. Instruktoři z Ratabu nám na čelo napsali slovo (důstojně nás označili) a my jsme ho museli pomocí otázek na naše kamarády uhodnout. Cesta utekla jako voda. Na pochoďák z nádraží do pensionu nám instruktoři přidělili konverzační témata. Po příchodu do Krakonoše už nás čekaly další a další hry na poznávání, seznámení či obtěžkání našich spolužáků. Střídali jsme se u jedení čokolády, oveček, ponorek, ložisek... Úterní výlet byl náročný, ale do cíle jsme dorazili všichni - na Paličník. Unavení jsme šli na kutě. Poslední den jsme si vyjádřili důvěru a po obědě jsme vyrazili na vlak. Celý harmonizační kurz se nám velice líbil, byl pro nás velmi užitečný. Užili jsme si kopec srandy. Všem moc děkujeme.

Dominik Serebrianský a Magda Stehlíková (studenti 1N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

EUROREBUS STARTUJE!

Ve středu 19. září startuje další ročník vědomostní soutěže EUROREBUS. Letos s novým formátem soutěže a způsobem registrace, seznamte se proto, prosím, s pravidly. Loni jsme jako škola byli čtvrtí v republice. Jak se umístíme letos? Záleží na každém z vás! Noví studenti se mohou přidat na www.eurorebus.cz. Bližší informace na nástěnce u šaten a u vyučujících geografie.

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit