Aktuality

Sanšajn 2015

Dne 2. 10. se studenti našeho gymnázia zúčastnili Středoškolského streetballového turnaje Sanšajn 2015 v Jablonci nad Nisou. Turnaj se konal přímo před budovou radnice a mezi konkurencí osmi týmů z Jablonce a Liberce jsme obsadili krásné 3. místo s bilancí čtyř výher a pouze jedné porážky. Ta přišla v semifinálovém utkání s pozdějším vítězem - týmem sportovního Gymnázia Dr. Antona Randy (tým byl složen z basketbalistek hrajících nejvyšší juniorskou soutěž - extraligu U19).

Našimi reprezentanty byli Jan Toth, Vasil Burak, Vojtěch Břenek, Lukáš Marek (vše 5N).

Chlapcům patří dík za příkladnou reprezentaci školy a pěkné výkony.

Mgr. Michal Kocián

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výměnný pobyt s IGS Hannover

V neděli 13. září se část kvinty vypravila za doprovodu paní profesorky Havrdové a Ouhelové za svými hannoverskými „Austauschfreundy.“ Hned první den jsme zahájili velmi zdařilou grilovanou (Grillen bei Jeff) a překonali tak počáteční rozpaky. V průběhu týdne jsme poznali mnoho zajímavých míst v Hannoveru i v okolí. Navštívili  jsme nejen historické město Celle, poslechli si hudební kanalizaci a prošli výrobnu užitkových vozů Volkswagen, ale také jsme okusili studentský život v hannoverské IGS Muehlenberg, kde jsme se dozvěděli vskutku zajímavé informace. Například v hodině chemie nás učili, že voda nehoří J. Nakonec jsme navštívili také hannoverské akvárium a prošli obrovskou zoologickou zahradu, čímž náš program skončil.

Vcelku jsme si tedy náš výlet do Hannoveru užili a dalo by se říct, že i naše němčina se určitě o trochu zlepšila.

Tereza Nováková (studentka kvinty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Mali Lošijn 2015

V prodlouženém týdnu od 11. do 20. 9. 2015 se jako každý rok všechny čtyři třídy třetího ročníku našeho gymnázia vypravily na sportovně turistický kurz do Chorvatska. Zájezdu se zúčastnilo přes 100 studentů a profesorů. Studenti si během kurzu vyzkoušeli několik nových aktivit, jako například skvělou švédskou hru Kubb nebo ještě zábavnější vodní pólo. Nebyly to ale jen nové sporty, co si měli účastníci možnost vyzkoušet. Zjistili například, jak propíchnout balónek skrz na skrz, aniž by se vyfoukl, nebo jak se nazývá slavné palivo na šest. Celý kurz probíhal v přátelské a poklidné atmosféře a k překvapení všech nebylo třeba vyřizovat ani žádné kázeňské postihy. Všichni, včetně profesorů, se na kurzu lépe poznali a v namixovaných týmech dobře sehráli a stmelili. Velké díky všem, kdo se podíleli na přípravě tohoto skvělého kurzu! Více fotografií z kurzu naleznete zde.

Kryštof Hána (student 5N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Anglie 2015

Ve dnech 12. – 19. září se 14 studentů napříč třídami pod vedením paní prof. Oplištilové účastnilo zájezdu do Anglie, přesněji do okolí města Brighton. Po dlouhé noční cestě autobusem nás trajekt dopravil na devátý největší ostrov světa – Velkou Británii. Na programu prvního dne bylo přístavní město Portsmouth, kde se nachází jedna z nejslavnějších britských lodí, HMS Victory. Večer jsme se ubytovali v rodinách ve městě Shoreham, jež leží pár minut od Brightonu.

V dalších dnech jsme dopoledne chodili do školy a poté jsme se vydali na prohlídku zajímavostí z okolí. Zhlédli jsme města Brighton, Hastings, hrad Hever Castle, křídové útesy Seven Sisters nebo třeba Lancing college, na níž stojí jeden rok studia v přepočtu zhruba 1 100 000 Kč!!!Na poslední den jsme měli přichystán celodenní výlet do Londýna, po němž následovala už pouze cesta autobusem domů.

Co nás rozhodně neminulo, bylo typické anglické počasí, déšť se nám vyhnul pouze ve čtvrtek, jinak bylo počasí jako na horské dráze. Zájezd lze jistě považovat za úspěšný, jelikož se nikdo za celou dobu neztratil a samozřejmě se všem (nebo alespoň většině) líbil.

Jakub Strašlipka (student kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Třetí Šaldova vesmírná odysea aneb do školy i o prázdninách

V noci z 27. září 2015 na 28. září 2015 bude snad možno pozorovat v areálu školy zatmění Měsíce. Aktuální zpráva o akci bude (vzhledem k okamžitému počasí) vydána na tomto webu 28. září 2015 kolem 2.15 SELČ.

Harmonogram na obloze: 3.07 SELČ začátek částečného zatmění, 4.11 SELČ začátek úplného zatmění, 4.47 SELČ maximální fáze zatmění, 5.23 SELČ konec úplného zatmění,  6.27 SELČ konec částečného zatmění.

Harmonogram na zemi/Zemi: 2.40 SELČ sraz seminaristů a bývalých seminaristů, příprava akce, 3.15–cca 6.00 příležitost k pozorování pro všechny zájemce (s výkladem)  — možno kdykoliv přijít a odejít.

Metody pozorování: pozorování triedry, pozorování refraktory, fotografování teleobjektivem, fotografování užitím dalekohledu, časosběrné fotografie oblohy, popř. měření intenzity osvětlení, pozorování dalších zajímavých objektů hvězdné oblohy, seznámení s aplikacemi Stellarium a Google Sky.

Pro pohodlné pozorování pouhým okem doporučujeme přinést si karimatku, nafukovací matraci či vodní lůžko. Nezapomeňte na přiměřeně teplé oblečení.

Podmínky účasti: Pozorování, ačkoliv je v areálu školy, není školní akcí, tzn. že zletilí žáci odpovídají sami za sebe, za nezletilé žáky odpovídají jejich zákonní zástupci (kteří se také mohou zúčastnit pozorování). Při pozorování, ačkoliv není školní akcí, je třeba dodržovat pokyny koordinátora akce a pravidla školního řádu o chování v areálu školy (zákaz kouření, požívání alkoholu a omamných látek atd.).

Aktuální pozorovací situace (2.30 SELČ)

Oblačnost nad školou nyní bohužel neumožňuje pozorování Měsíce. Pokud se situace změní tak, že bude smysluplné připravit náš "velký" dalekohled, objeví se zde cca v 3.30 nová pozvánka. Pokud se počasí nevylepší vůbec nebo jen málo, doporučuji jen pozorování z blízkosti vašeho bydliště např. triedrem či divadelním kukátkem — bude-li Měsíc vůbec vidět.

Aktuální situace (3.40 SELČ)

Oblačnost se trhá. Pozorovatelé z Bedřichova již hlásí jasno. Uvidíme, jak dopadne pozorování v Liberci. Zájemci o pozorování s nejistým výsledkem jsou očekáváni v cca 4.00 v okolí školy.

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Prima se seznamovala

Ve dnech 16.–18. září se primáni vydali na harmonizační dny. Nejvíce se všem líbila noční hra, kterou připravili instruktoři společně s učiteli. Ve čtvrtek jsme vyrazili na krásný výlet k vodopádům. Do školních lavic jsme se vrátili seznámeni a odpočati. Více fotografií z našeho pobytu naleznete zde.

Laura Marie Smrkovská a Karolína Hansalová (studentky primy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Berlín - to je prostě PECKA

Ve dnech 14. – 16. září 2015 jsme s paní profesorkou Šípovou a Hlaváčkovou navštívili hlavní město Německa – Berlín. Největší úspěch sklidily Bundestag (sídlo spolkového parlamentu), Olympiastadion a slavný monument Berlína Brandenburger Tor. Během 3 dnů jsme stihli získat zajímavé informace z historie i současnosti Berlína i Německa, zopakovat si a rozšířit znalosti jazyka a pochopit Berlín – sjednocený „Západ“ a „Východ“. Nesmíme zapomenout na společné večery, které jsme strávili v našem skvělém hostelu, kde jsme si užili spoustu zábavy. Myslím si, že za všechny můžu říct, že se nám exkurze líbila. Splnila i předčila naše očekávání. Jednoduše řečeno: „Byla to prostě PECKA!“

Pavlína Adámková (studentka 4. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Eurorebus startuje!

V pondělí 21. září odstartuje 21. ročník vědomostní soutěže Eurorebus. Loni jsme jako škola byli sedmí v republice. Budeme lepší? Záleží jen na vás!

Noví studenti se mohou přidat na www.eurorebus.cz. Bližší informace o soutěži.

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Bronzová medaile z Mezinárodní geografické olympiády iGeo!

Lukáš Klein (nyní 4. B) po vítězství v celostátním kole Zeměpisné olympiády v květnu v Praze a po červencovém soustředění odletěl v srpnu s dalšími účastníky z ČR do ruského Tveru. Zde v konkurenci 159 účastníků ze 40 zemí celého světa a po zvládnutí čtyř náročných disciplín vybojoval bronzovou medaili.  Celá soutěž probíhala v angličtině a kromě nabitého programu zbyl i čas na seznámení s dalšími soutěžícími. Blahopřejeme ke skvělému úspěchu!

Foto 1. Foto 2.

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Světluška 2015

Stejně jako tomu bylo v minulých letech i letos se naše gymnázium zapojilo do projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu známého jako Světluška. Všichni studenti ze 2. A si ve čtvrtek 10. 9. 2015 nasadili tykadélka, na záda křídla a s lucerničkami jsme se vydali do ulic s náramky, píšťalkami a dalšími pěknými věcičkami vybírat příspěvky od kolemjdoucích. S potěšením jsme zjišťovali, že spousta lidí je s touto akcí dobře seznámena a často jsme slýchali věty typu: „Už jsem si říkal, kdy tu nějakou světlušku potkám.“ Po několika hodinách strávených v ulicích přišel čas vrátit se do školy a odevzdat již pěkně těžké kasičky. Byli jsme sice trochu promrzlí, ale hřál nás pocit, že jsme pomohli dobré věci.

Kateřina Sommerová (studentka 2. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit