Aktuality

Jeden ze 100

Komise českého jazyka a literatury Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci vyhlašuje literární soutěž Jeden ze 100 pro studenty, absolventy, pedagogy a přátele Gymnázia F. X. Šaldy ke 100. výročí školy. Podmínky soutěže naleznete zde.

PaedDr. Markéta Havrdová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

EUROREBUS STARTUJE!

Ve středu 19. září startuje další ročník vědomostní soutěže EUROREBUS. Letos s novým formátem soutěže a způsobem registrace, seznamte se proto, prosím, s pravidly. Loni jsme jako škola byli čtvrtí v republice. Jak se umístíme letos? Záleží na každém z vás! Noví studenti se mohou přidat na www.eurorebus.cz. Bližší informace na nástěnce u šaten a u vyučujících geografie.

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Svítím, svítíš, svítíme!

Ve čtvrtek 13. 9. se třída sexta a tři studenti ze třetích ročníků zúčastnili dobrovolnické akce v rámci projektu Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu, jenž se zabývá finanční podporou těžce zrakově postižených lidí v České republice. Dvojice studentů vyrazily dopoledne do ulic města Liberce, aby vybíraly příspěvky pro zrakově postižené. Všichni studenti se zapojili nadmíru aktivně a úspěšně prodali nabízené upomínkové předměty.

Rád bych poděkoval za všechny zúčastněné studenty škole i Světlušce za možnost pomoci dobré věci. Naše díky patří též všem dárcům za jejich štědrost a velkorysost.

Stanislav Žák (student sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Kvinta odstartovala druhou půli

Dne 12. záři se na svoje v pořadí již druhé harmonizační dny vydala  kvinta. Z nádraží jsme se v zápalu her společně s instruktory Lenkou, Káťou, Ondrou a Lukášem vydali přes obchod do penzionu Krakonoš. Ještě před obědem jsme stihli pár zajímavých her. Po odpoledním odpočinku jsme v podobě her a aktivit zabrousili do kultury, literatury a sportu. Druhý den po rozcvičce většina z nás přestala vidět na celé dopoledne, a tak přišel čas na hru „Den Trifidů“, která byla velmi náročná pro všechny zúčastněné. Po obědě jsme vyšlápli na Paličník a večer byl opět plný her. Další den ráno jsme si „zopakovali“ hry důvěry, které jsme znali již z primy a pak už si jen sbalili a vydali se na cestu zpět do Liberce.

Richard Hons (student kvinty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Prima zharmonizována

Dne 10. září se prima vydala na svoji první školní akci za doprovodu paní profesorky Eisenhammerové, pana profesora Minstera a instruktorů z řad současných i bývalých – Lenky, Lukáše a Marušky, kteří pro nás připravili zajímavý a bohatý brogram. První hra čekala na naše nejmladší studenty už na cestě z nádraží do penzionu Krakonoš v Bílém Potoce. Po obědě jsme hráli pár her zaměřených na seznámení a odpoledne jsme si vyšli do lesa. Druhý den jsme vyrazili na půldenní výlet na Paličník. Odpolední program byl velmi nabitý. Zahráli jsme si bojovku v lese a několik dalších zajímavých her. Na večerní program jsme si nachystali divadlo a recitaci básniček. O půlnoci nás vzbudili a šli jsme na bojovku. Noční hra se nám líbila a všichni jsme dorazili v pořádku zpátky.  Všichni jsme si to moc užili a vypadá to, že budeme fajn třída.

Viktorie Honsová (studentka primy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Berlín, město berlí?

V pondělí 10. září se skupinka šestnácti otrlých studentů maturitního ročníku vydala v doprovodu paní profesorek Ouhelové a paní profesorky Pokorné do hlavního města Německa, Berlína.

Celá výprava započala přesně v 7.45 na vlakovém nádraží v Liberci, kde jsme se všichni úspěšně sešli. První výzva nás čekala hned na cestě vlakem. Pětiminutový přeběh z nástupiště číslo tři na nástupiště číslo osm se pro mé spolužáky s kufříky na kolečkách zdál být jako pro řidiče formule jízda po D1. Po čtyřech hodinách spaní – teda aktivní jízdy vlakem – jsme dorazili do Berlína. Náš hostel jsme našli snadno (s pomocí Mapy.cz a orientačně zdatných kolegů z 8V) a po chvíli se „behausli“. S tématem odpoledne, „auf eigene Faust“, jsme se po vlastní ose zatoulali k budově Říšského sněmu, Berlínskému dómu, Braniborské bráně a přenádherné East Side Gallery (alá Berlínské graffity zdi).

Další den nás čekala nejdelší štreka. Celá naše grupa se vydala objevovat krásy kontrastního Berlína s obohacením o malé referáty, které si každý z nás připravil k předem přidělené památce. Naše kroky vedly od Holocaust-Mahnmal přes Museumsinsel až po Olympiastadion, kde nás čekala prohlídka s průvodcem. Celý den jsme pak zakončili každý po svém – v mém případě pozorováním západu slunce nad Berlínem z Fernsehturm.

Po otestování naší fyzické zdatnosti (především vytrvalosti v chůzi) se naše vedoucí rozhodly otestovat i tu psychickou, proto naše hlavní zastávka poslední den byl bývalý hraniční přechod v Berlíně, Checkpoint Charlie. Tamější muzeum byl neskutečně silný zážitek pro každého z nás. Co říct na závěr? Berlín se dodnes pasuje se svou temnou minulostí, což z něj činí město s ohromnou atmosférou, která je cítit na každém rohu. Nás Berlín uchvátil, teď je řada na vás…

Dominika Tužová (studentka 4. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Mistr světa z FX

V Jihokorejském Sokčcho se ve dnech 2. – 8. září 2018 uskutečnilo mistrovství světa juniorů a dospělých v radiovém orientačním běhu.  Do reprezentačního družstva se v kategorii juniorů probojoval i student našeho gymnázia Tomáš David z libereckého oddílu ROB a kroužku ROB v DDM Větrník. V hlavních závodech se v pásmu 80m umístil na 3. místě a v pásmu 2m přivezl do Liberce titul mistra světa. Zároveň získal z obou závodů zlatou medaili v družstvech. Blahopřejeme!

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Registrace soutěžících na Logickou olympiádu už běží!

Už tradičně vybízím majitele hbitých mozků k účasti. Registrujte se do 30. září 2018 na adrese http://www.logickaolympiada.cz/. Podrobnější informace.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Bronzová etapa DofE

22. června 2018 jsem byla na první ceremonii DofE v Praze spolu s panem učitelem a zároveň mým leaderem Jiřím Jirovským. Slavnostního aktu se zúčastnilo dalších 40 lidí z celé České republiky.

Co mi DofE dalo? Díky projektu jsem se naučila nejen splňovat cíle ve mnou stanovený termín, ale díky dobrovolnictví i pracovat se staršími lidmi.

O projektu DofE jsem se dozvěděla ve škole, kde nám slečna, která splnila všechny tři etapy tohoto projektu, sdělila, že existuje projekt, jenž se týká našich koníčků. Příští školní rok se budou obdobné besedy propagující DofE konat na naší škole a já jen doufám, že se přidají další nadšenci.

Alena Červená (studentka 2. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

V Grafingu bylo super

V neděli 17. 6. se dvacet našich studentů společně s paní Ouhelovou a paní Vaňkovou vydalo absolvovat druhou část výměny s našimi kamarády z gymnázia Grafing u Mnichova, jejíž první půlka proběhla u nás v Liberci v březnu. Po dlouhé cestě si nás v Grafingu vyzvedly naše náhradní rodiny. Po seznámení jsme se zabydleli a odpočinuli si před týdnem plným zážitků.

V pondělí jsme se účastnili vyučování s našimi kamarády a odnesli si z toho spoustu dojmů. Prohlédli jsme si školu a po obědě ve školní jídelně se vydali prosluněnou (ale dlouhou) procházkou do nedalekého Ebersbergu, kde na nás za odměnu čekala zmrzlina a potom dlouhá koupačka u jezera. Další den jsme se vypravili vlakem do nádherného Salzburku, kde jsme strávili krásný den. Viděli jsme zámeček Mirabell i Mozartův rodný dům, ale nahoru na hrad jsme naštěstí nemuseli. Ve středu jsme měli zajištěnou úžasnou prohlídku města Mnichov. I když byla v němčině, byla pro nás krásně srozumitelná. Viděli jsme spoustu mnichovských památek a například také český institut. Po prohlídce jsme každý využili volno podle svého, ale většina z nás se vydala do Englisher Garten k potoku Eisbach. Naprosto kouzelné místo! Předposlední den jsme strávili v obrovském muzeu (Deutsches Museum), kde si každý našel něco, co ho zajímá. Odpoledne jsme pak věnovali aktivitám s našimi německými přáteli, kteří nás vzali například na laser game do Rosenheimu. V pátek jsme se rozloučili společně typickou bavorskou snídaní, zamávali našim kamarádům a hurá domů!

Výměna nám přinesla nejen poznání úžasných míst a zdokonalení německého jazyka, ale především zábavu a poznání, že jazyk není překážkou pro vznik nových přátelství.

Anna Šťastná (studentka 2.B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit