Aktuality

Krajské kolo SOČ

Minulý týden proběhlo krajské kolo Středoškolské odborné činnosti. Ve velké konkurenci ostatních škol se našim studentům podařilo získat několik prvních a druhých míst a postoupit tak do celostátního kola. Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy a oceněným blahopřejeme. Kompletní výsledky našich studentů naleznete zde.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Obohacující pobyt v Krakonoši pod taktovkou H&M

Výhody výjezdového semináře zaměřeného na ČJL a SV byly jasné. Cestovali jsme jen kousek, a to do Bílého Potoka pod Smrkem, konkrétně do penzionu Krakonoš, který je nám všem velmi dobře znám z minulých let. Téma Narace a interpretace bylo tak trochu tajemné a slibovalo mnohé. A to vše pod vedením sehraného týmu Minster a Hrůza.

Pod tématem celého výjezďáku se nakonec schovala hlubinná psychologie, sociobiologie, reklama a postmoderna. To vše pak zahrnovalo i rozbory několika dokumentů, filmu a divadelní hry. Analýzy pohádek, ze kterých se najednou vyklubalo něco, co není tak nevinné, jak by se mohlo zdát. Odzbrojily nás reklamní triky a všichni jsme zjistili, jaká jsou všeobecná kritéria pro výběr partnera. Dokonce jsme se dozvěděli i to, jakým typem osobnosti jsme dle tzv. enneagramu.

Jelikož oficiální program byl velmi náročný, rozhodli jsme se odreagovat sporty - neúnavným fanděním českému hokejovému týmu, několika hodinovým hraním obíhačky ve vysokém počtu, a to i třeba se zpěvníky místo pálek, kde je pak nutné zmínit tým Písnička, anebo hraním fotbálku, který si nečekaně oblíbily i dívky. To vše jsme ještě doplnili večerní hrou na kytaru.

Přes značnou únavu, která se nejvíce projevila na konci týdne, jsme vydrželi ve vysokém pracovním nasazení a finální rozloučení s celým výjezďákem, které zahrnovalo divadelní výstupy, bylo maximálně vydařené. Pro většinu z nás to byl poslední pobyt v Krakonoši a nutno říci, že velmi povedený!

Více fotografií naleznete zde.

Nguyen Thi Thanh Tra (studentka 3. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Informace k odvolacímu řízení přijímacích zkoušek 2015

Dnešního dne byly odevzdány všechny zápisové lístky na čtyřleté, šestileté a osmileté studium.
Nevyřízená odvolání na všechny typy studia budou zítra (ve čtvrtek 14. května 2015) postoupena Krajskému úřadu v Liberci, který by měl všechny odvolané informovat o dalším postupu odvolacího řízení.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Maturity 2015

Maturanti mohou sledovat aktuální informace k průběhu maturitních zkoušek na našich webových stánkách na adrese: www.gfxs.cz/maturity/.

Rubrika »Aktuality«

Mgr. Marcela Danajovičová

Ceny GYTA 2015

Gymnázium F. X. Šaldy vyhlašuje 13. ročník udílení cen GYTA.

Období nominací probíhá od 1. května do 1. června 2015.

Ceny GYTA  se udělují jednotlivým studentům nebo skupinám ve čtyřech kategoriích: vědec, umělec, sportovec a osobnost. Cena má symbolizovat jejich výjimečné schopnosti, dovednosti, nadání i odvahu. Ceny se udělují zvlášť pro nižší a vyšší stupeň gymnázia, cena osobnost gymnázia se udílí jen jedna za celou školu.

Nižší stupeň: prima až kvarta, 1N a 2N,vyšší stupeň: kvinta až oktáva, 3N až 6N, 1. až 4. roč.

Na webu školy pod: „O nás“ dále: „Ceny GYTA“ naleznete vše potřebné o cenách GYTA, pravidla nominací a způsob vyhlašování vítězů.

NOMINUJTE na: www.gfxs.cz/ceny-gyta/

Nominovat mohou studenti, rodiče, učitelé i zástupci široké veřejnosti, kteří naše skvělé studenty znají a chtějí ocenit!

Vyhlášení cen GYTA proběhne ve středu dne 24. 6. 2015 v rámci studentské akce „Šaldovy vooči“ v Lidových Sadech.

Mgr. Renata Šípová (organizátorka udílení cen GYTA)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Finanční gramotnost aneb s úroky si poradíme

Na konci dubna se kvarta zúčastnila projektu o financích. Tento projekt byl u nás ve škole poprvé. Jeho účelem bylo žákům 4V sdělit základy finanční gramotnosti ve třech dnech. Hlavní organizátor byl pan profesor Minster. Každý den jsme měli blok tří lekcí trvajících hodinu a půl, mezi nimi půlhodinové přestávky. Ve středu jsme začali přednáškou, ve které jsme se dozvěděli a objasnili si základní pojmy a jak celý systém funguje. Poté následovala matematika s paní profesorkou Jandíkovou a nakonec nám paní profesorka Šimková sdělila něco k vývoji a historii peněz. Ve čtvrtek nás čekala matematika a potom jsme byli rozděleni do tříčlenných skupinek. Ve zbývajícím čase každá trojice vypracovala prezentaci na určené téma a jejich prezentováním spolužákům se ve čtvrtek celá akce zakončila.

I když soustředit se dlouho na jedno téma bylo pro některé chvílemi náročné, byl to skvělý nápad a jsem ráda, že jsme dělali něco, co využijeme ve skutečném světě.

Julie Stupková (studentka kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výměnný pobyt 2N ve Wiesentheidu

Od 15. dubna měla třída 2N možnost strávit v rámci výměnného pobytu celý týden v prostředí malebného města Wiesentheidu a jeho okolí. Se svými německými partnery pracovali v menších skupinách na projektech o porovnání života ve městě a na vesnici, největších městech nebo o městu budoucnosti. Tyto projekty také poslední den výměny prezentovali.

Mimo prohlídku školy a radnice ve Wiesentheidu jsme také navštívili okolní velká města jako Würzburg nebo Norimberk. Kromě hradů a dalších panství jsme mohli ochutnat i místní víno, které má v kraji velmi dlouhou tradici. Podívali jsme se i do muzea zasvěceného druhé světové válce. A o zábavu jsme měli postaráno i ve svém volném čase. V česko-německých skupinách jsme grilovali nebo pořádali domácí party. Všichni žáci 2N shledávají výměnu velmi zajímavou a se svými německými přáteli nadále udržují korespondenční vztahy.

Veronika Pavlíková (studentka 2N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

První pomoc aneb těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Ve středu 29. 4. 2015 proběhlo poslední ze série školení první pomoci, jež pro nás v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků připravila Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Liberci. Během výcviku jsme si měli možnost zopakovat, co jsme už uměli, přiučit se něčemu novému a hlavně si teoretické znalosti vyzkoušet v praxi pod dohledem zkušených lektorek, kterým patří náš dík. Přestože školení bylo opravdu přínosné, doufáme, že nabyté poznatky a dovednosti nebudeme v reálu muset použít.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Finále debatní ligy aneb úspěšné zakončení sezony našich debatérů

Po celoročním boji se debatérům vrátilo jejich úsilí. Víkendový finálový turnaj v Praze pro ně byl více než úspěšný. Ve finále Debatní ligy tým Ocean Motion skončil na druhém místě, (nutno dodat, že první prohraná debata sezony byla až ta finálová v Senátu ČR), na Debate League pak tým Squirrel Submarine obsadil rovněž stříbrnou pozici, jde tedy o historický úspěch, neb Liberec ještě nikdy neměl tým v anglické lize, který by se dostal až na půdu Senátu do finálové debaty. Tím však výčet nekončí. Na Open turnaji  při finále DL se vydal tým Pacifiction v nováčkovském složení a dokázal se vyškrábat na třetí místo! Významným úspěchem je též pohár prezidenta ADK pro tým Ocean Motion za první místo v žebříčku Debatní ligy v základní části celoroční soutěže, a co více tým Squirrel Submarine je na prvním místě v soutěži Debate cup, což je odnož postavená na dobrovolných debatách mimo soutěž Debatní ligy, ve které však tento tým skončil taktéž velmi vysoko - na bronzovém místě.  A nesmíme zapomenout na naše odvážné slečny z týmu Ducklings, které s pomocí jednoho pražského debatéra, okusily poprvé krásu anglické debaty a v těžké konkurenci na Open turnaji obsadily čtvrté místo. Třešničkou na dortu je potom diplom Jana Labského za třetího nejlepšího řečníka v české lize.

Finále bylo plné emocí, stresu i vtipných momentů a hlavně vzájemné podpory a týmového ducha, kterým je Liberec republikově (a poslední dobou i mezinárodně) proslulý. V závěru této sezony bychom rádi poděkovali všem, kteří nás celý rok podporovali, zejména z řad profesorstva především paní Suchomelové a paní Mooney, stejně tak SRSPŠ, rodičům a všem, kteří nás poplácali po ramenou, nebáli se přijít na tréninky či “Setkání” a dodali nám odvahu. My, debatéři, jsme debatování za mnohé vděčni, ať už jde o rétorické dovednosti, nabyté vědomosti nebo přátele. Za samotné debatování, respektive za to, že se mu můžeme věnovat, děkujeme Aleně Čechové, která v nás věří, dokope nás k sestavení argumentů a obětuje nám svůj volný čas i nemálo vrásek a je naší největší inspirací a podporou. A co přinese nová sezona XXI. ročníku Debatní ligy? Nechte se překvapit, nebo se k nám přidejte a na scénáři příštího roku se podílejte s námi!

Anna Rousková (studentka sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Celostátní úspěch ve francouzském jazyce

V pondělí 27. dubna 2015 se v pražském Francouzském institutu konalo celostátní kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Naši školu reprezentoval Nick Ojo Omorodion ze 3. B. V kategorii B1 získal nádherné 2. místo. Prokázal tak výrazný pokrok oproti loňskému roku, kdy se v krajském kole umístil  jako čtvrtý. Nickovi gratulujeme, děkujeme mu a přejeme hodně elánu do dalšího studia.

Mgr. Lena Černyševská

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit