Aktuality

Zahájení 20. ročníku soutěže Eurorebus

Od  pondělí 22. září se můžete zaregistrovat do soutěže Eurorebus.

Pomozte svojí účastí navázat na předchozí úspěchy našeho gymnázia a udržet, nebo dokonce vylepšit loňské 4. místo v pořadí škol!

Bližší informace naleznete zde nebo u vyučujících zeměpisu.

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Přijďte do knihovny :-)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Harmonizační dny prvních ročníků

Dne 8. 9. 2014 nastoupili letošní prváci na třídenní harmonizační kurz, chcete-li Dny poznávání, v Bílém Potoce. Jako pedagogický dozor s námi jeli naši třídní profesoři, Karolína Lysičanová (1. A), Martin Luštický     (1. B) a jako vedoucí celého „harmonizáku“ pan profesor Tomáš Minster. Hry, které jsme hráli, sloužily především k poznávání nových spolužáků a zejména k zapamatování si jejich jmen. Myslím si, že mohu tvrdit, že již u snídaně, k níž byla kobliha, což mnohým vykouzlilo úsměv na tváři, byla valná většina schopna poznat své kolegy a kolegyně, a dokonce je i pojmenovat.

Druhý den jsme si vychutnali krásu tamější přírody při kratším výletě, jenž spočíval ve výšlapu k chatě Hubertka a návštěvě lázeňského městečka Libverda a samozřejmě vykoupení většiny sortimentu „vietnamské večerky“.

Aktivity třetího dne byly zaměřeny na posílení vzájemné důvěry. Hráli jsme Skok důvěry, Probíhání tunelem či aktivitu jménem Prkno, při které prý nikdo nikdy nespadl, kupodivu my jsme se váleli hned dvakrát.

Za úžasný program, na němž bylo vidět, že je promyšlený a že každá hra má určitý záměr, děkujeme šesti instruktorům: Danovi, Vodíkovi, Kačce, Káje, Evce a Rudovi. Všichni jsme si to náramně užili a uvítali bychom další podobné akce. Více fotografií naleznete zde.

Karolína Křížová (studentka 1. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Světluška

Stejně jako v předešlých letech i v tomto roce spolupracovala naše škola s Nadačním fondem Českého rozhlasu na projektu Světluška na pomoc nevidomým. My, studenti z 2. A, jsme dne 11. 9. 2014 rozsvítili naše lucerničky a vyrazili do ulic s dárkovými předměty vybírat příspěvky od kolemjdoucích. Po zhruba pěti hodinách opakování věty: „Dobrý den, jsme z Nadačního fondu Světluška na pomoc nevidomým, nechtěli byste nám přispět?” jsme se vrátili vyčerpáni, avšak s dobrým pocitem zpět do školy, abychom odevzdali naše výtěžky. Celá akce probíhala pod vedením paní prof. Havrdové a pana prof. Minstera.

Anna Žihlová a Veronika Čulíková (studentky 2. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Studentský klub Xaver

Počínaje školním rokem 2014/2015 přibylo na naší škole nové zájmové sdružení – studentský klub Xaver. V Xaverovi se sdružují studenti, kteří pořádají různé mimoškolní akce, například Filmovou noc na FX, Setkání na FX apod. Cílem našeho týmu ve složení Michal Nguyen (4A), Bára Buriánková (2A), Tomáš Špelina (3A) a Anna Rousková (6V) je zpestřit život na gymnáziu všem našim studentům. Další informace budete nacházet zde.

Tomáš Špelina (Xaver)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Informace k začátku školního roku

 

Nástup do školy:                                                                  1. září v 8.20

Schůzka s rodiči žáků 1. AB, primy a 1N:                              2. září od 16.00

Harmonizační dny 1. AB:                                             8. – 10. září

Harmonizační dny primy:                                           15. – 17. září

Harmonizační dny kvinty:                                          17. – 19. září

Harmonizační dny 1. N                                              24. – 26. září

 

Příjemný druhý měsíc prázdnin přeje

Václav Ulvr

ředitel školy

Rubrika »Aktuality«

Mgr. Vladimír Šída

Burza učebnic

Tradiční burza učebnic se uskuteční v pátek 5. 9. 2014 od 10.00 v atriu.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Šaldovy vooči odstartovaly prázdniny

Přestože zarputilý liberecký déšť zhatil plán zahradní slavnosti, stejně se ukázalo, že „šalďáci“ mají svou pastelkovou školu rádi. Dokládá to nejen sál zaplněný čtyřmi stovkami studentů, učitelů, absolventů, rodičů i přátel školy, ale i pozitivní energie, která proudila z publika na pódium. I tam vládla ležérní pohoda kořeněná jazykovou ekvilibristikou moderátorské dvojice Hrůza § syn alias F. X. Šalda s Che Guevarou.

Jednotlivá vystoupení našich talentovaných muzikantů (Anna Stupková – klavír, Tony Trinh – kytara, zpěv), tanečníků (Kristýna Palicová se skupinou R.I.P.) loutkoherců (Zuzana Adámková, Dominika Chvojanová, Kateřina Šímová, Jan Bouda, Marek Nováček, Dominik Patzner, Marek Nováček) i sportovců (Lukáš Vik – kata, Kristýna Havelková a Jana Fléglová – sportovní aerobic, Katka Štefelová se skupinou capoeiristů) prokládala tradiční předávání cen GyTa, které letos obdrželi: Karolína Labská (vědec NG), Jan Bayram (vědec VG), Markéta Gajdošová (umělec NG), Jakub Havel (umělec VG), Marin Semerád (sportovec NG), Matouš Fürst (sportovec VG) a Tereza Bučková (osobnost gymnázia). Mezi předávajícími se na pódiu vystřídali absolventi školy i současní úspěšní studenti (Tereza Mazurová, Ota Kunt, Bára Kubátová, Jan a Marek Fabini, Zdeněk Motyčka, Pavel Taibr a Filip Ferbr). Téměř dvouhodinový program doplnil i nápaditě pojatý dokument  ze života naší školy (Anna Absolonová, Jakub Havel, Pavel Dostalík, Samuel Nagy) a kalendárium krátce zrekapitulovalo uplynulý školní rok. Závěrečné temperamentní vystoupení sboru Cum amore pozvalo diváky k další části večera – posíleni  domácími moučníky, ozdobeni ručně vyráběnými šperky, obtěžkáni „obnošenými“ učebnicemi a dalšími zajímavostmi z improvizované tržnice na verandě, kde se angažovaly nejen skupinky studentů a ratabáků, ale i naše angličtinářky, se vytrvalci a nadšenci jali tančit v rytmu Vacířovic kliky, For Fun a Aplee Saxes. Když pak nakonec pořadatel ve 22 hodin nekompromisně rozsvítil v sále, připomínala nálada na pódiu i pod ním pohodový hudební večírek.

Šaldovy vooči nebyly akcí pionýrskou, spíše se pokoušely navázat na víc než 15 let starou stejnojmennou zahradní párty, na které se podíleli ve velké míře studenti i jejich učitelé. Pozitivní ohlas, který zaznamenáváme z obou „zpřátelených družstev“ nám dává naději, že příště vykulíme vooči ještě s větším počtem nadšených pomocníků, inspirátorů, organizátorů a jiných …ů. Kulte prázdninové vooči po vlastech českých i nečeských a v září to přijďte zase hezky skoulet s námi. Více informací naleznete ZDE

Karolína Lysičanová (za organizační tým)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sexta ve vězení!!!

Ve středu 18. června 2014 se sexta zúčastnila prohlídky věznice ve Stráži pod Ralskem. Mnozí z nás tam mířili v domnění, že život vězňů obnáší jen spánek a sledování televize, ale brzo jsme byli vyvedeni z omylu. Po tom, co jsme zjistili, jak vypadají umývárny a jídelna, a sami jsme si vyzkoušeli, jaké je být zavřený v cele, všechny iluze nás přešly. I přestože pobyt ve vězení má své světlé stránky (jako chov tří ochočených želv aj.), přesvědčili jsme se, že nikdo z nás o takovou zkušenost nestojí.

Anička Škodová (studentka sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Šaldovy voči 2014

Zveme všechny studenty, absolventy, kantory, rodiče, jednoduše všechny přátele naší školy na: Slavnostní zakončení školního roku 2013/2014.

Přijďte s námi oslavit konec školního roku. Program začne v 17 hodin předáváním cen GyTa v sále PKO, následuje zahradní slavnost. Šaldovy voči budou mít bohatý program! Uslyšíte živou hudbu, ochutnáte domácí zákusky, prodáte nebo koupíte učebnice, zhlédnete představení spolužáků a hlavně si to UŽIJETE!

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit