Aktuality

Maturitní ples oktávy a 6N

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Napsala nám Světluška

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Smutná zpráva

Luboš FrancS lítostí oznamujeme, že 26. prosince 2016 zemřel náš kolega pan Lubomír FrancPoslední rozloučení se uskuteční v kostele sv. Antonína Paduánského v Ruprechticích 5. ledna 2017 od 14 hodin.

Od 3. ledna bude v budově gymnázia u hlavního vchodu  připraveno vzpomínkové místo.

 

Luboši, budeš nám chybět.

 

Za pedagogický sbor a ostatní zaměstnance školy

 

Václav Ulvr, ředitel

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Vánoční jarmark

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

HIV kurz očima 4N

Když někomu řeknete, že jedete na HIV kurz, většinou na vás překvapeně vytřeští oči a tváří mu proběhne nespočet smíšených pocitů. Aneb lepší zkratku nevinného kurzu zaměřeného   na hledání souvislostí mezi hudbou, IT technologiemi a výtvarnými obory by zkrátka studenti vymyslet nemohli.

Třída 4. N si tímto kurzem prošla ve dnech 12. až 14. prosince. V  pondělí nás po seznámení se s prostředím čekala pro některé šoková terapie, kdy jsme byli hozeni do kolotoče práce a další práce. Počáteční negativní stres jsme ale všichni zdárně překonali a kurz si naplno užívali až do konce.

Za obě skupiny, jak výtvarníků, tak hudebníků, mohu říci jen samá pozitiva. Měli jsme možnost vyzkoušet si fotografickou činnost, dabing, radiový rozhlas a v neposlední řadě kresbu či kabaret. Každý si z kurzu odnesl nové zkušenosti a vzpomínky, ke kterým se určitě ještě rádi budeme vracet – protože na baladu o hoki filetu se jen tak nezapomíná!

Také bychom závěrem rádi poděkovali profesorkám, paní Kostincové a paní Vinšové, za jejich odvahu vydat se s námi a panu Knoblochovi, bez kterého by nikdy neměly naše amatérské filmy či pokusy o dabing možnost vzniknout.

Veronika Pavlíková (studentka 4N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Týden s kamarády z Aachen

V sobotu 26. 11. se ve večerních hodinách sešla třída 3N, aby společně přivítala žáky z partnerského gymnázia v Cáchách. Po přivítání všichni vyrazili domů a neděli strávili libovolným programem v hostitelských rodinách.
V následujícím týdnu jsme společně pracovali na projektech zaměřených na vědu a techniku. A od toho se odvíjel i náš program. Kromě slavnostního přivítání na liberecké radnici jsme se zúčastnili exkurze do firmy Škoda v Mladé Boleslavi, společně navštívili Pražský hrad a prohlédli si celou Prahu, podívali se do IQ Landie a Technické univerzity v Liberci a lanovkou jsme vyjeli na Ještěd.
I přes mrazivé počasí jsme si výměnu všichni moc užili a těšíme se na návštěvu našich kamarádů v Cáchách :-).

Veronika Pavlíková (studentka 3N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Robin o Batmanovi

Dne 30. 11. 2016 proběhla na FXku přednáška pana Robina Kopeckého, filozofa a evolučního biologa z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, s názvem „Morální problémy superhrdinů“. Při asi dvouhodinové debatě nám osvětlil téma morálky, pustil nám videa související s tématem či ukázal výsledky ze zajímavých sociálních pokusů, při kterých byly osoby většinou dotazovány, zda by nechaly rozjetým vagonem zemřít 5 lidí svázaných na kolejích, nebo by radši pod vagon strčily prostorově objemnější osobu, která by vagon zastavila a oněch 5 lidí zachránila. I nám pokládal záludné dotazy prověřující naše sociální cítění a mnohdy jsme nad odpověďmi dost váhali, a to třeba tehdy, když jsme se dostali k otázce „Pokud by terorista nechtěl i po mučení prozradit, kam schoval bombu, pokusili byste se ho donutit mučením jeho malé dcerky?“. Po této otázce jsem mimo jiné zjistil, komu ve třídě radši neodporovat, když po mně bude vyžadovat moji svačinu…

Přednáška byla zajímavá a velmi vtipná – nejednou jsme se nad výtvory pana Kopeckého pobavili. Všichni jsme odcházeli z přednášky pozitivně naladění a i hrdí a spokojení, a to především se zjištěním, že každý z nás může být superhrdinou, i když jsme vlastně jen „obyčejní“ lidé. Zaleží jen na tom, jak se chováme…

Ondřej Biemann (student 3. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Chemie je cool!

V pátek 9. 12. 2016 se konalo krajské kolo chemické olympiády v nejvyšší kategorii A. Naše gymnázium reprezentovala sestava ze 3. B - Lucie Kubíčková a Bohumil Fiala. Bohumil skončil na 6. místě a Lucka se s velmi obtížnými úlohami popasovala nejlépe ze všech a vybojovala 1. místo. Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v nominaci na národní kolo v Litvínově.

Mgr. Renata Velecká

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

O Šaldův notes

Další ročník badmintonového turnaje O Šaldův notes proběhl v neděli 4. 12. v tělocvičnách našeho gymnázia. Žáci od nejmladších až po maturanty vytvořili páry se svými příbuznými a nalosovali se do dvou pětičlenných skupin. Po zápasech každý s každým v rámci dané skupiny přišly na řadu vyřazovací boje. O krásné výměny nebyla nouze a nejeden účastník se během turnaje zapotil. Nakonec zvítězili Michal a Alexandr Niševovi, když porazili ve finálovém utkání dvojici Jakub Culek, Richard Culek. V zápase o bronz byla úspěšná dvojice Emanuel a Vladimír Tichý.

Celý turnaj se nesl v přátelské atmosféře, kterou dotvářely krásné sportovní výkony. Děkujeme všem hráčům za účast a těšíme se na příští ročník. Badmintonu zdar! Více fotografií z turnaje naleznete zde.

Mgr. Martin Luštický a Mgr. Michal Kocián

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Další úspěch plavkyň z FX

Naše děvčata bezkonkurenčně zvítězila i v krajském kole SŠ v plavání a kvalifikovala se tím do republikového finále, které se uskuteční 21. 1. 2017 v Litoměřicích.

Školu reprezentovaly tyto studentky: Karolína Pechová, Anna Urbanová, Barbora Krejzarová, Tereza Brebtová, Viktorie Škrétová a Markéta Koutová.

Všem gratulujeme a těšíme se na vítězství v celostátním kole :-).

Mgr. Zuzana Reinišová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit