Aktuality

Logická olympiáda pro registrované

Upozorňujeme studenty, kteří se registrovali na logickou olympiádu kategorie C (1. A, 1. B, 2. B, 3. A, 3. B, 5V, 6V, 7V, 3N, 5N, 6N), že už je spuštěno online kolo, ale pouze do pátku 21. 10. 2016.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Týden s Wiesentheidem

Ve středu 5. 10. 2016 ve večerních hodinách jsme se na nádraží v Liberci setkali s německými partnery z Wiesentheidu a po krátkém přivítání jsme si je odvezli domů.

Druhý den dopoledne jsme nejprve německým studentům ukázali naši školu. Poté jsme se rozdělili do česko-německých skupin a pracovali na vybraných projektech. Odpoledne nás na liberecké radnici přivítali zástupci města. Poté nás dvě dívky ze 4N provedly po Liberci a ukázaly nám některé liberecké pamětihodnosti.

V pátek jsme odjeli na celodenní výlet do Prahy. Prohlédli jsme si např. Pražský hrad, Chrám sv. Víta, Karlův most a Staroměstské náměstí spolu s orlojem.

O víkendu zajišťoval program německým partnerům každý samostatně. Někteří hráli společně fotbal, vystoupali na Ještěd nebo navštívili Babylon, iQlandii či bazén.

V pondělí dopoledne jsme ve škole opět pracovali na projektech z minulého týdne a odpoledne jsme odjeli vlakem do Oldřichova. Odtud jsme šli pěšky Viničnou cestou do Hejnic.

V úterý jsme jeli opět na celodenní výlet, tentokrát do Harrachova. Zde jsme navštívili pravděpodobně nejstarší sklárnu na světě. Během prohlídky jsme mohli pozorovat, jak se ručně vyrábí sklo. Odpoledne jsme šli všichni společně k Mumlavským vodopádům. Večer jsme uspořádali pro německé partnery rozlučku v restauraci Milénium, při které jsme zároveň oslavili narozeniny jedné německé studentky.

Ve středu ráno jsme se na nádraží všichni rozloučili a slíbili si, že se určitě zase potkáme v dubnu v Německu. Byl to moc zajímavý a poučný týden, který bohužel utekl až příliš rychle.

Anežka Hofmannová (studentka 2N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Krajské kolo v režii běžců z FX

Dne 5. 10. se naši studenti zúčastnili krajského kola v přespolním běhu a zopakovali svou dominanci z okresního kola, když opět atakovali přední úmístění a vyhráli s velkým náskokem. V konkurenci středních škol z celého kraje (i sportovního gymnázia v Jablonci nad Nisou) se s velkým náskokem umístil na prvním místě Martin Semerád z 6V, dále Vojtěch Málek z 6V (4. místo), Petr Melichar z 2. B (7. místo), Matyáš Tecl z 3N (8. místo), Vít Koštejn z 5N (11. místo), Ondřej Bek ze 7V (12. místo).

Chlapcům děkujeme za reprezentaci školy a držíme pěsti v republikovém finále.

Mgr. Michal Kocián

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Logická olympiáda pro registrované

Upozorňujeme studenty, kteří se registrovali na logickou olympiádu kategorie B (1V, 2V, 3V, 4V, 1N, 2N), že už je spuštěno online kolo, ale pouze do pátku 14. 10. 2016.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Okresní kolo v přespolním běhu

Dne 3. 10. se studenti našeho gymnázia zúčastnili okresního kola v přespolním běhu. V kategorii mladších dívek (6. a 7. třída) se na krásném 2. místě umístila Markéta Smetanová z 2V. V dalších kategoriích ZŠ jsme na medailové umístěné nedosáhli - kategorie mladších chlapců nejlépe Matyáš Novotný z 2V (18. místo), kategorie starších dívek (8. a 9. třída) nejlépe Diana Duschková z 2N (16. místo), kategorie starších chlapců nejlépe Matěj Ptáček z 3V (17. místo). Do krajského kola naše družstva těchto kategorií nepostoupila.

V kategorii chlapců středních škol jsme zopakovali rok starou dominanci a obsadili čelní pozice – Martin Semerád z 6V (1. místo), Vojtěch Málek z 6V (2. místo), Vít Koštejn z 5N (4. místo), Ondřej Bek ze 7V (5. místo), Petr Melichar z 2. B (6. místo), Martin Kozák z 6V (10. místo). Družstvo postoupilo z prvního místa do krajského finále.

Všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Michal Kocián

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Hannover - druhá část

V neděli 18. září jsme odjeli do německého Hannoveru na druhou část výměnného pobytu. Hned v pondělí nás čekalo přivítání na radnici a její následná prohlídka a poté jsme si vyslechli krátký proslov pana starosty. V úterý jsme navštívili jejich školu a po prohlídce jsme se zúčastnili i některých hodin (výtvarná výchova, němčina, angličtina). Odpoledne byl volný program, který většina využila k nákupům. Ve středu nás čekalo něco malinko dobrodružnějšího, a to sjezd klidné řeky Leine, která protéká městem. Na vodě jsme nakonec strávili celé dopoledne a měli tak možnost poznat Hannover z jiného úhlu. Prohlídka Volkswagenu byla na programu ve čtvrtek. Následně jsme vyrazili do Herrenhausen Garten a zbytek volného odpoledne jsme strávili v Sea life. V pátek jsme navštívili Hannoverskou zoo, kterou jsme si užili, mj. jsme měli možnost vidět i lední medvědy. Celý týden jsme zakončili rozlučkovou "gartenparty" a Oktoberfestem. V sobotu brzo ráno jsme se už přesunuli na nádraží a chystali se na návrat zpátky do Liberce. Týden jsme si užili a přežili bez větších následků.

Viktorie Vondráčková, Veronika Zapadlíková a Markéta Pavlíková (studentky kvinty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Exkurze do Berlína

Ve dnech 19. – 21. září se 18 žáků ze 4. A, 4. B a oktávy vydalo na poznávací exkurzi do Berlína. Jako dozor s námi jely paní profesorky Hlaváčková a Dehmelt. Cesta vlakem rychle uběhla, jelikož většina z nás využila drahocenného času a přelouskávala povinnou četbu či literaturu na svou seminární práci. Po výstupu z vlaku si však už nikdo na školu ani nevzpomněl a nastala mírná euforie. Konečně jsme byli ve městě, o kterém jsme se, někteří tři, někteří sedm let, učili.

Program byl opravdu vyčerpávající, a to doslova. Prošli jsme si centrum Berlína se všemi památkami, jako byla Braniborská brána, televizní věž, ulice „Unter den Linden“ či Památník obětem holocaustu, a naše aplikace v chytrých telefonech hlásily každý večer nachozených cca 20 km. Část dalšího dne jsme strávili na Museums Insel v Neues Museum, kde jsme si prohlédli starověké sbírky umění, což se neobešlo bez věčného dohadování, zda se jedná o repliky, či nikoliv.

Fanoušci Hunger Games si přišli na své na monumentálním Olympia Stadionu, fanoušci graffiti zase na East Side Galerie, kde se táhly zbytky posprejované Berlínské zdi, kam až oko dohlédlo. Po setmění jsme se vydali po skupinkách nasávat noční atmosféru Berlína a další den, jak už to tak bývá, nezapomněla většina z nás vzít útokem Primark a jiné obchody. Díky množství asijských, arabských, indických a jiných restaurací byla pro mnohé exkurze i multikulturně-kulinářským zážitkem.

Myslím, že mohu za všechny napsat, že se pobyt v Berlíně vydařil a exkurzi bychom do příštích let doporučili všem mladším ročníkům.

Anna Absolonová (studentka 4. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Dny poznávání ve znamení her a zábavy

Ve dnech 14.-16. 9. 2016 se žáci primy účastnili harmonizačních dnů. Poznávat jsme se formou hry začali již cestou do Bílého Potoka. Zábavných her jsme si pak užívali po celou dobu pobytu. Konala se i netradiční stezka odvahy se svíčkami v rukou a plněním našich přání. Řada přišla také na hry, při kterých jsme museli důvěřovat svým spolužákům. Osobně mám dobrý pocit z toho, že jsem všechny poznal.

Štěpán Waldhauser (student primy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Harmonizák prváků 2016

Jak bývá obvykle v prváku zvykem i my, zelenáči, noví studenti z Gymnázia F. X. Šaldy jsme si vyjeli do přírody za účelem toho, abychom se co nejlépe poznali a rychleji stmelili. Na tvz. „hamonizák“ vyrazila šedesátičlenná skupina žáků a žaček, spolu s pár instruktory a učiteli, do malého městečka nedaleko Hejnic. Konkrétně tedy do obce Bílý Potok, kde už na nás v penzionu čekaly nemalé pokojíky a nad očekávání pohodlné postele. To, že jsou pohodlné, jsme ocenili hlavně, když jsme do nich mohli po náročných, vysilujících dnech složit dobitá těla.

Harmonizák probíhal ve dnech od 12. do 14. září a myslím, že to byly namáhavé, avšak zábavné dny, kterých nebudeme litovat. Spousta lidí, ať z áčka nebo béčka, si našla nové kamarády, novou partu nebo aspoň zjistila, že noví lidé okolo nich nejsou žádné masožravé bestie, ale docela pohodoví spolužáci, se kterými budou následujících pár let trávit dost času. A samozřejmě nesmím zapomenout zmínit samotný program kurzu, díky němuž jsme bývali večer úplně mrtví.

Program byl skvělý. Úžasně promyšlený a načasovaný. A vděčíme za něj nejen kantorům, ale dokonce i studentům gymnázia, kteří navštěvují vyšší ročníky, popř. už i studium dokončili. Připravili pro nás mnoho skvělých aktivit a her, ve kterých šel, někdy více a někdy zase méně, rozpoznat hlavní účel, abychom se o sobě co nejvíce dozvěděli. Ať už to byly hromadné hry, hry na týmy, všechny jsme si užili, některé méně a některé zase více. Boží byly třeba Barevné války, aktivita, která se lehce zvrtla, ale nikomu to snad moc nevadilo. Za zmínku stojí i dobrovolný noční pochod na Paličník, vyhlídku, ze které jsme pozorovali nejprve zářivý sluneční kotouč vykukující  mezi jehličnatými stromy a pak už úplný pohádkový východ Slunce. Ale to jsou jen namátkou vybrané zážitky, samozřejmě jich bylo víc, ale všechny je tady vypisovat nebudu.

No a co k tomu ještě dodat? Snad už jen nějaký závěr. Naši „vedoucí“ dostali nelehký úkol, aby nás na 2 dny  zabavili a udělali z nás lepší partičku. A zhostili se jej tak, jak nejlépe byli schopni. Oni nám ukázali, jak na to, a zbytek už je na nás. Když jsme Bílý Potok opouštěli a mířili na nádraží, spousta z nás vypadala spokojeně a myslím, že si i odnášela jakýsi pocit naděje, možná i očekávání, jak to teda bude dál. Ale na to si musíme ještě počkat.

Julie Petráková (studentka 1. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Odstartoval nový ročník soutěže Eurorebus!

V pondělí 19. září byl spuštěn již 22. ročník vědomostní soutěže Eurorebus! Loni jsme jako škola byli sedmí v republice. Budeme lepší? Záleží jen na vás! Noví studenti se mohou přidat na www.eurorebus.cz, bližší informace u vyučujících zeměpisu.

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit