Aktuality

Informace k začátku školního roku

 

Nástup do školy:                                                                  1. září v 8.20

Schůzka s rodiči žáků 1. AB, primy a 1N:                              2. září od 16.00

Harmonizační dny 1. AB:                                             8. – 10. září

Harmonizační dny primy:                                           15. – 17. září

Harmonizační dny kvinty:                                          17. – 19. září

Harmonizační dny 1. N                                              24. – 26. září

 

Příjemný druhý měsíc prázdnin přeje

Václav Ulvr

ředitel školy

Rubrika »Aktuality«

Mgr. Vladimír Šída

Šaldovy vooči odstartovaly prázdniny

Přestože zarputilý liberecký déšť zhatil plán zahradní slavnosti, stejně se ukázalo, že „šalďáci“ mají svou pastelkovou školu rádi. Dokládá to nejen sál zaplněný čtyřmi stovkami studentů, učitelů, absolventů, rodičů i přátel školy, ale i pozitivní energie, která proudila z publika na pódium. I tam vládla ležérní pohoda kořeněná jazykovou ekvilibristikou moderátorské dvojice Hrůza § syn alias F. X. Šalda s Che Guevarou.

Jednotlivá vystoupení našich talentovaných muzikantů (Anna Stupková – klavír, Tony Trinh – kytara, zpěv), tanečníků (Kristýna Palicová se skupinou R.I.P.) loutkoherců (Zuzana Adámková, Dominika Chvojanová, Kateřina Šímová, Jan Bouda, Marek Nováček, Dominik Patzner, Marek Nováček) i sportovců (Lukáš Vik – kata, Kristýna Havelková a Jana Fléglová – sportovní aerobic, Katka Štefelová se skupinou capoeiristů) prokládala tradiční předávání cen GyTa, které letos obdrželi: Karolína Labská (vědec NG), Jan Bayram (vědec VG), Markéta Gajdošová (umělec NG), Jakub Havel (umělec VG), Marin Semerád (sportovec NG), Matouš Fürst (sportovec VG) a Tereza Bučková (osobnost gymnázia). Mezi předávajícími se na pódiu vystřídali absolventi školy i současní úspěšní studenti (Tereza Mazurová, Ota Kunt, Bára Kubátová, Jan a Marek Fabini, Zdeněk Motyčka, Pavel Taibr a Filip Ferbr). Téměř dvouhodinový program doplnil i nápaditě pojatý dokument  ze života naší školy (Anna Absolonová, Jakub Havel, Pavel Dostalík, Samuel Nagy) a kalendárium krátce zrekapitulovalo uplynulý školní rok. Závěrečné temperamentní vystoupení sboru Cum amore pozvalo diváky k další části večera – posíleni  domácími moučníky, ozdobeni ručně vyráběnými šperky, obtěžkáni „obnošenými“ učebnicemi a dalšími zajímavostmi z improvizované tržnice na verandě, kde se angažovaly nejen skupinky studentů a ratabáků, ale i naše angličtinářky, se vytrvalci a nadšenci jali tančit v rytmu Vacířovic kliky, For Fun a Aplee Saxes. Když pak nakonec pořadatel ve 22 hodin nekompromisně rozsvítil v sále, připomínala nálada na pódiu i pod ním pohodový hudební večírek.

Šaldovy vooči nebyly akcí pionýrskou, spíše se pokoušely navázat na víc než 15 let starou stejnojmennou zahradní párty, na které se podíleli ve velké míře studenti i jejich učitelé. Pozitivní ohlas, který zaznamenáváme z obou „zpřátelených družstev“ nám dává naději, že příště vykulíme vooči ještě s větším počtem nadšených pomocníků, inspirátorů, organizátorů a jiných …ů. Kulte prázdninové vooči po vlastech českých i nečeských a v září to přijďte zase hezky skoulet s námi. Více informací naleznete ZDE

Karolína Lysičanová (za organizační tým)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sexta ve vězení!!!

Ve středu 18. června 2014 se sexta zúčastnila prohlídky věznice ve Stráži pod Ralskem. Mnozí z nás tam mířili v domnění, že život vězňů obnáší jen spánek a sledování televize, ale brzo jsme byli vyvedeni z omylu. Po tom, co jsme zjistili, jak vypadají umývárny a jídelna, a sami jsme si vyzkoušeli, jaké je být zavřený v cele, všechny iluze nás přešly. I přestože pobyt ve vězení má své světlé stránky (jako chov tří ochočených želv aj.), přesvědčili jsme se, že nikdo z nás o takovou zkušenost nestojí.

Anička Škodová (studentka sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Šaldovy voči 2014

Zveme všechny studenty, absolventy, kantory, rodiče, jednoduše všechny přátele naší školy na: Slavnostní zakončení školního roku 2013/2014.

Přijďte s námi oslavit konec školního roku. Program začne v 17 hodin předáváním cen GyTa v sále PKO, následuje zahradní slavnost. Šaldovy voči budou mít bohatý program! Uslyšíte živou hudbu, ochutnáte domácí zákusky, prodáte nebo koupíte učebnice, zhlédnete představení spolužáků a hlavně si to UŽIJETE!

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Celostátní přehlídka ARS POETICA – Puškinův památník


V pátek 6. června 2014 se v Praze uskutečnila celostátní přehlídka 48. ročníku festivalu ARS POETICA – Puškinův památník. V Ruském středisku vědy a kultury se sešli zástupci základních, středních a vysokých škol z celé republiky, aby zde poměřili síly v uměleckém přednesu děl ruských autorů. Návštěvníci přehlídky tak mohli v ruském jazyce slyšet poezii, prózu, ale i písně představitelů klasické i současné ruské literatury a hudební tvorby.

Naše gymnázium mělo v celostátním kole silné zastoupení. V kategorii slovního projevu žáci Pavlína Adámková, Jan Bouda, Dominika Chvojanová, Marek Nováček, Dominik Patzner, Tereza Součková, Kateřina Šímová a Tomáš Špelina (2. A) zaujali diváky svou pohádkou o „Gulliverovi v zemi Liliputů“, Kristina Kindratová (3. A) příjemně překvapila svým přednesem prózy J. Griškovce „Monolog ženy“. Velmi působivá vystoupení  přinesla i kategorie hudebního projevu: Lucie Hauserová (3. A) si připravila 2 ruské lidové písně s klavírním doprovodem Jana Bayrama ze sexty, sbor Cum amore pod vedením Mgr. Zuzany Kubelkové vystoupil se 3 skladbami (jednu z nich doprovodila sbormistryně hrou na akordeon).

V závěru přehlídky byli naši žáci oceněni  za vynikající reprezentaci školy v celostátním měřítku, Kristina Kindratová navíc obdržela zvláštní uznání poroty za mimořádný umělecký výkon.

Součástí celostátní přehlídky bylo i slavnostní odhalení bronzové busty A. S. Puškina na Puškinově náměstí v Praze 6.

Všem účastníkům celostátního kola Puškinova památníku ARS POETICA děkuji za vzornou reprezentaci školy, zvláště bych chtěla poděkovat svým kolegyním Mgr. Evě Laurinové a Mgr. Zuzaně Kubelkové za pomoc při organizaci celé akce.

Mgr. Zuzana Kostincová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Pozvánka na Setkání na F. X.

Ve středu 18. června 2014 ve 14:15 k nám přijde prof. Michal Vik z TUL.  Přednáška je na téma FENOMENOLOGIE BARVY (fyziologie, optika, spektroskopie a chemie barviv). Prostor bude i na dotazy. Nenechte si to ujít!


RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Vysílá Ještěd …

V úterý 3. června 2014 jsme podnikli výpravu do útrob vysílače, na plošinu na plášti nad úrovní hotelu i do strojovny lanovky. Všude jsme narazili na ochotné a znalé profesionály, kteří nám poskytli zajímavý výklad. Prožili jsme úžasné odpoledne.

RNDr. Věra Jandíková (vyučující fyziky)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Další úspěch na celostátním kole soutěže Eurorebus!

Do celostátního kola 19. ročníku vědomostní soutěže Eurorebus se z naší školy probojovala tříčlenná družstva sekundy, tercie a 2. B a také tři jednotlivci – Jakub Strašlipka ze sekundy, Daniel Kounek z kvarty a Jakub Kočí ze sexty. Ti všichni se v pátek 6. června 2014 utkali v celostátním finále, ve kterém bojovalo o přední místa na tisíc soutěžících.

V soutěži tříd opět zazářilo družstvo sekundy ve složení Jakub Strašlipka, Viktorie Vondráčková a Monika Grospičová, které se umístilo na vynikajícím 3. místě. I v soutěži jednotlivců obsadil Jakub Strašlipka 3. místo a vybojoval si tak jako druhý z naší školy účast v Expedici Eurorebus. V soutěži o Putovní pohár jsme jako škola obsadili zatím nejlepší 4. místo v republice.

Všem studentům, kteří se zapojili do soutěže, děkuji za reprezentaci školy a v září se s chutí pustíme do 20. ročníku.

RNDr. Jana Hrnčířová (vyučující zeměpisu)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výjezdový seminář

Tak jako je každý rok zvykem, jsme se i my, žáci třetích ročníků vydali v polovině května na výjezdové semináře. Seminář z dějin umění je bohužel obsazen jen čtyřmi studenty a tak výjezdovou posádku doplnili ještě další čtyři výtvarní nadšenci. Naše cesta vedla do krás jarní krkonošské přírody, do města Rokytnice. Tam nás čekal malebný, rodinný penzion, kde jsme měli možnost strávit celý týden v blahobytu. Počasí nám moc nepřálo. Kdykoliv jsme vyšli ven, přepadl nás déšť. To našemu fotografickému a malířskému umění však nezabránilo. Všem zúčastněným se pobyt moc líbil a myslím, že jsme zvládli udělat velký kus práce, na kterou není ve škole na obyčejné výuce čas. Velký dík paní profesorce Kostincové!

Tereza Janďurová (za výtvarníky - studentka 3.B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Literární exkurze do Babiččina údolí

Ve čtvrtek 5. června 2014 se třída sekunda za doprovodu pana prof. Minstera a paní prof. Havrdové nalodila do autobusu a vydala se na cestu – směr Babiččino údolí. Autobus nás dovezl do České Skalice, kde jsme navštívili školu, kam chodila Božena Němcová (Barunka Panklová). Zhlédli jsme ukázkovou hodinu a vyslechli krátký výklad. Pak jsme pokračovali naučnou stezkou na zámek Ratibořice. Po prohlídce zámeckého parku jsme se přesunuli do samotného zámku, kde jsme se setkali s kněžnou Zaháňskou, komtesou Hortensií a dalšími postavami z Babičky. Po milém setkání jsme se vrátili na stezku a šli do mlýna. Tam na nás už čekali pan mlynář s mlynářkou a provedli nás po mlýně. Vyfotili jsme se u sousoší babičky s dětmi a vydali se na Staré Bělidlo. Zde jsme se seznámili s babičkou a jejími vnuky a vnučkami a ochutnali placky a chléb, kterým nás babička přivítala. Poslední zastávkou byl Viktorčin splav. Pak jsme se navrátili zpět k autobusu a odjeli domů. Do Liberce jsme přijeli plní nových zážitků. Více fotografií naleznete ZDE.

Markéta Pavlíková a Jakub Pícha (studenti sekundy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit