Aktuality

Volby do školské rady

Volby zástupců do školské rady, kteří jsou voleni z řad zletilých žáků a zákonných zástupců žáků nezletilých, se budou konat 15. 4. 2015 na Gymnáziu F. X. Šaldy, a to v době od 10.00 do 12.00 a od 15.00 do 17.30. Nominace kandidátů se odevzdávají na sekretariátě nebo mohu být zaslány poštou na adresu školy do 31. 3. 2015. Formulář pro nominace naleznete zde. Návrh musí být podepsán navrhovatelem i kandidátem.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sběr nutridrinků

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Třináctka je šťastné číslo

Lze polemizovat o tom, zda třináctka představuje šťastné, nebo nešťastné číslo. Vzhledem k tomu, že tento ročník literární soutěže „Řekni mi, co čteš…“ naší škole přinesl čtyřnásobný úspěch, potvrzuje se první varianta. Ze 166 prací porota vybrala 10 nejlepších a čtyřem udělila vedlejší cenu. Ema Tomanová z 1.N soutěž vyhrála, ze 2.N obsadila 4. místo Veronika Pavlíková a 6. místo Hana Hromadová. Zvláštní cenu KVK získala Magdaléna Kvasničková z tercie. Doufejme, že i v příštích letech se najdou ti, kteří si ke knize najdou svou cestu.

Mgr. Šárka Šimková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Krajské kolo ve francouzštině v našich rukách

Ve středu dne 25.3.2015 se v DDM Větrník konalo krajské kolo Soutěže ve francouzském jazyce. V kategorii B1 získal vavříny pro naši školu student Nick Ojo Omorodion ze 3.B, takže 29.4.2015 pojede do Prahy na kolo celostátní. V kategorii B2 se Marek Nováček, rovněž ze 3.B, umístil na krásném 2. místě, a stal se tak náhradníkem pro celostátní kolo. Oběma studentům blahopřejeme a přejeme jim hodně elánu do další práce.

Mgr. Lena Černyševská

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Honza a Tereza v kraji nezklamali

V minulém týdnu proběhla krajská kola nejvyšších kategorií soutěže v anglickém jazyce. V kategorii IIIA se Jan Bayram ze septimy umístil na krásném 3. místě. V kategorii IIC se Tereza Balatková z kvarty utkala s několika dětmi anglicky mluvících rodičů a vybojovala 5. místo.

Oběma blahopřejeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy.

PhDr. Martina Ulvrová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Úspěchy debatérů

Co je nového u nás na škole? Máme nejlepší debatní tým v republice! Po minulém víkendu je již vše jasné a dva naše týmy (Ocean Motion a Squirrel Submarine) postupují do finále Debatní ligy a Squirrel Submarine zároveň do finále anglické Debate league. Ducklings a Pacifiction zaútočí na Open turnaj, ve kterém byly za poslední dva roky týmy z GFXŠ neporaženy. Krom toho během posledního turnaje získal Dan Procházka titul druhého nejlepšího řečníka turnaje a debatéři se připravují na mezinárodní turnaj Prague Debate Spring, což pro ně bude po Ljutomeru (kam se vydali na začátku března a zvládli v konkurenci týmů z celého světa vyhrát tři debaty ze šesti) a Záhřebu již třetí mezinárodní turnaj v tomto školním roce. Držíme palce!

Pokud vás zajímají výsledky všech debat, podívejte se na ně zde.

Anna Rousková (studentka sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Lyžařský kurz prváků

Ve dnech 15. 3.­ až 21. 3. 2015 jsme se v počtu 38 studentů z áčka i béčka účastnili lyžařského kurzu v rakouských Alpách. Z Liberce jsme vyjížděli v neděli okolo deváté hodiny večerní. Cesta trvala celou noc a v pondělí ráno jsme se okolo sedmé hodiny hlásili ve čtyřhvězdičkovém hotelu Margaretenbad v Lainachu, kde jsme se ani pořádně nezabydleli, ihned se převlékli a vyrazili na svah do areálu Zettersfeld, kde jsme byli rozděleni do tří výkonnostních skupin lyžařů, čtvrtou byli snowboardisti.  Počasí nám nepřálo, únava z dlouhé cesty se také projevila, ale i tak jsme si první lyžování docela užili, večer jsme byli navíc příjemně překvapeni dobrou večeří o čtyřech chodech.

V úterý byl v plánu areál St. Jakob a večer jsme se od profesorů dozvěděli v podobě přednášky něco o historii lyžování.

Mölltaler, ledovec, který jsme navštívili ve středu, byl nejlepším střediskem, ve kterém jsme měli možnost lyžovat, byli jsme nadšeni. Jak počasí, tak sjezdovky byly vynikající. Moc jsme si to užili a doufali, že sem ještě jednou zavítáme. Po večeři pro nás byl připraven program. Po skupinkách jsme luštili křížovku, ve které jsme uplatnili své postřehy z úterní přednášky. Po křížovce následovala chvilka pantomimy, kde byla občas potřeba notná dávka představivosti.

Ve čtvrtek jsme vyrazili do areálu Sillian Hochpustertal. Ten den bylo velké teplo a sníh byl místy dost mokrý a těžký, což nebylo moc příjemné. My se však už těšili na večer, kdy jsme se museli o zábavu postarat sami – spolužačka nám vymyslela vskutku prima program.

Láska k ledovci v nás vzbudila zájem o zavítání na něj ještě jednou, a to v pátek. Celý den byl bohužel zkrácený – jezdili jsme jen do 14.30. I nám se naneštěstí uplatnilo jakési „pravidlo posledního dne“, kdy se stalo nejvíce nepříjemností v podobě nepříjemných pádů.

Byly asi čtyři hodiny odpoledne a my seděli v autobuse. Opouštěli jsme Alpy, loučili se s Rakouskem a v sobotu okolo jedné hodiny se pomalu blížili k Liberci. Přemýšleli jsme nad tím, jak jsme si celý lyžák moc užili, ale jak byl vlastně strašně krátký. Stále však doufáme, že podobných společných akcí zažijeme ještě spoustu.

Všem lyžařům i nelyžařům, SKOL!

Za 1. A a B Ondřej Biemann

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

ZOO RISKUJ

Dne 18. března proběhlo úvodní kolo pátého ročníku vědomostní soutěže ZOO RISKUJ, pořádané Zoologickou zahradou v Liberci. Soutěž je určena studentům druhého stupně základních škol a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Úvodního kola se zúčastnilo 31 tříčlenných týmů z celého Libereckého kraje. V nabité konkurenci se prosadili i naši studenti a dva týmy postoupily do šestičlenného finále, které se uskuteční 15. 4. od 10:00 v Experimentálním studiu Lidové sady. Jedná se o tým kvarty ve složení Nikol Benešová, Tereza Míšková a Vojtěch Waldhauser, který skončil v úvodním kole na čtvrtém místě. Další naší postupující trojicí jsou Natálie Adamcová, Jiří Beneš a Kateřina Tichá z primy, kteří v úvodním kole jako jedni z nejmladších účastníků získali krásné druhé místo. Finále je hlavně o štěstí, tak držme našim postupujícím palce. Všem ostatním týmům děkujeme za účast a reprezentaci školy, některým uniklo finále opravdu jen o pomyslný fous.

Mgr. Adam Lysičan

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Cena dětské kresby Barbary Petchenik

V březnu 2015 dorazilo hodnocení nejlepších výtvarných prací žáků - účastníků Národního kola umělecko-kartografické soutěže Dětská mapa, pořádaného Kartografickou společností ČR ve spolupráci s Katedrou geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Odborná porota letos posuzovala celkem 622 prací z více než 60 škol z celé České republiky. Téma pro období 2013 – 2015 bylo „Moje místo v dnešním světě“.

Liberecký kraj a naši školu v této soutěži reprezentovala práce „ Kdo nezná minulost, nezná budoucnost“ autorky Jany Peigerové z 1. A. Ta ve své kategorii (13 – 16 let) obsadila krásné 5. místo z celkového počtu 124 zaslaných prací.

Cena Barbary Petchenik byla založena Mezinárodní kartografickou asociací ICA v roce 1993 na počest B. Petchenik, bývalé víceprezidentky ICA a kartografky, která celý život zasvětila dětem a mapám. Cena je udělována každé 2 roky na konferenci ICA a oceněné práce jsou navrženy k prezentaci UNICEF na pohlednicích.

Mgr. Zuzana Kostincová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Neviditelné oběti komunismu v Českém Dubu

Ještě na začátku února byla výstava Sokol Sydney očima gymnaziálních studentů ke zhlédnutí na Magistrátu města Liberce, kde v prosinci loňského roku proběhla její vernisáž, ovšem nyní se nachází „za kopcem“ – v Českém Dubu.

Výstava je jedním z mnoha výstupů studentského projektu Neviditelné oběti komunismu, který na libereckém Gymnáziu F. X. Šaldy funguje již 13 let.

V pondělí 16. března proběhla prezentace hned několika projektových činností. Akce se konala v Podještědském muzeu v Českém Dubu za přítomnosti koordinátora projektu – Mgr. Jana Golla, nyní již ředitele Základní školy Český Dub. Právě on celým večerem provázel a „Českodubákům“ Neviditelné oběti komunismu představil z pohledu člověka, který byl s projektem od těch nejranějších počátků až do nynější doby, kdy v projektu svou třináctiletou etapu uzavírá. Mezi významné hosty patřili místopředseda Senátu Parlamentu České republiky MUDr. Přemysl Sobotka, starosta Českého Dubu PhDr. Jiří Miler, Ph.D., starosta T. J. Sokola v Českém Dubě Libor Škoda a náčelnice sokolské župy Ještědské Jarina Žitná.

V průběhu večera byl promítnut dokumentární film Neviditelné oběti komunismu | Kanada jako jeden z výstupů projektu, jenž vznikl v rukách studentů v roce 2009. Následovalo hromadné poděkování absolventů projektu Mgr. Janu Gollovi za jeho práci, kterou za 13 let pro projekt odvedl, za jeho neutichající elán, nadšení a přístup, který ke studentům po celou dobu měl.

Ve zbytku večera si hosté prohlédli výstavu Sokol Sydney očima gymnaziálních studentů, která vznikla v rámci projektu v roce 2013. Od své první vernisáže v Senátu PČR v lednu 2014 navštívila výstava Tyršův dům v Praze, kostel sv. Václava v Torontu, krajany v Montrealu nebo Magistrát města Liberce. Nyní je k vidění do 19. dubna 2015 v Podještědském muzeu v Českém Dubu (v době otevíracích hodin muzea).

Pavel Dostalík (studentský tým NOK)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit