Aktuality

Dny GIS 2014

Tak jako každoročně se naše škola podílí na organizaci Dnů GIS v Liberci. Akce se koná 19. až 21. listopadu 2014 v liberecké knihovně. Hlavními pořadateli jsou Katedra geografie FPHP TUL, Oddělení GIS Krajského úřadu a Hasičský záchranný sbor v Liberci. Na dvanácti stanovištích jsou názorně představeny aplikace geografických informačních systémů. Naši žáci ze semináře geografie tradičně "obsadili" stanoviště "Dotkni se mapy", kde předvádějí své dovednosti s mapovými servery.

Více se o celé akci můžete dozvědět na webu www.dnygis.cz.

Pavel Taibr, předseda PKZG

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Přírodovědný klokan nám přinesl první místa

15. října 2014 se naši žáci zúčastnili dalšího ročníku přírodovědného klání a vedli si velice dobře.  V kategorii Kadet se mezi třemi nejlepšími řešiteli Libereckého kraje umístili dva žáci kvarty – Vojtěch Waldhauser a Ondřej Vopat, v kategorii Junior byl vítězem v kraji Lukáš Smrkovský z kvinty, těsně následován svým spolužákem Danielem Kounkem.

Moc blahopřejeme a děkujeme za další vítěznou hvězdičku na adresu školy.

Mgr. Jana Vaňková (krajský koordinátor soutěže)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Literární pozdravy 2014

Ve dnech 21. a 22. listopadu se uskuteční dvanáctý ročník malého festivalu autorských čtení - Literární pozdravy, jehož spolupořadatelem je SRSPŠ našeho gymnázia. Program letošního ročníku a další informace o festivalu naleznete zde.

Mgr. Tomáš Minster (organizátor festivalu)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Setkání na F. X. s Veronikou Mezerovou

Ve středu 5. listopadu se na naší škole opět pořádalo Setkání na F. X., tentokrát s Mgr. Veronikou Mezerovou, doktorandkou Historického ústavu v Českých Budějovicích, která k nám přijela přednášet na téma „Gender a jeho dějiny“. Studenti se dozvěděli mnohé o historii tohoto oboru, který nezasahuje jen do historiografie, ale rovněž do sociologie a dalších vědních oborů. Součástí přednášky bylo rovněž povídání o práci historika. Děkujeme všem, kteří přišli! Více fotografií naleznete zde.

Michal Nguyen (Xaver)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

3N zavítala do Průmyslové zóny Jih – do firmy Fehrer

Při příležitosti návštěvy dvou studentů z našeho partnerského gymnázia v německém Wiesentheidu jsme navštívili firmu Fehrer, nacházející se v průmyslové zóně Jih. Příjemná paní vedoucí personálního oddělení nás uvítala krátkou prezentací se základními informacemi o firmě. Fehrer je německá firma se sídlem v německém městě Kitzingen, vyrábějící a dodávající loketní opěrky do automobilů (Audi, Škoda, Volkswagen, BMW). Druhou částí programu byla prohlídka výrobní haly. Chlapeckou část naší třídy zaujaly tří a půl tunové ještěrky, které se zde ale velmi hbitě pohybovaly. Vedoucí výroby nás provedl po celé hale a popsal postup výroby. Fascinoval nás stroj, který s přesností nanášel lepidlo na jednotlivé díly a poté je vkládal do pece. Myslím, že exkurze byla velice zajímavá. Určitě je to motivace, abychom se dále věnovali německému jazyku, jelikož ten je jedním z hlavních kritérií při přijímání do zaměstnání nejen v této firmě.

Domenica Krejčí (studentka 3N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Úspěch našich běžců na MČR v Hradci Králové

Ve středu 22. 10. se konalo u Stříbrného rybníka v Hradci Králové republikové finále AŠSK ČR v přespolním běhu základních a středních škol. Do tohoto finále se nominovala všechna družstva, která zvítězila v jednotlivých krajských kolech.

Účast si vybojovalo také družstvo naší školy ve složení: Martin Semerád, Vojta Málek, Jakub Marek a Jan Landfeld – všichni z kvarty a Martin Havle z 2N, které dokázalo v konkurenci dalších 14družstev z ostatních krajů s převahou zvítězit a stalo se tak přeborníkem ČR v přespolním běhu školních družstev pro rok 2014 – 2015. Martin Semerád navíc tvrdě bojoval až do cíle o celkové prvenství mezi jednotlivci, teprve v cílové rovince se rozhodlo o tom, že nakonec skončil na krásném druhém místě.

Všem našim reprezentantům blahopřejeme a přejeme jim ještě hodně sportovních úspěchů.

Mgr. Leoš Pelc

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sexta hledala souvislosti aneb HIV kurz

Hodněvyčerpávajícíaleúžasný Intelektuálněuměleckynabitý VýletdoKrakonoše. To jest stručný výcuc ze tří dnů, které sexta strávila na HIV kurzu. Ve středu po úderu jedenácté na kostele v Bílém Potoce jsme dorazili na místo určení a v následujících čtyřiceti osmi hodinách jsme zvěčnili krajinu jizerskou pomocí temper, vyfotili portréty, podzimní atmosféru, nainstalovali land art do tamních lesů, nahráli rozhlasovou hru, vytvořili krátký film pomocí stoptriku, tančili a navštívili kabaret. A zdálo se to rychlejší než přečtení tohoto článku. Užili jsme si to maximálně! (Jestli někoho po kabaretu nebolí břišní svalstvo, musel mít zavřené oči.) Bohužel život umělců je  i přes svou krásu a bujarost pomíjivý (ale i tak stojí za to!). Madame Vinšová, Monsieur Šorsák a Monsieur Myšák, sexta děkuje!

Anna Rousková (studentka sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Debatérům se dařilo

V České Třebové se našemu debatnímu klubu na prvním turnaji letošní debatní sezóny zadařilo.
Tým Squirrel Submarine (Anna Rousková, Honza Labský, Daniel Procházka) se odvážně vydal debatovat v anglickém jazyce a umístil se na úžasném 3. místě.
Tým Ocean Motion (Martina Valešová, Aleš Suchomel, Tereza Bučková) se se všemi vyhranými debatami umístil na 2. místě a Martina navíc získala ocenění za 2. nejlepšího řečníka české části turnaje!
Na turnaj se také vydaly dva nové týmy Pacifiction a Ducklings a oba dva týmy si z víkendu odváží dvě výhry.
Děkujeme všem debatérům za krásné výsledky a za  podporu patří také velký dík naší koučce a škole!

Tereza Bučková (studentka oktávy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Setkání na F. X. s Pavlou Jazairiovou

I letos se na našem gymnáziu pořádají již tradiční Setkání na F. X. To poslední, s Pavlou Jazairiovou – nezávislou novinářkou a spisovatelkou, se konalo ve středu 15. října v německé žákovské knihovně. Paní Jazairiová přijela na pozvání studentského klubu Xaver besedovat se studenty na téma Islám. Probrala s námi ty nejrůznější věci, od radikálního Islámského státu až po nošení burky. Řeč přišla také na cestování a životní osudy našeho hosta.

Velké díky patří všem, kteří na přednášku přišli! Už nyní se můžete těšit na další Setkání, které proběhne na začátku listopadu. Více fotografií  z prvního Setkání naleznete zde.

Michal Nguyen (Xaver)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výjezdový seminář tercie

Ve dnech 6. – 10. října se naše třída vydala v doprovodu paní prof. Buchalové, Strnadové a Velecké na přírodovědný kurz do Českého ráje, konkrétně do penzionu Bartošova pec.

Toto terénní cvičení bylo zaměřeno na fyziku, chemii a biologii. V dopoledních a odpoledních blocích jsme vypracovávali protokoly k úkolům z jednotlivých předmětů, večer jsme hodili školu za hlavu a hráli hry či scénky.

Stihli jsme se také podívat do školy zaměřené na užité umění a chemii v Železném Brodě a navštívit tamější elektrárnu. V Turnově jsme zhlédli expozici minerálů.

Myslím si, že seminář byl velmi náročný, ale i tak jsme si ho všichni užili. Více fotografií z našeho pobytu naleznete zde.

Viktorie Vondráčková (studentka tercie)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit