Aktuality

Úřední hodiny o prázdninách

Budete-li potřebovat o prázdninách ve škole něco zařídit, pak tak učiňte v níže uvedených dnech a hodinách:

od 2. 7. do 24. 8. každou středu od 9.00 do 12.00

v týdnu od 27. 8. do 31. 8. každý den od 7.00 do 15.00

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec

Bronzová etapa DofE

22. června 2018 jsem byla na první ceremonii DofE v Praze spolu s panem učitelem a zároveň mým leaderem Jiřím Jirovským. Slavnostního aktu se zúčastnilo dalších 40 lidí z celé České republiky.

Co mi DofE dalo? Díky projektu jsem se naučila nejen splňovat cíle ve mnou stanovený termín, ale díky dobrovolnictví i pracovat se staršími lidmi.

O projektu DofE jsem se dozvěděla ve škole, kde nám slečna, která splnila všechny tři etapy tohoto projektu, sdělila, že existuje projekt, jenž se týká našich koníčků. Příští školní rok se budou obdobné besedy propagující DofE konat na naší škole a já jen doufám, že se přidají další nadšenci.

Alena Červená (studentka 2. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

V Grafingu bylo super

V neděli 17. 6. se dvacet našich studentů společně s paní Ouhelovou a paní Vaňkovou vydalo absolvovat druhou část výměny s našimi kamarády z gymnázia Grafing u Mnichova, jejíž první půlka proběhla u nás v Liberci v březnu. Po dlouhé cestě si nás v Grafingu vyzvedly naše náhradní rodiny. Po seznámení jsme se zabydleli a odpočinuli si před týdnem plným zážitků.

V pondělí jsme se účastnili vyučování s našimi kamarády a odnesli si z toho spoustu dojmů. Prohlédli jsme si školu a po obědě ve školní jídelně se vydali prosluněnou (ale dlouhou) procházkou do nedalekého Ebersbergu, kde na nás za odměnu čekala zmrzlina a potom dlouhá koupačka u jezera. Další den jsme se vypravili vlakem do nádherného Salzburku, kde jsme strávili krásný den. Viděli jsme zámeček Mirabell i Mozartův rodný dům, ale nahoru na hrad jsme naštěstí nemuseli. Ve středu jsme měli zajištěnou úžasnou prohlídku města Mnichov. I když byla v němčině, byla pro nás krásně srozumitelná. Viděli jsme spoustu mnichovských památek a například také český institut. Po prohlídce jsme každý využili volno podle svého, ale většina z nás se vydala do Englisher Garten k potoku Eisbach. Naprosto kouzelné místo! Předposlední den jsme strávili v obrovském muzeu (Deutsches Museum), kde si každý našel něco, co ho zajímá. Odpoledne jsme pak věnovali aktivitám s našimi německými přáteli, kteří nás vzali například na laser game do Rosenheimu. V pátek jsme se rozloučili společně typickou bavorskou snídaní, zamávali našim kamarádům a hurá domů!

Výměna nám přinesla nejen poznání úžasných míst a zdokonalení německého jazyka, ale především zábavu a poznání, že jazyk není překážkou pro vznik nových přátelství.

Anna Šťastná (studentka 2.B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Týden plný zázraků

V pondělí 4. 6. se tercie vypravila na terénní cvičení do penzionu Hamštejn v Koberovech. Byli jsme rozděleni do 3 skupin a během týdne se všechny týmy vystřídaly na blocích biologie (pod vedením paní prof. Šulcové), fyziky (pod vedením pana prof. Pěničky, kterého v půlce týdne ho vystřídala paní prof. Jandíková) a chemie (pod vedením paní prof. Velecké). Tyto bloky byly proloženy výlety do Besedických skal a na Kozákov. Ve středu jsme v rámci celodenního výletu nav