Aktuality

Šaldův kulatý stůl

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

GENIUS LOGICUS - registrace prodloužena!

Pokud jste propásli říjnový termín, tak se můžete ještě přihlásit do 30. 11. 2015. Vyberte si soutěž A, B nebo kombinovanou C podle vašeho zájmu. Účast v online soutěži je zpoplatněna. Přihlášky a peníze přineste do 30. 11. do kabinetu matematiky. Informace o soutěži.

RNDr. Věra Jandíková (koordinátor soutěže)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Matematický NÁBOJ

V pátek 20. 11. 2015 se dva týmy (Jakub Strašlipka, Markéta Pavlíková, Dominik Čáp a Vítězslav Macháček z kvarty, Joana-Laura Stoll a Ema Tomanová z 2N, Ondřej Chwiedziuk a Stanislav Žák z tercie) zúčastnily na Gymnáziu Ch. Dopplera v Praze matematické soutěže NÁBOJ JUNIOR. V této soutěži nejde o pouhou aplikaci již nabytých vědomostí, řešení úloh vyžaduje nemalou dávku invence a důvtipu.  V konkurenci 25 týmů naši žáci obsadili hezké 7. a 9. místo. Děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a přejeme hodně elánu do dalších ročníků.

Mgr. Jana Suchomelová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

FXko na Dnech GIS

Jako každoročně, tak i letos zanecháváme aktivní stopu na Dnech GIS, které se poprvé konají v moderních prostorách budovy G Technické univerzity v Liberci.

Slavnostního zahájení se ve středu 18. listopadu zúčastnili žáci prvních ročníků a poté je vystřídala prima a kvinta. Na mnoha stanovištích bylo k vidění hodně zajímavého z aplikací GIS. Nechybělo i naše tradiční stanoviště "Dotkněte se mapy", kde naši experti zasvěcují návštěvníky akce do gymnaziálního desatera na mapových serverech. Více informací.

Pavel Taibr (komise ZG GFXŠ)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Přírodovědný klokan se nám i letos vydařil

14. října 2015 se žáci naší školy zúčastnili dalšího ročníku přírodovědného klání a v konkurenci 1 623 řešitelů se rozhodně neztratili. V kategorii Kadet s přehledem zvítězil Jakub Strašlipka z kvarty s vynikajícím bodovým ziskem 116 bodů ze 120 možných, v kategorii Junior obsadila druhé místo v kraji Daniela Opočenská z  1. B a na třetím místě skončil Ondřej Vopat z kvinty.

Moc blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci barev školy.

Mgr. Jana Vaňková (krajský koordinátor soutěže)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Pacifiction překvapil i mistra Yodu

V pátek třináctého se skromná skupinka debatérů odvážila do Opavy na druhý turnaj letošního ročníku debatní ligy. Turnaj zasvěcený Hvězdným válkám byl pro naše gymnázium velice povedený. Další generace libereckých debatérů, tým Pacifiction ve složení Lenka, Kája a Štěpán, zde dosáhla na úžasný úspěch v podobě druhého místa v anglické části soutěže.

Teze byly zaměřeny na význam svobody slova, aktuální problémy Ukrajiny a na nebezpečí skrývající se na sociálních sítích. První kolo se sice našemu mladému týmu nevydařilo, ale všechna ostatní kola již Pacifiction zvládl výtečně. Bodově se dokonce dotáhl na vedoucí tým z gymnázia Open Gate. Za ním však nakonec zaostal kvůli, Liberci tradičně nepřejícímu, pomocnému hodnocení.

Na závěr se sluší poděkovat organizátorům za skvělý doprovodný program. Ukázková debata vysokoškolského formátu o pohádkách, necenzurovaná prohlídka města, k tomu skvělé výsledky, to vše vedlo k tak dobré náladě, že se ledaskomu nechtělo Bílou perlu Slezska vůbec opustit.

Aleš Suchomel (student 5. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Cum amore oslavilo 26. výročí sametové revoluce

Školní pěvecký sbor Cum amore přijal nabídku zúčastnit se projektu Carmina Burana v rámci oslavy 26. výročí sametové revoluce. Carmina Burana jsou zhudebněné středověké milostné, pijácké a další básně, pro svou dramatičnost používané v nejedné filmové tvorbě. O zhudebnění se zasloužil německý skladatel expresivní hudby Carl Orff. Skladbu nastudovalo Cum amore pod vedením sbormistryně Zuzany Kubelkové.

V pondělí 16. listopadu jsme se setkali s dalšími pěti sbory v Praze v Betlémské kapli. V 19 hodin jsme společně symbolicky započali koncert pod vedením dirigenta Libora Sládka skladbou Ktož sú boží bojovníci, poté následovala samotná Carmina Burana. Zapělo ji přibližně 200 sboristů. Koncert měl obrovský úspěch. Všechny vstupenky byly vyprodané, přišlo přes 400 návštěvníků.

Aneta Pokorná

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

HIV kurz 2. A

Jako každý rok i letos se třída 2. A zúčastnila HIV kurzu v penzionu Krakonoš v Bílém Potoce. Nezabývali jsme se však pohlavními chorobami, nýbrž souvislostmi mezi výtvarnou výchovou, hudební výchovou a informatikou.

Pedagogický dozor nám dělaly paní profesorky Kostincová a Vinšová a absolvent našeho gymnázia Jan Myšák. V jednotlivých časových blocích jsme si ukázali, jak vytvořit stoptriková videa, nafotili skupinové portréty, sehráli vlastní kabaret či pantomimu a zkusili si arteterapii – léčebný postup využívající výtvarný projev.

Kdokoliv si snad před kurzem myslel, že se bude jednat o tři odpočinkové dny plné volného času, byl skutečně zaskočen, s prací se totiž začalo už dopoledne, krátce po příjezdu. Úkolů bylo opravdu hodně a žádný čas nazbyt. Jak se ale ukázalo při večerních prezentacích, výsledky stály rozhodně za to.

Celý kurz bychom jednoduše shrnuli jako HIV – pozitivní!

Bára Činčurová (studentka 2. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Maturitní ples oktávy a 6N

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Literární pozdravy 2015

Ve dnech 20. a 21. listopadu se uskuteční třináctý ročník malého festivalu autorských čtení - Literární pozdravy, jehož spolupořadatelem je SRSPŠ našeho gymnázia. Program letošního ročníku a další informace o festivalu naleznete zde.

Mgr. Tomáš Minster (organizáror festivalu)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit