Aktuality

GFXŠ 95

Školní studentský klub Xaver si na úterý 23. září připravil malé překvapení pro všechny studenty i profesory našeho gymnázia. Na počest 95. výročí založení školy se každý, kdo chtěl, mohl ve vestibulu vyfotit se samotným F. X. Šaldou, kterého ochotně zahrál pan profesor Jirovský. Eliška Petríková z 6. N upekla vynikající dort, a tak si každý z nás mohl po slavnostním rozkrojení osladit dopoledne ve škole.

Michal Nguyen (Xaver)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Kvinta odstartovala druhou půli

Ve středu 17. září jsme se i my, kvitna, s chutí vydali na harmonizační dny. Pod dozorem naší třídní profesorky Jany Suchomelové a profesora Tomáše Minstera jsme měli jen mlhavou představu, co nás asi tak může po čtyřech letech na Dnech poznávání čekat.

Už na libereckém nádraží jsme se stali středem pozornosti při úvodní hře. Do vlaku směr Bílý Potok jsme tedy nastoupili s vědomím, že nás budou čekat opravdu pestré tři dny. A taky že ano!

V tradičním penzionu Krakonoš a jeho blízkém okolí pro nás byl připraven velmi nabitý program. Naše „íčka“ (Ála, Vojta, Erža a Štěpán) pro nás přichystali nejrůznější hry, a abychom ani na tu školu nezapomněli, přijela k nám návštěva z FXka s přednáškou o metodách učení.

Po celou dobu byly všemožně prozkoušeny naše schopnosti spolupráce, vynalézavost a odhodlání, a i navzdory spánkovému deficitu jsme obstáli. I po čtyřech letech jsme se navzájem poznali častokrát v trochu jiném světle.

Více informací naleznete zde.

Karolína Labská (studentka kvinty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Exkurze do Berlína 2014

Berlínská exkurze je už takovou menší školní tradicí, a tak i v letošním roce vyjelo několik odvážlivců za doprovodu paní prof. Ouhelové a paní prof. Šípové „nach Deutschland“. Dvanáct maturantů strávilo v ulicích Berlína tři krásné dny plné památek, zážitků a hlavně smíchu. Navštívili jsme Braniborskou bránu, budovu Reichstagu, Olympijský stadion a v neposlední řadě také muzeum Berlínské zdi – Checkpoint Charlie. Exkurze proběhla ve dnech od 15. do 17. září.

Velice děkujeme našemu dozoru, který pro nás celý výjezd zařídil, a rozhodně doporučujeme letošním třeťákům, aby ani minutu neváhali a přihlásili se na exkurzi, kde se hodně dozví, ale také hodně zasmějí. Více fotografií naleznete zde.

Michal Nguyen (student 4. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sportovně-turistický kurz 3. ročníků, Mali Lošinj 2014

Dne 12. září 2014 začal den „D“ pro studenty 3. ročníků, odjezdem na dlouho očekávaný sportovní kurz do Chorvatska, města Mali Lošinj, autokempu Čikat. Naplnili jsme dva autobusy a vydali se na cestu. Po 17hodinách jízdy jsme dorazili na místo a v tu chvíli začal program pro kurz připravený.

Denně jsme se střídali v různých aktivitách. Lezli jsme po lanových lávkách, běhali při Brannballu, hráli drobné hry a také Cubb a Trangleball – někteří zasvěcení možná vědí, ostatní poznají, a také jsme zkusili pravidla a záludnosti běhu s mapou – zvaný Orientační běh.

Samozřejmostí bylo každodenní plavání a hraní vodního póla. K nesportovním aktivitám tohoto kurzu patřilo vaření vlastních dobrot. Někteří se s tím poprali lépe, jiní hůře, ale to už záleželo na chuti každého. Podnikli jsme také několik výletů do blízkého okolí a jeli lodí na ostrov Susak.

Tak asi vypadal týden na kurzu 3. ročníků v Chorvatsku. Za sebe si troufám říci, že se líbil, neboť se konal v duchu dobré nálady a kamarádské atmosféry.

Mgr. Zuzana Reinišová (vedoucí kurzu)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sexta na procházce barokní Prahou

Kolik kapek na tebe spadne, tolik buclatých andělíčků uvidíš.

Asi v takovém duchu se nesla celá exkurze sexty za barokními památkami matičky Prahy.  Cestou přes Loretu do paláce Schwarzenbergova (s programem více než vyčerpávajícím, avšak efektivním, neb stavěním vlastního těla do pozice Braunovy sochy nebo krátkou scénkou před Škrétovým obrazem se do slohu 17. století chtě nechtě vžijete) a dále pak ke sv. Mikuláši, do Vrtbovských zahrad (představte si onu romantičnost, skrývající se v kapkách deště na lístcích perfektně střižených keříků), kolem Pražského Jezulátka a do Klementina (opět výborný program zajištěn a přes dvě stě schodů také v ceně) jsme  viděli vše, co je v Praze zlaté, pompézní, teatrální a úchvatné.

Anna Rousková  (studentka sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Prima se seznamovala

Od pondělí 15. 9. do středy 17. 9. jsme byli na harmonizačním pobytu v Bílém Potoce. Byli jsme ubytovaní v penzionu Krakonoš. Hráli jsme různé hry, např. trojnožku, čísla, scénky, evoluci nebo Toma a Jerryho. V úterý jsme šli na půldenní výlet k blízkému vodopádu a od vodopádu do obchodu. Jídlo bylo dobré. Ve středu jsme zase hráli hry a pak jsme odjeli do Liberce. Pobyt se nám líbil. Berka, Vojta, Anička (instruktoři) byli super partička! Více fotografií z našeho pobytu naleznete zde.

Ondřej Šedivý, Jiří Beneš, Karolína Klokočníková, Lukáš Kmoch a Antonín Novák (studenti primy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Zahájení 20. ročníku soutěže Eurorebus

Od  pondělí 22. září se můžete zaregistrovat do soutěže Eurorebus.

Pomozte svojí účastí navázat na předchozí úspěchy našeho gymnázia a udržet, nebo dokonce vylepšit loňské 4. místo v pořadí škol!

Bližší informace naleznete zde nebo u vyučujících zeměpisu.

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Přijďte do knihovny :-)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Harmonizační dny prvních ročníků

Dne 8. 9. 2014 nastoupili letošní prváci na třídenní harmonizační kurz, chcete-li Dny poznávání, v Bílém Potoce. Jako pedagogický dozor s námi jeli naši třídní profesoři, Karolína Lysičanová (1. A), Martin Luštický     (1. B) a jako vedoucí celého „harmonizáku“ pan profesor Tomáš Minster. Hry, které jsme hráli, sloužily především k poznávání nových spolužáků a zejména k zapamatování si jejich jmen. Myslím si, že mohu tvrdit, že již u snídaně, k níž byla kobliha, což mnohým vykouzlilo úsměv na tváři, byla valná většina schopna poznat své kolegy a kolegyně, a dokonce je i pojmenovat.

Druhý den jsme si vychutnali krásu tamější přírody při kratším výletě, jenž spočíval ve výšlapu k chatě Hubertka a návštěvě lázeňského městečka Libverda a samozřejmě vykoupení většiny sortimentu „vietnamské večerky“.

Aktivity třetího dne byly zaměřeny na posílení vzájemné důvěry. Hráli jsme Skok důvěry, Probíhání tunelem či aktivitu jménem Prkno, při které prý nikdo nikdy nespadl, kupodivu my jsme se váleli hned dvakrát.

Za úžasný program, na němž bylo vidět, že je promyšlený a že každá hra má určitý záměr, děkujeme šesti instruktorům: Danovi, Vodíkovi, Kačce, Káje, Evce a Rudovi. Všichni jsme si to náramně užili a uvítali bychom další podobné akce. Více fotografií naleznete zde.

Karolína Křížová (studentka 1. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Světluška

Stejně jako v předešlých letech i v tomto roce spolupracovala naše škola s Nadačním fondem Českého rozhlasu na projektu Světluška na pomoc nevidomým. My, studenti z 2. A, jsme dne 11. 9. 2014 rozsvítili naše lucerničky a vyrazili do ulic s dárkovými předměty vybírat příspěvky od kolemjdoucích. Po zhruba pěti hodinách opakování věty: „Dobrý den, jsme z Nadačního fondu Světluška na pomoc nevidomým, nechtěli byste nám přispět?” jsme se vrátili vyčerpáni, avšak s dobrým pocitem zpět do školy, abychom odevzdali naše výtěžky. Celá akce probíhala pod vedením paní prof. Havrdové a pana prof. Minstera.

Anna Žihlová a Veronika Čulíková (studentky 2. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit