Aktuality

Přírodovědný klokan byl pro GFXŠ opět úspěšný

Ani v letošním ročníku soutěže Přírodovědný klokan se naši žáci v konkurenci 1257 zúčastněných v Libereckém kraji neztratili a patřili mezi nejlepší řešitele. V kategorii Kadet zvítězil Adam Pustka z kvarty a v kategorii Junior se v celokrajském hodnocení umístil na třetím místě Petr Vajc ze sexty. Do první pětice nejlepších řešitelů se v kategorii Junior ještě probojovali Václav Trojan a Václav Žák ze sexty. Výsledkové listiny Kadet a Junior.

 

Všem úspěšným řešitelům srdečně blahopřejeme!

Mgr. Jana Vaňková

(krajský koordinátor soutěže)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Prométheus v podání primy

Prima nacvičila v rámci projektu RestArt v počtu všech třiceti žáků divadelní představení Prométheus. Zahráli jsme ho zdejší sekundě a chtěli bychom ho ukázat i vám. Tuhle báji určitě znáte, ale tak, jak ji právě uvidíte, jste ji jistě ještě neviděli, protože ji s naší pomocí paní třídní profesorka kreativně novými nápady trochu pozměnila. Tak se při sledování videa našeho představení pohodlně usaďte, ať vás moudrost, lstivost a bystrost Prométhea nepoloží na zem, ať vás neomámí krása Pandory tak, jako omámila Epiméthea, a ať vás nepřekvapí občas kruté tresty vládce bohů, Dia. Video naleznete zde.

Linda Černá (studentka primy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Republikové finále v přespolním běhu v Novém Městě na Moravě

V úterý před podzimními prázdninami se 6 odvážlivkyň spolu s panem profesorem Šatavou vydalo do Nového Města na Moravě čelit zbytku republiky. Přes několik výběrových kol se totiž dostaly až na mistrovství České republiky škol v přespolním běhu, kde reprezentovaly nejen naše gymnázium, ale i celý Liberecký kraj.

Bohužel se nemohla zúčastnit Soňa Pesničáková (2. A) a Chroustová Julie (3N), které napomohly k postupu ve dvou předchozích závodech. Přesto jsme jely v plném počtu, a to: Eliška Vilémová (3N), Marie Balcarová (1. A), Veronika Šípková (5V), Ema Landová (2. B), Marie Šestáková (6V) a Markéta Smetanová (7V).

Nakonec jsme si ve velmi vyrovnaném závodě doběhly pro bramborovou medaili, přičemž na druhé místo chybělo opravdu jen pár bodů.

Veronika Šípková (studentka kvinty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Skvělé umístění v krajském kole logické olympiády

V pátek 5. 11.2021 proběhlo za hojné účasti našich žáků krajské kolo a tři naši borci postoupili do finálového kola. Jsou to Adam Pustka (kvarta) ze 3. místa v kategorii B, dále Ondřej Čejka (4. A) a Matěj Ptáček (oktáva) jako první a třetí v kategorii C.

A nebyli osamoceni! Do desátého místa v kraji byli ještě Štěpán Roubíček (tercie) na sedmém a Vojtěch Janáček (kvarta) na desátém místě.

Blahopřejeme všem úspěšným řešitelům a děkujeme za reprezentaci školy.

Krajští finalisté se utkají ve finále v Praze 29. 11. 2021. Přejeme hodně úspěchů.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Literární pozdravy 2021

Ve dnech 19. a 20. listopadu se uskuteční sedmnáctý ročník malého festivalu autorských čtení – Literární pozdravy, jehož spolupořadatelem je SRSPŠ našeho gymnázia. Program letošního ročníku a další informace o festivalu naleznete zde.

Mgr. Tomáš Minster (organizátor festivalu)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Maturanti poznali španělskou kulturu křížem krážem

V úterý 19. 10. jsme se vydali se španělštináři ze tříd 4. A, 4. B a 8V do Prahy na vzdělávací program „Španělská kultura křížem krážem“, který se konal u příležitosti Mezinárodního dne flamenca.

V úvodu jsme se zúčastnili krátkého koncertu, kde nám hudebníci a tanečnice představili různé styly flamenca za doprovodu typických hudebních nástrojů. Pak probíhaly workshopy v menších skupinkách.  Studenti si doplnili zeměpisné znalosti skládáním mapy Španělska, seznámili se se základními frázemi oficiálních jazyků Španělska, doplnili si svůj přehled o španělské literatuře, měli možnost prohlédnout a vyzkoušet si rekvizity tanečníků flamenca a v neposlední řadě si spolu s hudebníky vyzkoušeli komunikaci beze slov, prostřednictvím flamenca a jeho hudebních nástrojů.

Na závěr pro ně organizátoři nachystali zajímavý kvíz o osobnostech španělské kultury a prezentaci o španělské gastronomii, při níž jsme měli možnost ochutnat typické španělské tapas.

Exkurze byla pro všechny studenty přínosem. Věřím, že řada z nich takto získala další motivaci ke studiu tohoto krásného jazyka a k poznávání této neobyčejně zajímavé země.

Mgr. Olga Šulcová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Jak jsme se RestArtovali

Píše se rok 2021. Je úterý 19. října a ranní chlad dává vědět o nastávajícím podzimu. Přesto se dnes kvinta schází v parku nedaleko Šaldova náměstí, aby uskutečnila svoji supertajnou operaci s krycím názvem RestArt. Plán akce je jasný: Nalákat nic netušící žáky ZŠ Broumovská a následně je provléci po všech možných vědomostních i sportovních stanovištích umístěných v parku. Po splnění deseti záludných úkolů získávají účastníci indicie k vyřešení tajenky. O celkovém výherci se nakonec rozhoduje v dramatickém souboji s plavacími žížalami namísto zbraní. Vítězové jsou samozřejmě oceněni sladkou medailí a diplomem. Protože nás celou akcí provázelo téma Liberec, odnášejí si soutěžící domů spoustu nových vědomostí a také dobrý pocit ze sebe samých a pár kilo svalů navíc.

A jak jste se po dlouhé distanční výuce restartovali vy?

Anežka Bémová & Veronika Šípková (studentky kvinty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

LOGICKÁ OLYMPIÁDA

Céčko se dočkalo a soutěží od 15. do 21. října 2021. Všem přihlášeným držíme palce.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

RESTART v pojetí 2N

Jako každá třída se i 2N zapojila do projektu RESTART. Žáci z této třídy se rozhodli, že projekt vezmou sportovně jak tělem, tak i duší a stáhli si aplikaci EPP – POMÁHEJ POHYBEM. Přípravy projektu proběhly v pátek 24. 9., kdy se žáci rozdělili do pěti skupin – každá skupina měla na starosti něco jiného. Někdo musel vymyslet trasu, jiný zase vypočítat, kolik bodů získáme za ušlé kilometry atd… Během celého přípravného dne měly děti i paní profesorka třídní možnost se občerstvit z toho, co napekly děti či rodiče, ale také z toho, co napekla sama paní učitelka. Děti s paní třídní se na konci dne dobraly k velmi hezkému výsledku, že půjdou následující čtvrtek, tedy 30. 9., na pochod z Kryštofova Údolí přes Pláně, kde byl v plánu oběd, až nahoru na Ještěd. Naplánovaly také, že dolů by se eventuálně mohly svézt lanovkou, nebo kdyby bylo plno, tak ještě sejít po vlastních nohou. Třída 2N tímto také moc děkuje panu Šatavovi za jeho ochotu a hlavně trpělivost a za páteční pomoc.

Veronika Stránská (studentka 2N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

LOGICKÁ OLYMPIÁDA

Béčko soutěží od 8. do 14. října 2021. Všem přihlášeným z nižšího gymnázia držíme palce.

RNDr. Věra Jandíková

 

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit