Aktuality

Úřední hodiny o prázdninách

Budete-li potřebovat o prázdninách ve škole něco zařídit, pak tak učiňte v níže uvedených dnech a hodinách:

od 2. 7. do 24. 8. každou středu od 9.00 do 12.00

v týdnu od 27. 8. do 31. 8. každý den od 7.00 do 15.00

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec

Bronzová etapa DofE

22. června 2018 jsem byla na první ceremonii DofE v Praze spolu s panem učitelem a zároveň mým leaderem Jiřím Jirovským. Slavnostního aktu se zúčastnilo dalších 40 lidí z celé České republiky.

Co mi DofE dalo? Díky projektu jsem se naučila nejen splňovat cíle ve mnou stanovený termín, ale díky dobrovolnictví i pracovat se staršími lidmi.

O projektu DofE jsem se dozvěděla ve škole, kde nám slečna, která splnila všechny tři etapy tohoto projektu, sdělila, že existuje projekt, jenž se týká našich koníčků. Příští školní rok se budou obdobné besedy propagující DofE konat na naší škole a já jen doufám, že se přidají další nadšenci.

Alena Červená (studentka 2. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

V Grafingu bylo super

V neděli 17. 6. se dvacet našich studentů společně s paní Ouhelovou a paní Vaňkovou vydalo absolvovat druhou část výměny s našimi kamarády z gymnázia Grafing u Mnichova, jejíž první půlka proběhla u nás v Liberci v březnu. Po dlouhé cestě si nás v Grafingu vyzvedly naše náhradní rodiny. Po seznámení jsme se zabydleli a odpočinuli si před týdnem plným zážitků.

V pondělí jsme se účastnili vyučování s našimi kamarády a odnesli si z toho spoustu dojmů. Prohlédli jsme si školu a po obědě ve školní jídelně se vydali prosluněnou (ale dlouhou) procházkou do nedalekého Ebersbergu, kde na nás za odměnu čekala zmrzlina a potom dlouhá koupačka u jezera. Další den jsme se vypravili vlakem do nádherného Salzburku, kde jsme strávili krásný den. Viděli jsme zámeček Mirabell i Mozartův rodný dům, ale nahoru na hrad jsme naštěstí nemuseli. Ve středu jsme měli zajištěnou úžasnou prohlídku města Mnichov. I když byla v němčině, byla pro nás krásně srozumitelná. Viděli jsme spoustu mnichovských památek a například také český institut. Po prohlídce jsme každý využili volno podle svého, ale většina z nás se vydala do Englisher Garten k potoku Eisbach. Naprosto kouzelné místo! Předposlední den jsme strávili v obrovském muzeu (Deutsches Museum), kde si každý našel něco, co ho zajímá. Odpoledne jsme pak věnovali aktivitám s našimi německými přáteli, kteří nás vzali například na laser game do Rosenheimu. V pátek jsme se rozloučili společně typickou bavorskou snídaní, zamávali našim kamarádům a hurá domů!

Výměna nám přinesla nejen poznání úžasných míst a zdokonalení německého jazyka, ale především zábavu a poznání, že jazyk není překážkou pro vznik nových přátelství.

Anna Šťastná (studentka 2.B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Týden plný zázraků

V pondělí 4. 6. se tercie vypravila na terénní cvičení do penzionu Hamštejn v Koberovech. Byli jsme rozděleni do 3 skupin a během týdne se všechny týmy vystřídaly na blocích biologie (pod vedením paní prof. Šulcové), fyziky (pod vedením pana prof. Pěničky, kterého v půlce týdne ho vystřídala paní prof. Jandíková) a chemie (pod vedením paní prof. Velecké). Tyto bloky byly proloženy výlety do Besedických skal a na Kozákov. Ve středu jsme v rámci celodenního výletu navštívili Muzeum Českého ráje v Turnově.

Po večerech jsme hráli originální přírodovědné hry, měli jsme astronomii s panem Píchou (děkujeme za novou zkušenost) a také jsme utužovali kolektiv. Velmi nám tento týden plný poznání utekl a při cestě zpátky jsme se těšili na další třídní akci. Taky  bych za nás za všechny chtěla poděkovat všem kantorům, kteří nám připravili skvělý týden a měli pevné nervy!

Simona Konvalinková (studentka tercie)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Celostátní přehlídka ARS POETICA – Puškinův památník 2018

Dne 6. 6. 2018 se uskutečnil v Praze, v Domě ruské vědy a kultury, 52. ročník Celostátní přehlídky ARS POETICA – Puškinův památník. Na jeho organizaci se již tradičně podílely Česká asociace rusistů, Česko-ruská společnost, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Obec spisovatelů ČR.

Žáci základních, středních a vysokých škol z celé republiky tak měli možnost předvést své dovednosti v uměleckém přednesu v ruském jazyce děl ruských i světových autorů poezie, prózy, ale i písní.

Z našeho gymnázia se této přehlídky zúčastnily vítězky krajského kola ARS POETICA – Puškinův památník, v kategorii SŠ kolektiv, žákyně 3. A - Eva Bartáková, Klára Holubová, Šárka Honová, Natálie Kopecká a Dominika Tužová. Dívky předvedly divákům svoji interpretaci ruské lidové pohádky „O stříbrném talířku a kouzelném jablíčku“.

Děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Mgr. Zuzana Kostincová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Vodák

V neděli (27. 5.) v nekřesťansky brzkou ranní hodinu se 25 nebojácných studentů druhých ročníků vydalo na dobrodružnou výpravu do Povltaví (dále pouze „vodák“).

Sluníčkový výlet jsme nastartovali na mládeži nepřístupném jezu Vyšák a pokračovali přes mnoho dalších smrtelných nástrah (např. jez Lyra či větve stromů) až do cílové destinace Boršova. Celý týden jsme balancovali na hranici mezi životem a smrtí, utrpěli pár štípanců či modřinek a plnými doušky vychutnávali rozmanité aktivity včetně fotbalu naboso.

To vše a ještě mnohem víc pro nás vymýšlely Jana s Týnou (dále pouze „paní profesorky“).

I přes spalující úžehová vedra, monzunové deště a nezkrotné vlny tsunami, kterými se Vltava jen hemžila, můžeme s čistým svědomím oznámit, že jsme si celých 6 dní náramně užili a paním profesorkám MOC DĚKUJEME, protože bychom si vodák příští rok zopakovali nejradši ještě jednou.

Barča & Barča (studentky 2. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Eurorebus – GFXŠ čtvrté v republice!

Dne 5. 6. 2018 se nejlepší „Eurorébusáři“ střetli v pražském Top Hotelu v celorepublikovém finále. Mezi těmi nejlepšími samozřejmě nechyběli ani studenti našeho gymnázia v čele s paní „trenérkou“ Janou Hrnčířovou. Do zapeklitých úloh se zapojilo 6 školních tříd a 4 jednotlivci. Největších úspěchů dosáhli mezi jednotlivci Jakub Strašlipka ze sexty, který se v kategorii středních škol umístil na skvělém 2. místě a  zajistil si již podruhé účast na evropské expedici. Do elitní desítky se ve své kategorii probojoval i Lukáš Maier z primy. V soutěži školních tříd dopadla nejlépe prima, která obsadila 6. pozici. O místo horší pak byla sekunda. I letos naše gymnázium zaútočilo na pohár pro nejlepší školy v republice. Páté místo z minulého roku se nám povedlo zlepšit na pěkné, avšak nepopulární, čtvrté – bramborové místo.

Gratulujeme všem účastníkům republikového finále a doufáme, že se v příštím roce do Eurorebusu zapojí ještě více studentů a letošní 4. místo vylepšíme na některou z medailových pozic.

Tomáš Holík, Patrik Pažout (studenti 2N)

 

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Do Belgie za městy, památkami a jídlem

Osm dní, 11.–18. května, strávili studenti dějepisného semináře spolu s dalšími zájemci cestováním po nejznámějších belgických (+ jednom francouzském a dvou německých) městech a jejich památkách.

Aby náplní nebylo pouze poslouchání místních průvodců, byly určeny skupinky, jejichž úkolem bylo přiblížit ostatním dominanty jednotlivých měst, od milionového Bruselu přes Antverpy, Gent až po skromnější Ypry či Nivelles. Mimo monumentálních kostelů, mnoha muzeí či unikátních zvonic, jež jsou hromadně zapsány na seznam UNESCO, jsme dostali možnost udělat si představu o životě lidí ve státě tří úředních jazyků, šesti parlamentů a šesti různých vlád. V Bruselu jsme se (nechtěně) setkali s jedním z příslušníků komunity (ne)Evropanů, na Gentském hradu nás svými názory ohledně francouzsky mluvícího obyvatelstva zarážela místní průvodkyně a paradoxem je fakt, že ani Vlámové si navzájem nerozumí natolik, aby mohli sledovat televizi bez titulků.

O co více se liší lidé, o to méně pestrá je belgická kuchyně, alespoň co se její dietnosti týče. V ulicích na naše smysly neustále útočily stánky s vaflemi či všudypřítomné „hranolkárny“. Jako pití pak za normálních podmínek poslouží belgické pivo, které jsme ale z jistých důvodů pochopitelně nemohli ochutnat. Nelze opomenout čokoládu, jejíž muzeum, i s ukázkou přípravy a ochutnávkou, jsme navštívili v Bruggách.

Za výbornou organizaci patří velké díky paní profesorce Hriníkové a pánům profesorům Jirovskému a Hlouškovi děkujeme za doplnění historických souvislostí. Všichni jsme si výjezdový seminář náležitě užili a na konec školního roku se o něm chystá malá beseda. Sledujte web a další média školy ohledně data konání, a když budete mít čas, nenechte si to ujít.

Jakub Strašlipka (student sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Krajské kolo SOČ

V květnu proběhlo krajské kolo Středoškolské odborné činnosti. Ve velké konkurenci ostatních škol se našim studentům podařilo získat čtyři první místa, čtyři druhá a dvě třetí. Vítězové jednotlivých kategorií pak postupují do celostátního kola. Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy a oceněným blahopřejeme. Kompletní výsledky našich studentů naleznete zde.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Tercie a zvířata

Dnešní den se pro tercii nesl ve znamení poznání. Po příjezdu do Dvora Králové jsme se rozdělili do menších skupinek a na vlastní pěst jsme se vydali prozkoumávat oživlá zákoutí zoologické zahrady. Potom, co se celá třída zase shledala, jsme měli díky paní průvodkyni možnost blíže nahlédnout do života šelem a seznámit se jak s domestikovaným, tak i svobodným způsobem přežívání těchto tvorů. Z tolika nových informací nám všem vyhládlo, a tak jsme se ve společnosti exotických zvířat naobědvali a přesunuli jsme se do nebezpečnější části zoo. Do safari parku, kde jsme si mohli zblízka prohlédnout například žirafy, antilopy nebo lvy. Celý téměř africky horký den jsme si užili mezi nejrůznějšími druhy zvířat a rostlin a plní zážitků a dojmů jsme se vrátili zpátky do Liberce.

Karolína Hansalová (studentka tercie)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit