Aktuality

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří pro zájemce o všechny typy studia je od středy 12. ledna 2022 on-line. Podívejte se na informační materiály, prezentace a videa. Nabízíme živé diskuse s vyučujícími i se žáky Gymnázia F. X. Šaldy.

Pokud se epidemická situace zlepší, pozveme vás ještě během února do školní budovy. Sledujte aktuality zde na našem webu.

 

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Jaké bylo podzimní MaSo?

V pátek 26. 11. jsme se v hojném počtu zúčastnili soutěže matematické soutěže MaSo. Kvůli koronavirovým opatřením proběhla soutěž opět distančně, s čímž už většina z nás měla zkušenosti z minulého ročníku.

Příprava na soutěž začala v 8:45, kdy jsme si přečetli dlouhá pravidla, zhlédli úvodní stream a otestovali spojení. Přesně v deset hodin jsme pak zasedli k obrazovkám připraveni soutěžit, každá skupinka v online spojení mezi členy. Nutno dodat, že letos hra skutečně začala v deset hodin a nikoli chvíli před jedenáctou, jako tomu bylo minulý rok, protože kratším termínem přihlášení se podařilo zabránit útoku neočekávaného počtu uživatelů na server.

Příklady byly letos podle nás o něco těžší než minulý rok a některé nás i celkem pobavily (třeba příklad o Among Us nebo Josef, co krade mladšímu bratrovi kostičky). Doprovodná hra, vlastně hadi a žebříky vylepšené o políčka se speciálními schopnostmi, se nám zdála naopak o něco jednodušší a méně strategická. Obojí však bylo vytvořeno skvěle a hra nás, stejně jako posledně, během několika minut pohltila.

Po 90 minutách usilovného řešení příkladů a hraní doprovodné hry byl konec. Následovala už jen možnost podívat se na řešení příkladů, které jsme nezvládli vyřešit během hry, a vyčkávat, jak to dopadlo. Po napjatém čekání jsme se ve dvanáct hodin dozvěděli výsledky, které pro nikoho z nás rozhodně nebyly žádným zklamáním. Musím říct, že i přesto, že jsme nemohli hrát prezenčně, to byla opět zábava a skvělý zážitek. Už se těšíme na jarní MaSo.

Adéla Šeflová (studentka kvarty)

Já jen dodám, že z FXka se soutěže zúčastnilo celkem 18 tříčlenných týmů z primy až kvarty. Nejúspěšnější byl tým „Adam Vojtěch“ žáků kvarty ve složení Adam Pustka, Adam Kolačný a Vojtěch Janáček, který z 615 soutěžních týmů obsadil vynikající 6. místo. Výsledková listina.

Všem zúčastněným děkuji za reprezentaci školy a gratuluji k pěknému umístění.

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Astronomická olympiáda

V prosinci 2021 proběhlo školní kolo a zde jsou výsledky:

Kategorii GH vyhrál Jakub Jiroutek z primy, druhý byl Ondřej Kozuk a třetí Ondra Klimeš (oba sekunda).

V kategorii EF byl první Adam Pustka, druhý Tomáš Kmoch (oba kvarta) a třetí Ondřej Mizera z tercie.

Všichni soutěžící splnili podmínku pro postup do krajského kola.

Vítězům patří gratulace a poděkování všem účastníkům.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Anketa – školní jídelna

Do 24. 1. 2021 probíhá anketa, jejímž cílem je zmapovat názory na úroveň stravování v jídelně a v kantýně GFXŠ. Anketu mohou vyplnit žáci, rodiče a pedagogové po přihlášení do systému Bakaláři.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Změna přítomnosti psych. konzultantky

Psych. konzultantka Mgr. Anna Jirsáková bude působit na gymnáziu od 1. 1. 2022 místo úterků v pondělky (čas zůstává 9-15).

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec

Máme mezi sebou virtuosa

Virtuosos V4+ je mezinárodní soutěž, která vyhledává talenty vážné hudby. Po tři večery (dvě semifinále a finále) jsme mohli na ČT art sledovat vystoupení mladých umělců ze zemí Visegrádské čtyřky a Chorvatska, kteří usilovali o přízeň poroty pod vedením maestra Plácida Dominga. Ve druhém semifinále a následně pak také ve finále se představil i náš student Daniel Matejča (6V). Obě jeho vystoupení byla porotou oceněna potleskem ve stoje, není proto divu, že se Daniel stal vítězem za ČR. Navíc získal mimořádnou cenu od doprovodného orchestru (Dohnanyi Orchestra Budafok), v podobě společného koncertu. Gratulujeme!

Na Danielovo semifinálové vystoupení se můžete podívat zde. Záznam celého finálového klání naleznete zde. Výkony všech soutěžících byly mimořádné. O to je Danielův úspěch cennější.

PhDr. Radka Blažková, Ph.D.& Mgr. Tomáš Minster

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Přírodovědný klokan byl pro GFXŠ opět úspěšný

Ani v letošním ročníku soutěže Přírodovědný klokan se naši žáci v konkurenci 1257 zúčastněných v Libereckém kraji neztratili a patřili mezi nejlepší řešitele. V kategorii Kadet zvítězil Adam Pustka z kvarty a v kategorii Junior se v celokrajském hodnocení umístil na třetím místě Petr Vajc ze sexty. Do první pětice nejlepších řešitelů se v kategorii Junior ještě probojovali Václav Trojan a Václav Žák ze sexty. Výsledkové listiny Kadet a Junior.

 

Všem úspěšným řešitelům srdečně blahopřejeme!

Mgr. Jana Vaňková

(krajský koordinátor soutěže)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Prométheus v podání primy

Prima nacvičila v rámci projektu RestArt v počtu všech třiceti žáků divadelní představení Prométheus. Zahráli jsme ho zdejší sekundě a chtěli bychom ho ukázat i vám. Tuhle báji určitě znáte, ale tak, jak ji právě uvidíte, jste ji jistě ještě neviděli, protože ji s naší pomocí paní třídní profesorka kreativně novými nápady trochu pozměnila. Tak se při sledování videa našeho představení pohodlně usaďte, ať vás moudrost, lstivost a bystrost Prométhea nepoloží na zem, ať vás neomámí krása Pandory tak, jako omámila Epiméthea, a ať vás nepřekvapí občas kruté tresty vládce bohů, Dia. Video naleznete zde.

Linda Černá (studentka primy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Republikové finále v přespolním běhu v Novém Městě na Moravě

V úterý před podzimními prázdninami se 6 odvážlivkyň spolu s panem profesorem Šatavou vydalo do Nového Města na Moravě čelit zbytku republiky. Přes několik výběrových kol se totiž dostaly až na mistrovství České republiky škol v přespolním běhu, kde reprezentovaly nejen naše gymnázium, ale i celý Liberecký kraj.

Bohužel se nemohla zúčastnit Soňa Pesničáková (2. A) a Chroustová Julie (3N), které napomohly k postupu ve dvou předchozích závodech. Přesto jsme jely v plném počtu, a to: Eliška Vilémová (3N), Marie Balcarová (1. A), Veronika Šípková (5V), Ema Landová (2. B), Marie Šestáková (6V) a Markéta Smetanová (7V).

Nakonec jsme si ve velmi vyrovnaném závodě doběhly pro bramborovou medaili, přičemž na druhé místo chybělo opravdu jen pár bodů.

Veronika Šípková (studentka kvinty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Skvělé umístění v krajském kole logické olympiády

V pátek 5. 11.2021 proběhlo za hojné účasti našich žáků krajské kolo a tři naši borci postoupili do finálového kola. Jsou to Adam Pustka (kvarta) ze 3. místa v kategorii B, dále Ondřej Čejka (4. A) a Matěj Ptáček (oktáva) jako první a třetí v kategorii C.

A nebyli osamoceni! Do desátého místa v kraji byli ještě Štěpán Roubíček (tercie) na sedmém a Vojtěch Janáček (kvarta) na desátém místě.

Blahopřejeme všem úspěšným řešitelům a děkujeme za reprezentaci školy.

Krajští finalisté se utkají ve finále v Praze 29. 11. 2021. Přejeme hodně úspěchů.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit