Aktuality

Úspěch našich běžců na MČR v Hradci Králové

Ve středu 22. 10. se konalo u Stříbrného rybníka v Hradci Králové republikové finále AŠSK ČR v přespolním běhu základních a středních škol. Do tohoto finále se nominovala všechna družstva, která zvítězila v jednotlivých krajských kolech.

Účast si vybojovalo také družstvo naší školy ve složení: Martin Semerád, Vojta Málek, Jakub Marek a Jan Landfeld – všichni z kvarty a Martin Havle z 2N, které dokázalo v konkurenci dalších 14družstev z ostatních krajů s převahou zvítězit a stalo se tak přeborníkem ČR v přespolním běhu školních družstev pro rok 2014 – 2015. Martin Semerád navíc tvrdě bojoval až do cíle o celkové prvenství mezi jednotlivci, teprve v cílové rovince se rozhodlo o tom, že nakonec skončil na krásném druhém místě.

Všem našim reprezentantům blahopřejeme a přejeme jim ještě hodně sportovních úspěchů.

Mgr. Leoš Pelc

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sexta hledala souvislosti aneb HIV kurz

Hodněvyčerpávajícíaleúžasný Intelektuálněuměleckynabitý VýletdoKrakonoše. To jest stručný výcuc ze tří dnů, které sexta strávila na HIV kurzu. Ve středu po úderu jedenácté na kostele v Bílém Potoce jsme dorazili na místo určení a v následujících čtyřiceti osmi hodinách jsme zvěčnili krajinu jizerskou pomocí temper, vyfotili portréty, podzimní atmosféru, nainstalovali land art do tamních lesů, nahráli rozhlasovou hru, vytvořili krátký film pomocí stoptriku, tančili a navštívili kabaret. A zdálo se to rychlejší než přečtení tohoto článku. Užili jsme si to maximálně! (Jestli někoho po kabaretu nebolí břišní svalstvo, musel mít zavřené oči.) Bohužel život umělců je  i přes svou krásu a bujarost pomíjivý (ale i tak stojí za to!). Madame Vinšová, Monsieur Šorsák a Monsieur Myšák, sexta děkuje!

Anna Rousková (studentka sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Debatérům se dařilo

V České Třebové se našemu debatnímu klubu na prvním turnaji letošní debatní sezóny zadařilo.
Tým Squirrel Submarine (Anna Rousková, Honza Labský, Daniel Procházka) se odvážně vydal debatovat v anglickém jazyce a umístil se na úžasném 3. místě.
Tým Ocean Motion (Martina Valešová, Aleš Suchomel, Tereza Bučková) se se všemi vyhranými debatami umístil na 2. místě a Martina navíc získala ocenění za 2. nejlepšího řečníka české části turnaje!
Na turnaj se také vydaly dva nové týmy Pacifiction a Ducklings a oba dva týmy si z víkendu odváží dvě výhry.
Děkujeme všem debatérům za krásné výsledky a za  podporu patří také velký dík naší koučce a škole!

Tereza Bučková (studentka oktávy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Setkání na F. X. s Pavlou Jazairiovou

I letos se na našem gymnáziu pořádají již tradiční Setkání na F. X. To poslední, s Pavlou Jazairiovou – nezávislou novinářkou a spisovatelkou, se konalo ve středu 15. října v německé žákovské knihovně. Paní Jazairiová přijela na pozvání studentského klubu Xaver besedovat se studenty na téma Islám. Probrala s námi ty nejrůznější věci, od radikálního Islámského státu až po nošení burky. Řeč přišla také na cestování a životní osudy našeho hosta.

Velké díky patří všem, kteří na přednášku přišli! Už nyní se můžete těšit na další Setkání, které proběhne na začátku listopadu. Více fotografií  z prvního Setkání naleznete zde.

Michal Nguyen (Xaver)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výjezdový seminář tercie

Ve dnech 6. – 10. října se naše třída vydala v doprovodu paní prof. Buchalové, Strnadové a Velecké na přírodovědný kurz do Českého ráje, konkrétně do penzionu Bartošova pec.

Toto terénní cvičení bylo zaměřeno na fyziku, chemii a biologii. V dopoledních a odpoledních blocích jsme vypracovávali protokoly k úkolům z jednotlivých předmětů, večer jsme hodili školu za hlavu a hráli hry či scénky.

Stihli jsme se také podívat do školy zaměřené na užité umění a chemii v Železném Brodě a navštívit tamější elektrárnu. V Turnově jsme zhlédli expozici minerálů.

Myslím si, že seminář byl velmi náročný, ale i tak jsme si ho všichni užili. Více fotografií z našeho pobytu naleznete zde.

Viktorie Vondráčková (studentka tercie)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výměnný pobyt se žáky z Wiesendheitu

Ve dnech od 1. –  8. 10. se žáci 2N zúčastnili výměnného pobytu s německými žáky z Wiesentheidu. Žáky jsme společně přivítali na vlakovém nádraží a odvedli si je do svých domácností. Druhý den už byl o něco zábavnější, po společné práci na projektech pro nás byla od starších žáků připravená prohlídka města a také radnice, kde jsme mohli vystoupat až na věž. Po skončení školního programu však mnozí z nás zůstali pospolu a snažili se pro Němce vymyslet zábavný program, stejně tak i o víkendu. Navštívili jsme bazén, laser game, dali si dobrou pizzu a hlavně ukázali naše obchodní centra! J Myslím, že mi spolužáci dají za pravdu, když řeknu, že nejlepší den byl pátek. A proč? Protože se jelo do Prahy! Prošli jsme historickou částí města a pak měli dostatek času i na procházku po té modernější - s obchodními centry.

Další program nás čekal až v pondělí. Vyrazili jsme do Bedřichova na Černou Nisu a odtamtud zpět až do školy, kde jsme opět pracovali na projektu. A bylo tu úterý – poslední den programu. Navštívili jsme sklárnu v Harrachově, která patří mezi nejstarší ještě vyrábějící sklárny.  A abych nezapomněla, tak také Mumlavský vodopád. No, a než jsme se nadáli, stáli jsme s Němci a jejich zavazadly na nádraží a loučili se s nimi. I přes drobné neshody se žáci 2N do Wiesentheidu těší. Více fotografií naleznete zde.

Veronika Pavlíková (studentka 2N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Vydatná exkurze v Praze aneb Den s TechUp

Ve středu 8. 10. 2014 jsme přijali pozvání ing. T. Jakoubka, který nám byl zábavným i zasvěceným průvodcem výstavou 60 let CERN, která probíhá na Akademii věd ČR. Fyzikální nářez pokračoval programem na MFF UK. Byly připraveny pokusy a výklad na téma akustika. Fyzickou kondici jsme prověřili při zrychlených přesunech historickým centrem a třešničkou na pomyslném dortu byla návštěva Klementina a vyhlídka z astronomické věže.

Septimáni i fyzikální seminaristé prokázali svou odolnost i výdrž, mají náš obdiv.

Více fotografií naleznete zde.

RNDr. Věra Jandíková, Mgr. Jana Vaňková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Ekoprogram na Jizerce

Dne 29. 9. se 2. B vydala se svým třídním prof. Pěničkou a paní prof. Šulcovou  vlakem do Kořenova. Odtud jsme dále pokračovali do středu Jizerských hor. Na Jizerku.

Jizerka je takové zvláštní místo. Patří mezi nejstudenější v České republice. Žije zde trvale 8 lidí a o mnoho více ovcí. V této úžasné krajině jsme podnikali každý den výlety za poznáním.

Všechny výlety se uskutečnily zábavně-vzdělávací formou. Zakreslili jsme si zvukovou mapu lesa, vytvořili lidský strom a vytáhli jsme trochu rašeliny z 9. století.

Jizerka se nachází v „rezervaci tmy“ (Jizerská oblast tmavé oblohy), což znamená, že se zde nesmí používat velkých světelných zdrojů. Díky tomu spatříte tisíce hvězd. Spatříte tu nekončící krásu noci, která objímá vše okolo vás.

Jizerka je okouzlující místo. Místo, kde příroda utváří člověka, ne člověk přírodu. Toto místo bych popsal jedním slovem: klid. Božský klid, který ovládá celou okolní krajinu.

Více fotografií z našeho pobytu naleznete zde.

Štěpán Matuský (student 2. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Expedice Eurorebus 2014

Díky 3. místu v jednotlivcích v celostátním kole soutěže Eurorebus jsem se od pondělí 22. do soboty 27. září účastnil letošní Expedice Eurorebus, která tentokrát byla zaměřena na památky Rakouska, Itálie, Švýcarska a Německa. Naším cílem byla například města Salzburg nebo Innsbruck, soustava přehradních nádrží v Kaprunu nebo zámek Neuschwanstein. Expedici jsem si užil a doufám, že se jí budu moci zúčastnit i příští rok.

Jakub Strašlipka (student tercie)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Harmonizační dny 1N

Ve  středu 24. 9. vyrazila třída 1N na harmonizační dny do Bílého Potoka.  První den byl jako dělaný na hraní venkovních her, což se bohužel o dalších dvou dnech říct nedalo. I přes nepříznivé počasí jsme si ale harmonizační dny opravdu užili. Hned po příjezdu na tamní vlakové nádraží jsme byli seznámeni s hrou, která nám zpříjemnila jinak nezajímavou cestu do pensionu Krakonoš, což je vážně příhodné jméno pro pension v Jizerkách…  Od začátku až do konce pobytu jsme hráli plno zajímavých her určených k bližšímu seznámení se spolužáky, jež organizovala naše třídní prof. Tereza Hriníková, prof. Jiří Jirovský a studenti z vyšších ročníků, kteří se přijeli harmonizovat s námi. Kromě různých aktivit jsme si užili i okolní faunu a flóru - chlupatá koťátka byla k zulíbání. Myslíme si, že harmonizační dny splnily svůj účel. Koneckonců občas si odpočinout od učení je taky báječné. Více fotografií z našeho pobytu naleznete zde.

Kateřina Juricová a Stela Dostalíková (studentky 1N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit