Aktuality

Zveme naše absolventy na tradiční besedu o studiu na VŠ

V pátek 21. 12. 2018 se bude v německé knihovně (učebna A6) od 10.20 konat beseda pro dnešní maturanty o studiu na VŠ. Zváni jsou bývalí maturanti – dnes již naši absolventi, kteří se rádi podělí o své čerstvé zážitky ze studia na VŠ, poradí a třeba se stanou motivací pro maturanty dnešní.

Prosíme zájemce o účast na besedě z řad absolventů, kteří by chtěli prezentovat své studijní obory, aby svou účast potvrdili výchovné poradkyni Renatě Šípové.

Těšíme se na vás a děkujeme za spolupráci.

Mgr. Renata Šípová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Dětské centrum Liberec

V pátek dne 30. 11. 2018 se třída 1. A vydala v rámci výuky společenských věd na exkurzi  do centra Paprsek. To je zařízení pro děti, které z určitých důvodů nemohou po nějakou dobu žít s biologickými rodinami. Měli jsme možnost si většinu centra prohlédnout a seznámit se s každodenním životem jak dětí, tak jejich ošetřovatelek.

V centru jsou umístěny děti od novorozenců až po 18leté, naše třída měla možnost vidět ty nejmenší. Většina dětí byla z naší návštěvy příjemně překvapená. Na konci prohlídky jsme se mohli zeptat ošetřovatelek na vše, co nás zajímalo. Dozvěděli jsme se například, že nejčastější příčinou umístění dětí do centra bývá momentální špatná finanční situace rodičů. Nebo že starší děti jsou schopny z centra i na několik dní utéct, ale většinou se stejně rády vrátí zpět.

V naší třídě byla exkurze pro každého v jistém smyslu přínosná a doufáme, že nás paní profesorka vezme na podobné exkurze i v budoucnu.

Anna Horová (studentka 1. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Šaldovy plavkyně nezklamaly

V pondělí 3. 12. se konalo krajské kolo v plavání SŠ v Jilemnici. Naše družstvo – ve složení: Zuzka Topinková, Sára Trávníčková, Bára Krejzarová, Eliška Pavlasová, Simona Konvalinková a Bára Bučková – potvrdilo svoji formu a zvítězilo. Děvčata postupují do republikového finále, které proběhne 28. 1. v Jindřichově Hradci.

Za chlapce nastoupili v závodě jednotlivců Matyáš Kubíček a Vojtěch Černý. Všem patří dík za bojovný výkon a držme palce ve finále!

Mgr. Zuzana Reinišová

 

 

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Náboj Junior

V pátek 23. listopadu se dvě čtyřčlenná družstva naší školy zúčastnila mezinárodní matematicko-fyzikální soutěže Náboj Junior, která se konala v Liberci na Doctrině – Podještědském gymnáziu.

Tým kvarty ve složení Matyáš Novotný, Filip Kmínek, Tomáš Ryška, Martin Pícha vybojoval úžasné 1. místo, tým tercie a 1N ve složení Filip Smutný, Petr Vajc, Barbora Kracíková, Štěpán Waldhauser obsadil krásné 4. místo.

Všem žákům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Za koordinaci týmů děkujeme paní profesorce Věře Jandíkové, bez níž by naše škola neměla na soutěži zastoupení. A to by byla očividně věčná škoda!

Mgr. Ivana Podzimková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Studenti německých tříd na veletrhu vzdělávání

V pondělí 12. listopadu 2018 se studenti tříd 5N a 6N za doprovodu paní profesorky Šípové a pana profesora Knaupa zúčastnili veletrhu německých VŠ a univerzit v pražské Deutsche Schule. Hned na začátku pobytu v Deutsche Schule Prag si každý student GFXŠ vybral prezentaci dvou univerzit – například v německých městech Dresden, Leipzig, Landshut, Chemnitz, Coburg, Bamberg, Deggendorf, Magdeburg nebo Passau. Kromě německých univerzit se na výstavě prezentovaly např. i Prague College, ČVUT a New York University in Prague. Každý přednášející krátce shrnul studium na své univerzitě a řekl, jaké má výhody a nevýhody a kolik studium na dané univerzitě stojí. Po skončení přednášek měli studenti ještě dost času si projít informační stánky jednotlivých univerzit.

Většina studentů se shodla, že jim tento veletrh pomohl rozhodnout se pro nějakou německou univerzitu, nebo si alespoň rozšířit obzory a udělat si jasnější představu, kam by jejich cesty po maturitě mohly směřovat.

Kateřina Juricová (studentka 5N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Přírodovědný klokan nám i letos přinesl vítězství

10. října 2018 se žáci naší školy zúčastnili dalšího ročníku přírodovědného klání a v konkurenci 1 266 řešitelů se rozhodně neztratili. V kategorii Junior zvítězil Filip Cesar z 2. B s vynikajícím bodovým ziskem (100 bodů), o třetí místo v kraji se podělili Ondřej Čejka z 1. A a Natálie Adamcová z kvinty.

Moc blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci barev školy. Kompletní výsledkové listiny.

Mgr. Jana Vaňková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Napsala nám Světluška

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Vítězně v okresním kole ve stolním tenise

V pátek 9. 11. naši sportovci bojovali o co nejlepší výsledek v okresním kole ZŠ a nižších ročníků gymnázií ve stolním tenise. Naše gymnázium reprezentovali Š. Waldhauser (3V), J. Vogel (2V) a M. Vogel (4V). Chlapci neměli v celém turnaji konkurenci a vybojovali první místo. Bohužel tato kategorie není „postupová“.

Děkujeme za předvedené výkony a reprezentaci školy.

Mgr. Michal Kocián

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

International Day 2018

Dne 6. 11. 2018 jsme se zúčastnili přednášky Studuj, cestuj, pracuj v EU na TUL, kde jsme dozvěděli zajímavé informace o studiu v zahraničí (v rámci EU i mimo ní), a to například jaké organizace se tomu věnují, co k tomu potřebujeme, jaké máme šance apod. Po hodině výkladu a osobních dojmů přednášejícího – Martin Fišer – jsme měli možnost se na místním malém veletrhu osobně zeptat zástupců z daných organizací. Celá akce se nám moc líbila.

Lucie Hybnerová a Natálie Najmanová (studentky 3. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Basketbalisté reprezentovali školu na turnaji středních škol

V úterý 6. 11. se studenti našeho gymnázia zúčastnili turnaje středních škol v basketbalu, ve kterém skončili na druhém místě a postoupili do kola okresního. Okresní kolo se odehrálo 13. 11. ve sportovní hale Kort. Přestože  jsme předvedli několik pěkných basketbalových momentů, skončili jsme na konečném čtvrtém místě.

Naše družstvo tvořili tito hráči: R. Souček, R. Hanuštiak, S. Händl, M. Peiger, L. Svárovský, M. Jerinič, M. Cerman,  A. Sabáček, M. Mach, M. Jurák, Š. Chovaneček.

Děkujeme chlapcům za bojovnost a reprezentaci školy.

Mgr. Michal Kocián

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit