Aktuality

Rozvrh hodin pro školní rok 2015–2016

Zveřejňujeme pracovní verzi rozvrhu pro nový školní rok.

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Zahájení školního roku 2015 - 2016

Školní rok bude zahájen v úterý 1. září v 8.20 v kmenových učebnách jednotlivých tříd. Vedení školy přeje všem pohodový druhý měsíc prázdnin.

Mgr. Václav Ulvr (ředitel gymnázia)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Dny poznávání

Letošní Dny poznávání (tzv. harmonizáky)  pro studenty prvních ročníků a kvinty se uskuteční v těchto termínech:

1. A a 1. B od 7. do 9. září

prima od 16. do 18. září

kvinta od 23. do 25. září

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Schůzka s rodiči studentů prvních ročníků

Zveme zákonné zástupce studentů 1. N, 1. A a 1. B na setkání s vedením školy a třídními učiteli. Schůzky se uskuteční 2. září 2015

pro třídu 1. N od 16.00 v učebně A 6

pro třídu 1. A od 16.10 v učebně C 45

pro třídu 1. B od 16. 20 v učebně C 13

Mgr. Václav Ulvr (ředitel gymnázia)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Úřední hodiny o prázdninách

každou středu 9 - 11 hodin

 


Poslední týden v srpnu:
každý den od 8 - 14 hodin

 

Markéta Tučková,
sekretariát ředitele gymnázia
tel. 482 429 841

Rubrika »Aktuality«

Mgr. Vladimír Šída

Pohodové léto

Přeji studentům, rodičům, kantorům, správním zaměstnancům a příznivcům F. X. krásné prázdniny a pohodovou dovolenou. V září na shledanou v duchu hesla „Love me again“ :-).

Mgr. Václav Ulvr (ředitel gymnázia)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Šaldovy voči suma sumarum

„Statistika nuda je, má však cenné údaje,“ zpívá malý brýlatý mág v notoricky známé pohádce. A má pravdu. Poněkud zevrubnější průzkum letošní slavnosti Šaldovy voči přinesl totiž zajímavá zjištění.

Tak například hned úvodem nás potěšil pohled  do hlediště, které bylo letos zaplněno téměř do posledního místečka. Vzhledem k tomu, že i v přísálí se během programu potulovaly desítky studentů a rodičů (což ovšem pořadatele zas tak moc netěšilo), můžeme směle hovořit o více než čtyřech stovkách diváků.

Kulinářské tržiště bezkonkurenčně ovládli letošní nováčci. Děvčata z primy a  z  1.A prodávala své výrobky v pěti stáncích z celkových osmi.

Dalším zvláště potěšujícím faktem je, že na naší škole prakticky nenajdeme třídu, která by na Šaldovkách nevyvalila alespoň jednoho svého zástupce, ať už mezi moderátory a účinkujícími či mezi laureáty, předávajícími nebo alespoň nominovanými na cenu Gyta. (Seznam jednotlivých čísel a účinkujících naleznete zde, souhrn k ceně Gyta zde) Jednoznačně však v tomto ohledu vedou dvě třídy. Septimány těsně trumfují studenti letošní sexty, kde kromě účinkujících, jedné laureátky a předávající nesmíme totiž zapomenout také na fotografa (snímky si prohlédněte zde) a na další sextánku, jejíž článek o Šaldových vočích uveřejnil v pondělí 29. června  Liberecký deník (čtěte zde).

Na závěr nezbývá než se uchýlit k lehce patetickému poděkování. Je totiž pravda, že bez vás by naše snahy připomínaly spíše starozákonní přísloví: Marnost nad marnost  a nic než marnost. Díky tedy všem vám, kdo jste letos valili Šaldovy voči, že vám málem z důlků vypadly. Přetvořit marnost v radost není totiž v dnešním světě zase tak jednoduché.

Mgr. Karolína Lysičanová (organizátorský tým ŠV)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

ISIC - Opuscard

Vážení rodiče, milí budoucí žáci Gymnázia F. X. Šaldy,

GTS ISIC OPUS CARDv souvislosti s přijímacím řízením nabízíme našim žákům za zvýhodněných podmínek zřízení integrované karty ISIC/OPUS. Jedná se o kartu sloužící k platbě hromadné dopravy, přičemž je na ni možno nahrát další funkce, např. vstup do budovy školy, administraci stravného, dále slouží jako mezinárodní studentský průkaz, díky němuž mohou držitelé získat zlevněné vstupné na kulturní akce, dále slevy do restaurací, obchodů a při cestování. Licence karty platí vždy na jeden školní rok. Karta OPUS stojí v běžné distribuci 140,- Kč, karty ISIC 300,- Kč. Integrovanou kartu ISIC/OPUS mohou žáci naší školy získat za 290,- Kč. Následné prodloužení je možné pomocí revalidační známky za 150,- Kč.

Co udělat pro získání karty?

Vyzvednout v sekretariátu naší školy (u pí Sandnerové) žádost, vyplnit ji, zaplatit poplatek 290,- Kč a přiložit průkazovou fotografii.

 

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Legiovlak v Liberci

Legiovlak je ambiciózní projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Pomáhá obnovovat povědomí o čs. legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu.

Využila jsem spojení historie s fyzikou a technikou (puška Mosin, kulomet Maxim, obrněný vůz Austin, první plynová maska …)  a postupně jsem komentovanou prohlídku absolvovala s tercií, kvartou a septimou. A určitě to nebyl ztracený čas!

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výlet sekundy po stopách Boženy Němcové

Dne 12. června jsme v 7 hodin odjeli z Rybníčku přepychovým plně klimatizovaným autobusem fotbalistů FC Slovan. Byla to příjemná změna po našem prvním autobusovém dobrodružství z lednového lyžařského výcviku. Cílem našeho třídního výletu bylo Babiččino údolí v Ratibořicích.

Již v autobuse nám byl promítnut film natočený na motivy knihy „Babička“ od Boženy Němcové, to pro případ, že by někdo pozapomněl… J. Po 2,5 hodinách jízdy, kterou jsme prokládali řádně připravenou svačinou od maminek (na řízečky však nedošlo), nás řidič vysadil na náměstí v České Skalici, kde jsme zhlédli dobové vyučování ve škole, kam chodila Barunka. Odtud jsme se vydali pěší chůzí na zámek, kde dříve žilo panstvo s kněžnou Zaháňskou. Po prohlídce zámku, kde nám zahrála i zámecká pianistka, jsme pokračovali směrem k mlýnu. Jelikož bylo parné a slunečné počasí a okolo tekla řeka Úpa, někteří z nás se rozhodli osvěžit koupelí…, tedy pouze koupelí nohou. Nakonec jsme dorazili i na pověstné Staré bělidlo, kde podle knihy prožila Božena Němcová dětství se svou babičkou Marií Magdalénou Novotnou. Domek je zařízen jako muzeum s původním starodávným vybavením. Odtud jsme se vrátili na zámecké parkoviště, kde na nás již čekal náš řidič. Takto znaveni po celém horkém dni jsme rádi nasedli do klimatizovaného autobusu, který nás dovezl kolem 18. hodiny zpět do Liberce.

Výlet se jistě celé třídě líbil, jelikož bylo poučné se vrátit do minulosti tehdejšího života, a přitom si připomenout dílo naší velké spisovatelky Boženy Němcové.

Petr Konečný (student sekundy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit