Aktuality

Úřední hodiny o prázdninách

Budete-li potřebovat o prázdninách ve škole něco zařídit, pak tak učiňte v níže uvedených dnech a hodinách:

čtvrtek 7. 7. od 9.00 do 11.00

od 11. 7. do 26. 8. každou středu od 9.00 do 11.00

od 29. 8. do 31. 8. každý den od 7.00 do 15.00

 

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Dodatečné poděkování

V  červnu se uskutečnila v Ruském středisku vědy a kultury v Praze jubilejní celostátní přehlídka 50. ročníku festivalu ARS POETICA – Puškinův památník. Účastníci, žáci ZŠ, SŠ a studenti VŠ z celé republiky, zde představili svá nejlepší vystoupení v ruském jazyce v kategoriích mluveného slova a hudebního projevu.

Naše gymnázium reprezentovala v Praze skupina žáků ze třídy 2. A, která si svoji účast na festivalu zajistila 1. místem v krajském soutěžním kole. Děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy Báře Činčurové, Silvě Jínové, Monice Navrátilové, Šárce Petrovičové, Vítu Randulovi, Heleně Rulcové, Marku Sojkovi, Petře Stupkové a Markétě Zahradníkové.

Mgr. Zuzana Kostincová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Beseda o FCE a CAE

Ve čtvrtek 23. června se studenti 3. ročníků zúčastnili přednášky lektora Evropského centra jazykových zkoušek ohledně jazykové zkoušky CAMBRIDGE ENGLISH pro mládež a dospělé, kterou bude možné letos na podzim podstoupit. Byli jsme seznámeni s výhodami, které úspěšné složení certifikátu FCE a CAE přináší, a také se samotným průběhem zkoušek na dané úrovni. Celý výklad probíhal v anglickém jazyce a ke konci zbyl i prostor pro naše doplňující dotazy. Každý si z přednášky odnesl své a získal tak motivaci si zkoušku začátkem příštího školního roku vyzkoušet.

Julie Teclová (studentka 3. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

ŠALDOVY VOOČI

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Ema Tomanová a GENIUS LOGICUS

Výborný výsledek pro Emu ze 2N v soutěži s měřením času v řešení logických úloh a hlavolamů v kategorii 02 ve školním roce 2015/2016 je 10. místo v národním a 83. v mezinárodním kole. Gratulujeme!

RNDr. Věra jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

2. B v liberecké synagoze

V pátek 17. 6. 2016 jsme měli možnost se podívat do liberecké židovské synagogy, kde nám bylo přednášeno o zajímavém životě Židů. Ve stručnosti jsme byli uvedeni do tématu. Nešlo o jednu z klasických přednášek s čistým výkladem náboženství, byli jsme seznámeni s nejrůznějšími každodenními zvyky Židů, což nám krásně nastínilo atmosféru fungování židovských rodin. Dostalo se nám mnoho až šokujících informací, které se na internetu jen tak nedozvíme.

Spolužáci při vstupu obdrželi jarmulky, které jim velmi slušely. Zpočátku nebyli nadšení, ale nakonec byli rádi za novou zkušenost.

Náš obdiv patří nejen úžasné přednášce, ale také architektovi, který tuto synagogu navrhl. Budova působí jemně, lehce a bezpečně. Opravdu za nás všechny klobouk dolů, krásné dílo.

Rádi bychom poděkovali za přednášku paní přednášející a paní Procházkové za ochotu s námi navštívit libereckou synagogu. Děkujeme.

Michaela Šupolová (studentka 2. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Týden s přáteli z Hannoveru

Od neděle 5. června do soboty 11. června hostilo 13 studentů kvarty žáky z hannoverské školy IGS Muehlenberg. Hned po příjezdu jsme si odvezli naše kamarády do rodin, kde se ubytovali, a přesto, že za sebou měli sedmihodinovou cestu vlakem, povídali jsme si s nimi až do noci. Další den jsme je vzali na krátkou prohlídku školy, pak jsme šli společně na radnici, kde jsme byli slavnostně uvítáni a obdrželi malé dary. Poté si Němci prohlédli nejzajímavější památky v Liberci. Znovu jsme se s nimi setkali v ZOO, kde jsme zakončili pondělní program.

V úterý jsme se vyvezli lanovkou na Ještěd. Následovalo pořizování tisíců fotek, ať už na Snapchat, do videí nebo kamkoli jinam. Za neustálého zpěvu jsme sešli na Pláně a zahráli si fotbal. Odpoledne si každý vymýšlel program sám, ale většina z nás se potkala v bazénu a ostatní v IQlandii. Den jsme završili v pizzerii pořádnou večeří.

Středeční den jsme strávili cestou z Oldřichova do Hejnic. V plánu byla i Libverda, ale „prý je to moc daleko a do kopce“ (v okolí Hannoveru nejsou žádné kopce). Tak jsme se do Liberce vrátili dřív asi o dvě hodiny, které jsme proleželi u liberecké přehrady.

Prohlídku Muzea skla a bižuterie v Jablonci n. N. jsme si dali ve čtvrtek. Odpoledne jsme se přemístili na louku, kde jsme opékali buřty. Poslední bod společného programu byla Liberecká výšina. Výlet jsme zkrátili, protože snad všichni studenti z Hannoveru odmítali další kopce navíc. Odpolední aktivitu si opět každý vymýšlel sám. Někteří šli na lasergame, jiní na nákupy nebo na zkoušku školního sboru, ale všichni jsme se setkali na závěrečné „Gartenparty“ a následně jsme si poslechli koncert Cum Amore. V neděli jsme se s přáteli z Hannoveru museli rozloučit a loučení to rozhodně nebylo jednoduché, došlo i na slzy.

Týden jsme si všichni moc užili, poznali jsme nové přátele, naučili se německé písničky a tanečky, procvičili jsme si cizí jazyky, a jelikož bylo krásné počasí, mohli jsme podniknout řadu pěkných výletů. Už teď mohu za všechny říct, že se na druhou část výměny do Hannoveru moc těšíme. Poděkování patří paním profesorkám Ouhelové a Tůmové za skvělý program, pevné nervy a trpělivost.

Markéta Pavlíková (studentka kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sekunda jela za Barunkou a babičkou do Ratibořic

V pátek 10. června se studenti sekundy v doprovodu profesorek Fantové a Havrdové vydali do východních Čech, aby navštívili místa spojená se spisovatelkou Boženou Němcovou a jejím nejslavnějším dílem -  Babičkou. Zážitek z tradiční exkurze do Barunčiny školy v České Skalici, zámku, mlýna a Starého bělidla v Ratibořicích umocnily „oživlé“ postavy z knihy, se kterými se studenti setkali. Celý výlet byl korunován příjemným slunečným počasím, výbornou zmrzlinou a vzorným chováním všech sekundánů!

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Ať žijí naši Pythagorejci!

Na konci května proběhlo okresní kolo Pythagoriády, kde jsme měli hojné zastoupení. Dopadlo to skvěle!

V kategorii P6 se primáni Filip Kmínek a Dominik Švestka podělili o první místo. Úspěšní byli i Martin Pícha, Petra Pham Cam Nhung a Eliška Roubalová. Matěj Ptáček ze sekundy byl v kategorii P7 na 4.–5. místě. V kategorii P8 byl nejlepší z našich terciánů Ondřej Chwiedziuk na 3. – 6. místě, Zuzana Topinková a Stanislav Žák na místě 7.–11. Dalšími úspěšnými řešiteli byli Kryštof Havlík, Matyáš Dlouhý a Jiří Viták. Gratulujeme!

Kompletní výsledkové listiny.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Olympiáda mládeže v atletice

Dne 1. a 2. června se vybraní studenti nižšího gymnázia zúčastnili atletických soutěží v rámci Olympiády mládeže. Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích: mladší žactvo (6. a 7. třída) a starší žactvo (8. a 9. třída). Sportovci mohli reprezentovat maximálně ve dvou disciplínách a štafetě. Na stupně vítězů se podařilo vystoupat dvěma zástupcům starší kategorie. Matěj Holejšovský (2.N) se umístil na druhém místě ve vrhu koulí výkonem 11,28 m. Tereza Kvapilová (2.N) se umístila v běhu na 800 m na prvním místě výkonem 2:41,97.

Všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Michal Kocián

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit