Aktuality

Risk je zisk

Dne 15. 4. proběhlo finále soutěže ZOO Riskuj. Zúčastnilo se ho šest nejlepších týmů z úvodního kola. Naše dvě postoupivší trojice rozhodně nezklamaly. Ba právě naopak. Tým kvarty ve složení Nikol Benešová, Tereza Míšková, Vojta Waldhauser se zúčastnil finále již počtvrté a celkem s přehledem si zajistil pěkné druhé místo. Trojice z primy – Natálie Adamcová, Jiří Beneš a Katka Tichá ve svém prvním finále vybojovala místo třetí. Celá soutěž se nesla v příjemném duchu a pořadatelé zajistili pro finalisty velmi sympatické ceny. Musíme poděkovat i primánům, kteří se zúčastnili soutěže jako fanouškovská podpora a fandili opravdu příkladně nejen svým spolužákům, ale i týmu kvarty. Děkujeme všem.

Mgr. Adam Lysičan

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Přepište dějiny geografie na FX!

Historickým úspěchem skončila výprava dvojice nejlepších řešitelů libereckého krajského kola zeměpisné olympiády z našeho gymnázia na republikovém finále. Ve dvoudenním klání na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze nechal všechny své soupeře za sebou v kategorii D Lukáš Klein ze 3. B a na bronzový stupeň se dostal Jakub Strašlipka z tercie v kategorii C. Lukáš by nás měl reprezentovat v srpnu tohoto roku na mezinárodní zeměpisné olympiádě iGEO v ruském Tveru.
Děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy a celého kraje!

Pavel Taibr

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Úspěch na Krajském kole soutěže Eurorebus

V sobotu 11. 4. vyrazila výprava našeho gymnázia vstříc Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde probíhalo krajské kolo vědomostního klání Eurorebus. Víkendovému dni a krásnému počasí navzdory se sešikovalo deset třídních pluků a patnáct chrabrých jednotlivců, aby bojovali proti soupeřům z Libereckého a Ústeckého kraje.

Ve dvě hodiny odpoledne jsme obdrželi hlášení o postupu do celostátního finále na mnoha frontách: v kategorii ZŠ 01 to byla na 2. místě Kateřina Tichá z primy, v kategorii ZŠ 02 oddíly tříd 1. N (Ema Tomanová, Barbora Polívková a Václav Pavlů) a vavříny ověnčené tercie (Monika Grospičová, Viktorie Vondráčková a Jakub Strašlipka) a jednotlivci Jakub Bůlfinek z kvarty (2. místo) a opět vítězný Jakub Strašlipka. V kategorii středních škol potom kvinta (Zuzana Bayramová, Daniel Kounek a Ondřej Mašek) a na 2. místě 3. B (Klára Putzová, Jakub Jokl a Lukáš Klein), přičemž Daniel Kounek a Lukáš Klein se probili do finále i jako jednotlivci.

A proto do zbraně i na elektronické frontě, nechť nepříteli v Praze uzmeme 15. 6. putovní Pohár Eurorebus! Nezapomínejte tedy ani vy, kteří jste přihlášeni v internetové soutěži, plnit i nadále zadané úkoly, neboť i vaše body se započítávají do celkového součtu školy. Sláva vítězům, čest poraženým!

Kompletní výsledkové listiny. Další fotografie.

Marek Nováček (student 3. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu na GFXŠ

Od začátku dubna se GFXŠ stalo místním centrem programu DofE (The Duke of Edinburgh's International Award), tedy Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, který je zaměřen na komplexní rozvoj osobnosti mladých lidí. Při této příležitosti se ve středu 9. 4. uskutečnila beseda s úspěšným absolventem programu Jakubem Axmanem a stážistkou Sarah z Jihoafrické republiky. Třídy 1.A a 1.B se měly šanci jako první dozvědět, jak program probíhá a co všechno je možné v rámci DofE zažít. Věříme, že brzy v rámci našeho místního centra přivítáme nové účastníky programu.

Další informace naleznete zde nebo kontaktuje Mgr. Martina Luštického a Mgr. Jiřího Jirovského.

Mgr. Martin Luštický

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

PragueDebateSpring

V Praze svítí sluníčko, kvetou první stromy a 39 týmu z Izraele, Německa, Číny, Pakistánu, Slovenska, Kataru, Rumunska a dalších zemí je zavřeno na Právnické fakultě UK na Prague Debate Spring a debatuje o možnosti sledování sociálních sítí pro prevenci terorismu, možnosti odmítnout zaměstnat kuřáky a důsledcích rušení otrockých továren v zemích třetího světa. A když se podíváte lépe, uvidíte, že se ve dvou třídách potí i naše dva týmy z FX. V celosvětové konkurenci tým Liberec Blue (Rousková, Procházka, Labský) obhájil svůj loňský výsledek a nováčkovský tým Liberec White (Labská, Niesigová, Matuský) zazářil dvěma vítěznými debatami na svém prvním mezinárodním turnaji. Český národní tým, Team Czech Republic, skončil v semifinále, kde byl poražen slovenskými bratry. I přesto byl pro českou reprezentaci turnaj úspěšný, neb i díky práci dobrovolníků z řad našich debatérů, byli všichni zahraniční účastníci nadmíru spokojeni, a ti, kterým nestačil souboj argumentů, si šli v mezičase otestovat své kvality v soutěži Nejchytřejší Čech (shodou okolností konající se na stejném místě). Celý víkend tak byl dobrou rozcvičkou pro debatéry na finále České debatní ligy, které se bude konat za dva týdny. Držte nám palce!

Anna Rousková (studentka sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Zvláštní ocenění pro Mgr. Martina Luštického

Ve středu 8. dubna proběhla na Krajském úřadě Libereckého kraje oslava Dne učitelů. Během slavnostního odpoledne byli oceněni pedagogičtí pracovníci našeho Kraje. Radní pro rezort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Alena Losová při této příležitosti také ocenila i našeho profesora tělocviku a biologie Martina Luštického, a to za jeho nadrámcový a vysoce profesionální přístup k handicapovanému studentu našeho gymnázia. Blahopřejeme!

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Setkání na F. X. s Petrem Hubáčkem

Ve středu proběhlo poslední Setkání na F. X. v tomto roce. Pozvání přijal Mgr. Petr Hubáček ze spolku Zachraňme kino Varšava. Ve své přednášce nás vzal do samého srdce kina Varšava a seznámil nás se spoustou zajímavých informací o budově. Přinesl s sebou i řadu materiálů, ve kterých jsme mohli vidět například úplně původní návrhy. Moc děkujeme těm, kteří se přišli podívat, a doufáme, že v budoucnu bude i město Liberec mít vlastní kino.

Anna Žihlová (Xaver)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sněhuláci pro Afriku

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Třináctka je šťastné číslo

Lze polemizovat o tom, zda třináctka představuje šťastné, nebo nešťastné číslo. Vzhledem k tomu, že tento ročník literární soutěže „Řekni mi, co čteš…“ naší škole přinesl čtyřnásobný úspěch, potvrzuje se první varianta. Ze 166 prací porota vybrala 10 nejlepších a čtyřem udělila vedlejší cenu. Ema Tomanová z 1.N soutěž vyhrála, ze 2.N obsadila 4. místo Veronika Pavlíková a 6. místo Hana Hromadová. Zvláštní cenu KVK získala Magdaléna Kvasničková z tercie. Doufejme, že i v příštích letech se najdou ti, kteří si ke knize najdou svou cestu.

Mgr. Šárka Šimková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Krajské kolo ve francouzštině v našich rukách

Ve středu dne 25.3.2015 se v DDM Větrník konalo krajské kolo Soutěže ve francouzském jazyce. V kategorii B1 získal vavříny pro naši školu student Nick Ojo Omorodion ze 3.B, takže 29.4.2015 pojede do Prahy na kolo celostátní. V kategorii B2 se Marek Nováček, rovněž ze 3.B, umístil na krásném 2. místě, a stal se tak náhradníkem pro celostátní kolo. Oběma studentům blahopřejeme a přejeme jim hodně elánu do další práce.

Mgr. Lena Černyševská

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit