Aktuality

Ples FX

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Turnaj tříd ve florbale zná své vítěze

Od listopadu do prosince se každou středu odpoledne konal tradiční florbalový turnaj. Do turnaje se přihlásilo celkem 7 třídních družstev, mezi kterými nechyběly ani dívky. Týmy byly rozděleny do dvou skupin a po odehrání základní části následovala semifinále. V prvním z nich si poradil tým 3N s týmem 7V až v prodloužení 6:5. Druhé semifinále bylo ještě o něco vyrovnanější, kdy 4. B zdolala 3. B až po nájezdech 4:3. Po semifinálových bojích se ještě odehrálo jedno utkání, které rozhodlo o konečném 5. místě na turnaji. V něm s celkem jasnou převahou zvítězila 1N, která porazila 3. A poměrem 8:4. Finálový den začal bojem o bronz. Nechtěné 4. místo musela přijmout 3. B, která podlehla 7V výsledkem 5:7. Velmi vyrovnané finále nakonec ovládla třída 4. B, která porazila 3N 3:2 a na slavnostním vyhlášení mohla pozvednout putovní pohár ředitele školy. Všem týmům děkujeme za účast, předvedené výkony a fair play.

Mgr. Klára Leierová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Recitační soutěž 2019

V pátek 11. ledna se konalo školní kolo v recitační soutěži. Té se zúčastnili studenti všech ročníků napříč jednotlivými typy studia. Jak bývá zvykem, byli rozděleni podle věku do čtyř kategorií. O pořadí rozhodovala porota složená z vyučujících českého jazyka a literatury, která byla jednotlivými výkony  potěšena. Děkujeme všem účastníkům a samozřejmě blahopřejeme vítězům a oceněným. Výsledky letošního ročníku naleznete zde.

Mgr. Tomáš Minster

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Buďme finančně gramotní!

Ve čtvrtek 20. prosince navštívil naše gymnázium pan profesor Fischer z VŠE a připravil si pro studenty vyšších ročníků přednášku na téma Důsledky finanční negramotnosti. Přednáška byla velice poutavá a praktická, zahrnovala příběh o tom, jak můžeme dopadnout, pokud se budeme chovat jako ekonomičtí ignoranti. Připomněli jsme si základní pojmy z finančnictví a počítali jsme všemožné úrokové sazby a penále. Výsledkem byla velmi účinná motivace zajímat se o to, jak zacházíme s penězi a důkladně pročítat a porovnávat smlouvy. Věříme, že se nedostaneme do stejně zhoubné situace jako náš modelový případ v příběhu a panu profesorovi Fischerovi moc děkujeme. Další foto.

Kryštof Havlík (student sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Naši absolventi nám pomáhají

V pátek  21. 12. 2018 se konala tradiční akce o studiu na VŠ pro současné maturanty. Nejdříve se mohl každý, kdo chtěl a potřeboval, zúčastnit instruktáže k vyplňování přihlášek na VŠ a k dalším praktickým krokům, které na VŠ a univerzity vedou.

Od 10.20 se pak v německé knihovně sešli naši hosté - loňští maturanti, aby se podělili o své nejčerstvější zkušenosti a zážitky ze studií. Po obecném úvodu, díky kterému si dnešní maturanti uvědomili, že téměř každý studijní obor je dosažitelný, se vytvořily známé skupinky podle oborů. Naši absolventi, někteří i z let dávnějších, si připravili prezentace o svých vysokoškolských studijních oborech. Největší zájem byl opět o medicínu, která byla prezentována společně se zubním a veterinárním lékařstvím, prezentována byla i studia práv, přírodních věd, informatiky, žurnalistiky a zahraniční studia. Představena byla kompletně Univerzita Palackého z Olomouce. Bývalí studenti německé třídy 6N prezentovali studium v Německu.

Děkuji našim absolventům za spolupráci a dnešním maturantům přeji šťastnou volbu a pohodový vstup na akademickou půdu.

Mgr. Renata Šípová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

EUROREBUS – Kvalifikační fáze vrcholí!

Až do konce února můžete sbírat soutěžní body ve prospěch svých školních tříd. Ty bodově nejbohatší postoupí do jarních Krajských kol. Bližší informace na www.eurorebus.cz.

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Kvarta v roli Ježíška

Přicházejí Vánoce a každý v sobě chová nějaké přání. Zatímco spoustě z nás se v této době sny plní doslova na počkání, jiní takové štěstí nemají. Proto jsme se rozhodli vžít se na chvíli do role Ježíška a darovat kousek štěstí v podobě vysněných dárků dětem z dětských domovů. A díky STROMU SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ, kam děti svá tajná přání ukrývají, se nám to podařilo.

Karolína Hansalová (studentka kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Tercie u soudu

Dne 12. 12.  se třída 3V byla podívat, jak probíhá soudní líčení. V 8.00 se shromáždila před libereckým soudem a o půl hodiny později začalo jednání. Každý student v soudní síni s napětím sledoval, jak případ, při kterém bylo předvoláno dokonce 8 svědků, skončí. O přestávce, před kterou každá strana podala návrh soudu, se žáci gymnázia bavili o tom, jaký trest obžalovaná pravděpodobně dostane. Soudní líčení skončilo okolo 12. hodiny vynesením rozsudku: obžalovaná byla odsouzena k podmíněnému odnětí svobody na dva měsíce s odkladem na jeden rok. Podle slov soudkyně se jednalo o výchovný trest.
Myslím, že mohu mluvit za všechny, když řeknu, že to byla rozhodně zajímavá zkušenost, nevadilo by, kdybychom si to zopakovali.

Veronika Šmídková (studentka tercie)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Dějepisná olympiáda na GFXŠ

V polovině listopadu se konala na naší škole Dějepisná olympiáda – letos nazvaná „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace“. Zájem o ni mezi žáky byl značný a konkurence velká, důkazem je, že se jí zúčastnilo přes dvacet řešitelů. S napětím se očekávalo, kdo vyhraje školní kolo. Došlo však k pozoruhodné situaci, kdy vítěze máme rovnou dva. Stejného počtu bodů dosáhli a na prvním místě se umístili O. Šenk z 1N a V. Žák z tercie. Další v pořadí skončil F. Sedlák z 2N. Dnes již s jistotou víme, že naše gymnázium budou reprezentovat v okresním kole všichni tři nejlépe umístění žáci. Přejeme jim mnoho štěstí!

Mgr. Vojtěch Hloušek

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Připravujeme...

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit