Seznam všech aktualit

V Grafingu bylo super

V neděli 17. 6. se dvacet našich studentů společně s paní Ouhelovou a paní Vaňkovou vydalo absolvovat druhou část výměny s našimi kamarády z gymnázia Grafing u Mnichova, jejíž první půlka proběhla u nás v Liberci v březnu. Po dlouhé cestě si nás v Grafingu vyzvedly naše náhradní rodiny. Po seznámení jsme se zabydleli a odpočinuli si před týdnem plným zážitků.

V pondělí jsme se účastnili vyučování s našimi kamarády a odnesli si z toho spoustu dojmů. Prohlédli jsme si školu a po obědě ve školní jídelně se vydali prosluněnou (ale dlouhou) procházkou do nedalekého Ebersbergu, kde na nás za odměnu čekala zmrzlina a potom dlouhá koupačka u jezera. Další den jsme se vypravili vlakem do nádherného Salzburku, kde jsme strávili krásný den. Viděli jsme zámeček Mirabell i Mozartův rodný dům, ale nahoru na hrad jsme naštěstí nemuseli. Ve středu jsme měli zajištěnou úžasnou prohlídku města Mnichov. I když byla v němčině, byla pro nás krásně srozumitelná. Viděli jsme spoustu mnichovských památek a například také český institut. Po prohlídce jsme každý využili volno podle svého, ale většina z nás se vydala do Englisher Garten k potoku Eisbach. Naprosto kouzelné místo! Předposlední den jsme strávili v obrovském muzeu (Deutsches Museum), kde si každý našel něco, co ho zajímá. Odpoledne jsme pak věnovali aktivitám s našimi německými přáteli, kteří nás vzali například na laser game do Rosenheimu. V pátek jsme se rozloučili společně typickou bavorskou snídaní, zamávali našim kamarádům a hurá domů!

Výměna nám přinesla nejen poznání úžasných míst a zdokonalení německého jazyka, ale především zábavu a poznání, že jazyk není překážkou pro vznik nových přátelství.

Anna Šťastná (studentka 2.B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy