Aktuality

Přijímací zkoušky se budou konat 22. a 23. dubna 2014.

Setkání na F. X. s MDDr. Janem Folkem

Ve středu 16. dubna 2014 proběhlo další „Setkání na F.X.“. Pozvání přijal absolvent Gymnázia F. X. Šaldy, MDDr. Jan Folke. Kdo čekal, že přijde přísný, hrůzu nahánějící zubař, byl příjemně překvapen. Sympatický pan Folke své povídání rozdělil do tří částí, ve kterých poutavě představil stomatologii jako studijní i vědní obor. Celé setkání bylo velmi zábavné a pro budoucí studenty stomatologie inspirující a poučné. Tato beseda tak byla příjemným zakončením školy před velikonočními prázdninami.

Ondřej Kohout (student sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Pozor na naše @MATÉRY!

Středeční dopoledne se na Gymnáziu F. X. Šaldy neslo v soutěžním duchu. Sešly se tu čtyři nejlepší týmy z širokého okolí, aby změřily své síly v krajském kole Prezentiády – středoškolské soutěži v prezentačních dovednostech. A bylo se na co dívat. Po krátkém informativním úvodu si tříčlenné týmy vylosovaly pořadí a místo před prezentačním plátnem zaujal první tým – SPOŠÁCI. Jako jediní si vybrali téma „Tabule vs. Technologie“ a odvážně obhajovali názor, že tablety do každodenní školní výuky nepatří. Druzí na řadu přišli FIDESA Predators s oblíbeným tématem „Co bych udělal s 1 000 000 $?“ a porotě představili možnosti, jak svůj milión rozmnožit. Po krátké přestávce se představil i třetí tým – SPOSŠ Speakers. Speakeři zvolili stejné téma, avšak chopili se ho jako velké příležitosti splnit si dětské sny. A sny to byly opravdu pěkné, kdo by nechtěl luxusního „sporťáka“, honosnou moderní vilu nebo třeba den plný radosti v Disneylandu. Jako poslední se představil domácí tým @MATÉŘI s konzervativní prezentací a kvalitním projevem opět na téma jednoho milionu dolarů. Koupě ostrůvku v Karibiku za pouhého půl milionu dolarů se divákům i porotě vyjevila v živých barvách a přinesla do prochladlých končin nehostinného Liberce alespoň závan léta. Kvalita prezentací předčila všechna očekávání, nebylo tedy lehké určit pořadí. Při objektivním posouzení však porota nemohla jinak než přisoudit vítězství @MATÉRŮM (Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci). Všem zúčastněným děkujeme za poctivou přípravu a příjemnou podívanou!
Jiří Erhart (absolvent Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Cum amore v Brně

Jako každý rok i letos na jaře vyrazil náš školní sbor Cum amore do Brna, kde se 10. -  12. dubna 2014 konal jubilejní 20. ročník pěvecké přehlídky Gymnasia Cantant. Pořadatelé pro nás připravili i velmi nabitý doprovodný program -  kromě společného zpívání jsme vyrazili i na prohlídku hradu Špilberk a užili si večerní párty všech zúčastněných sborů. Naše soutěžní vystoupení se vydařilo, umístili jsme se ve stříbrném pásmu jako šestý nejlepší sbor. Potěšilo nás i zvláštní ocenění porotců za interpretaci písně Zahučaly chladné vetry. Děkujeme naší sbormistryni Zuzce Kubelkové a doufáme, že i příští rok se s naší bandou do Brna vydá zabodovat.
Magdalena Kvasničková (studentka sekundy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Setkání na F. X. s doc. Ing. Dorou Kroisovou, Ph. D.

Hlavním tématem přednášky doc. Kroisové se staly hydrofobní a hydrofilní povrchy rostlinných a živočišných objektů, vnitřní struktury, způsoby ochrany, kompozitní systémy v přírodních objektech a nanostrukturované materiály v přírodě obecně. Studenti si mohli konkrétní vzorky prohlédnout i pod mikroskopem. Děkujeme a těšíme se na další Setkání na F. X.

RNDr. Věra Voršilková a Mgr. Jan Goll

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Tři kategorie = tři vítězové

Vítězstvím našich barev skončilo okresní kolo matematické olympiády konané dne 9. dubna 2014 v kategoriích Z6, Z7 a Z8.  Zuzana Topinková z primy, Markéta Pavlíková ze sekundy a Eliška Nevolová z tercie. Gratulujeme i našim dalším deseti úspěšným řešitelům.

RNDr. Věra Jandíková (předsedkyně PK matematika)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Úspěch biologů na olympiádě

V pátek 11. dubna se tři biologičtí nadšenci naší školy zúčastnili krajského kola Biologické olympiády kategorie B (1. a 2. ročníky). Na všech jedenatřicet soutěžících čekalo náročné klání, během kterého se museli vypořádat nejen se třemi úlohami praktickými, zaměřenými zejména na komunikaci v živočišné říši, ale i poznáváním přírodnin a testem z obecných biologických znalostí. Pozorování termitů, zkoumání životního cyklu plasmodií i určování rostlinek si všichni užili a odnesli si přinejmenším hodně nových a zajímavých poznatků - ti ze stupňů vítězů navíc možnost účastnit se odborného soustředění v průběhu letních prázdnin.Co se týká umístění, tak v této kategorii se nám opravdu zadařilo. Tereza Mazurová z kvinty se umístila na místě třetím, v těsném závěsu na místě čtvrtém skončil Jakub Jokl z 2. B a Michaela Majorová z 2. A obsadila šestou pozici.Tereze, Lukášovi i Míše děkujeme za vzornou reprezentaci školy a doufáme, že zůstanou biologické olympiádě věrni i v příštích ročnících. Výsledky naleznete ZDE

Tereza Mazurová (studentka kvinty) a Mgr. Adam Lysičan (učitel biologie)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Pozvánka na další "Setkání na F. X."

Pozvání na další "Setkání na F. X." přijala doc. Ing. Dora Kroisová, Ph. D., která nás seznámí s problematikou bioniky. Setkání se uskuteční v pondělí 14. dubna 2014 ve 14.00 hod. v Německé knihovně. Všichni jste srdečně zváni!
RNDr. Věra Voršilková a Mgr. Jan Goll

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Třídní schůzky s rodiči

Třídní schůzky s rodiči se konají ve středu 9. dubna 2014 od 17.30 hodin.

Rubrika »Aktuality«

Mgr. Marcela Danajovičová

Super úspěch našich žáků v krajském kole ARS POETICA - Puškinův památník 2014

ARS POETICA – Puškinův památník je soutěží v uměleckém přednesu poezie, prózy a písní ruských autorů. Jejími pořadateli jsou Česká asociace rusistů, Česko-ruská společnost o. s., Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Obec spisovatelů.

Dne 2. dubna 2014 se v budově Gymnázia F. X. Šaldy uskutečnilo krajské kolo soutěže ARS POETICA – Puškinův památník. V něm, kromě našich žáků, soutěžili žáci z Gymnázia Mimoň, Obchodní akademie Česká Lípa, VOŠ a SŠ Nový Bor a Gymnázia Dr. Randy Jablonec nad Nisou.

Naši zabojovali! V kategorii slovní projev obsadila 1. místo Kristina Kindratová z 3. A, 2. místo získal kolektiv žáků z 2. A (Pavlína Adámková, Dominika Chvojanová, Marek Nováček, Dominik Patzner, Tereza Součková, Kateřina Šímová, Tomáš Špelina). V kategorii hudební projev získala 1. místo Lucie Hauserová z 3. A s podporou Jana Bayrama ze sexty (klavírní doprovod) a 2. místo obsadil sbor GFXŠ Cum amore. Všichni jmenovaní budou reprezentovat naši školu v celostátním kole, které se uskuteční 6. června 2014 v Praze. Více informací naleznete ZDE

Držíme jim palce. Zlomte vaz!

Mgr. Zuzana Kostincová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Valná hromada Sdružení studentů, rodičů a přátel školy

Valná hromada Sdružení studentů, rodičů a přátel školy při Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci se koná ve středu 9. dubna 2014 od 16.30 hodin.

Rubrika »Aktuality«

Mgr. Marcela Danajovičová

Archiv všech aktualit