Aktuality

Oznámení o konání voleb členů školské rady, kteří jsou voleni z řad zletilých žáků a zákonných zástupců

Datum voleb: 18. 4. 2018

Místo konání: Gymnázium F. X. Šaldy, Partyzánská 530, 460 01 Liberec 11

Čas: 10.00—12.00 a 15.45—18.00

Čas pro uplatnění kandidatury: Kandidaturu lze uplatnit do 12. 4. 2018.

Způsob uplatnění kandidatury: Kandidaturu lze uplatnit na nominačním listu. List je k dispozici na webu GFXŠ (O nás → Školská rada) a u sekretářky školy. Návrhy se podávají poštou na adresu gymnázia nebo osobně v sekretariátu. Návrh musí být podepsán navrhovatelem i kandidátem.

Mgr. Václav Ulvr, ředitel školy

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Pošmournou středu rozjasnily výkony účastníků LinguaFestu

I když venku byla plískanice a sychravo, v aule naší školy panovala ve středu 14. března milá a radostná atmosféra. Konal se tu totiž už 4. ročník LinguaFestu, festivalu v mluveném nebo hudebním uměleckém projevu v cizích jazycích.

Letos se přehlídky zúčastnili zástupci čtyř gymnázií Libereckého kraje: Gymnázia Jeronýmova, Doctriny – Podještědského gymnázia, Gymnázia Dr. Randy z Jablonce nad Nisou a samozřejmě našeho Gymnázia F. X. Šaldy. Program byl opět velmi pestrý, od dvou pohádek v angličtině a německé hříčky o hledání vlastní identity přes poezii Edgara Allana Poea a Guillauma Apollinaira až po francouzské šansony od Zaz či Edith Piaf a ruskou častušku.

Při obtížném rozhodování o laureátech by s porotou sestávající z učitelů cizích jazyků a HV zúčastněných škol asi nikdo neměnil. Ta na konec vybrala za laureáty festivalu kolektiv žáků kvarty Gymnázia F. X. Šaldy za pohádku The Canterville Ghost, Alenu Jansovou z Gymnázia Dr. Randy za dechberoucí recitaci básně The Raven a kolektiv šesti dívek z Gymnázia F. X. Šaldy a Gymnázia Jeronýmova za vlastní hudební aranžmá pěti písní v pěti cizích jazycích. Pamětní listy a drobnou odměnu ale obdržela všechna vystoupení, takže s prázdnou neodešel nikdo.

Velmi děkujeme hlavnímu sponzorovi akce panu J. Vrabcovi z firmy Rosimpex a SRSPŠ za finanční podporu a všem účastníkům ještě jednou za velice kvalitní vystoupení.

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Unser Ziel? NATÜRLICH PRAG!

V pondělí 12. a v úterý 13. března 2018 bojovali naši nadšenci pro německý jazyk v DDM Větrník v krajských kolech Soutěže v německém jazyce. Naši mladší germanisté obsadili 2. místa – Šárka Líbalová z kvarty v kategorii IIB a Milan Sedlák ze 2N v kategorii IIC. Milana ve stejné kategorii doprovodil Ondřej Gajdoš z 1N – 4. místo. Starší němčináři patřili také opět mezi nejlepší – Nikol Benešová ze septimy obsadila 2. místo, kategorie IIIA. V kategorii IIIB jsme měli dvě zástupkyně – byly to Veronika Pavlíková z 5N, která obsadila 4. místo a naše nejúspěšnější soutěžící, kterou byla Pavla Volfová ze 3N. Pavla kategorii IIIB vyhrála a postupuje tak do celostátního kola, které je letos 4denní a koná se v dubnu v Praze.

Pavle držíme pěsti a děkujeme všem za skvělou reprezentaci školy.

Mgr. Renata Šípová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Debatéři v Ostravě

V pátek 23. 2. 2018 se Debatní klub při gymnáziu F. X. Šaldy vydal do Ostravy, aby se zúčastnil zdejšího debatního turnaje. Liberecký klub tu reprezentovaly dva týmy: první, složený výhradně z libereckých debatérů, druhý, doplněný posilami ze škol Open Gate a Frenštátu pod Radhoštěm.

Zprvu nás zaskočil mráz, hlavně při návštěvě zdejšího olympijského parku a výšlapu na haldu Emu. Zvládli jsme se ale rychle přizpůsobit a debaty o ekonomických sankcích a umělé inteligenci nezůstaly s nábojem a napětím pod bodem mrazu. Více se dočtete zde.

Stanislav Žák (student kvinty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Kvarta získala poznatky o publicistickém stylu přímo od novinářky

Dne 23. února jsme měli možnost se při besedě v rámci hodiny češtiny blíže seznámit s prací novinářky a redaktorky MF Dnes, paní Jany Pavlíčkové. Díky různorodým otázkám rozhodně řeč nestála. Jelikož paní Pavlíčková nějakou dobu pracovala i ve veřejnoprávní České televizi, dozvěděli jsme se i o jejích horkých chvilkách v živých vstupech ve zprávách. Paní redaktorka nám také osvětlila, že pro práci novináře je důležité mít široký rozhled.

Tímto bychom chtěly za celou třídu poděkovat paní profesorce Fantové za organizaci celé akce, která pro nás byla zajímavá a přínosná. Děkujeme také paní redaktorce za přijetí našeho pozvání a příjemné strávení hodiny.

Klára Kopytková, Šárka Líbalová a Marie Malinovská (studentky kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

F. X. chodí do divadla

Už nějakou dobu se tak dvakrát třikrát do měsíce sejde skupina až šestnácti mladých lidí před Divadlem F. X. Šaldy, aby záhy vystoupala do své oblíbené druhé řady na druhém balkoně a zhlédla odtud tu činohru, tu muzikál, či dokonce operu anebo balet. Velice nás těší zájem studentů o kulturu, fandíme jim a chceme je i nadále podporovat. Projekt, za který vděčíme paní profesorce Dagmar Vinšové, poběží dále jen s malou změnou: od března 2018 se obracejte na paní profesorku Karolínu Lysičanovou.

Informace o vybraných představeních a o postupu, kterak získat zlevněnou vstupenku, najdete každý měsíc na vývěsce vedle hudebny nebo na dveřích žákovské knihovny. Choďte s námi do divadla!

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Lyžařský kurz v Alpách 1. A a 1. B

V neděli 11. 2. ve večerních hodinách vyrazily třídy 1. A a 1. B směr rakouské Alpy. Čekal nás týden plný lyžování, padání, ale také sbližování se mezi sebou. Ti lepší z nás si užili rozmanitost alpských sjezdovek, nabyli spoustu nových zkušeností a technik na lyžích, které se například hodí na free ride. Ti méně zdatní na sobě dřeli a překonávali sami sebe každý den a i přes nemalé množství pádů zachovali dobrou náladu a odjeli domů se skvělým pocitem. Počasí se nám, vyjma prvního dne, krásně vydařilo a opalovací krém přišel vhod. Všichni jsme byli unešení při pohledu na horizont, který nás obklopoval ze všech stran a kolem nás vládla příjemná atmosféra. Za zmínku stojí také hotel, ve kterém jsme přebývali. Zvláště pak bohatá snídaně a pohádková čtyřchodová večeře, kterou si všichni pochvalovali.

Za úžasný zážitek děkujeme pánům profesorům Kociánovi a Sanmannovi a paním profesorkám Gajdošové a Špidlenové, kteří nám tento skvělý zážitek umožnili a po celou dobu na nás dohlíželi. Kurz se obešel bez větších zranění a všichni si odnášíme skvělé zážitky a zkušenosti.

Nina Netolická (studentka 1. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Úspěch studenta GFXŠ v Ústředním kole Fyzikální olympiády

O jarních prázdninách, od úterý 27. února do pátku 2. března, proběhlo Ústřední kolo 59. ročníku Fyzikální olympiády kategorie A, které pořádalo Gymnázium Dr. Randy v Jablonci nad Nisou ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Naše gymnázium reprezentoval vítěz krajského kola Jaroslav Hořák ze 2. B. V silné konkurenci obsadil 20. místo a stal se úspěšným řešitelem ústředního kola. Umístění je o to cennější, že kategorie A je určena pro studenty maturitních ročníků.

Jardovi k umístění blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci nejen GFXŠ, ale i Libereckého kraje.

Mgr. Stanislav Panoš, Ph.D.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Angličtináři po roce opět v okrese zářili

V letošním okresním kole konverzační soutěže v anglickém jazyce nám naši studenti opět udělali radost. Obzvláště se dařilo našim zástupcům v mladších kategoriích. V kategorii II.B zvítězil Matyáš Kubíček z kvarty a hned za ním se umístil Dominik Švestka z tercie. Oba také postupují do krajského kola. Úspěchu jsme se dočkali i v kategorii I.B (dále nepostupové), ve které „stříbro“ získal Merlin Pěnčík ze sekundy. Ve vyšší kategorii III.A zůstala Klára Holubová ze 3. A těsně pod stupni vítězů. Barbora Kracíková ze sekundy se dále umístila na 6. místě a Robert Neuhöfer z kvinty na 8. místě. Všem našim reprezentantům děkujeme a gratulujeme a postupujícím přejeme úspěch v dalším kole.

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Zločiny komunismu

„Komunisté hodili lidem bonbon, málokdo viděl, že je to jed.“

Dědictvím komunistů, které přetrvává do dnešních dnů, je podle senátora Tomáše Czernina „lhostejnost k tomu, co kolem nás děje“. Uvedl to na semináři Zločiny komunismu, kterého se pod vedením profesorů J. Jirovského a T. Hriníkové zúčastnili vybraní studenti našeho gymnázia.

Spolu s historiky Petrem Blažkem a Janem Kalousem mluvili o tzv. Vítězném únoru 1948 a o charakteru totalitního režimu v ČSSR. Blažek upozorňoval na to, že měl tehdejší prezident Edvard Beneš několik jiných možnosti k řešení vládní krize a že si vybral tu nejhorší možnou. Kalous připomínal popravu Heliodora Píky, Milady Horákové a umlácení faráře Josefa Toufara.

Czernin nakonec podotkl, že je důležité probouzet zájem mladých lidí o veřejné dění právě proto, aby se věci, které se staly přesně před 70 lety, nemohly opakovat.

Ema Tomanová (studentka 4N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit