Seznam všech aktualit

Berlín, město berlí?

V pondělí 10. září se skupinka šestnácti otrlých studentů maturitního ročníku vydala v doprovodu paní profesorek Ouhelové a paní profesorky Pokorné do hlavního města Německa, Berlína.

Celá výprava započala přesně v 7.45 na vlakovém nádraží v Liberci, kde jsme se všichni úspěšně sešli. První výzva nás čekala hned na cestě vlakem. Pětiminutový přeběh z nástupiště číslo tři na nástupiště číslo osm se pro mé spolužáky s kufříky na kolečkách zdál být jako pro řidiče formule jízda po D1. Po čtyřech hodinách spaní – teda aktivní jízdy vlakem – jsme dorazili do Berlína. Náš hostel jsme našli snadno (s pomocí Mapy.cz a orientačně zdatných kolegů z 8V) a po chvíli se „behausli“. S tématem odpoledne, „auf eigene Faust“, jsme se po vlastní ose zatoulali k budově Říšského sněmu, Berlínskému dómu, Braniborské bráně a přenádherné East Side Gallery (alá Berlínské graffity zdi).

Další den nás čekala nejdelší štreka. Celá naše grupa se vydala objevovat krásy kontrastního Berlína s obohacením o malé referáty, které si každý z nás připravil k předem přidělené památce. Naše kroky vedly od Holocaust-Mahnmal přes Museumsinsel až po Olympiastadion, kde nás čekala prohlídka s průvodcem. Celý den jsme pak zakončili každý po svém – v mém případě pozorováním západu slunce nad Berlínem z Fernsehturm.

Po otestování naší fyzické zdatnosti (především vytrvalosti v chůzi) se naše vedoucí rozhodly otestovat i tu psychickou, proto naše hlavní zastávka poslední den byl bývalý hraniční přechod v Berlíně, Checkpoint Charlie. Tamější muzeum byl neskutečně silný zážitek pro každého z nás. Co říct na závěr? Berlín se dodnes pasuje se svou temnou minulostí, což z něj činí město s ohromnou atmosférou, která je cítit na každém rohu. Nás Berlín uchvátil, teď je řada na vás…

Dominika Tužová (studentka 4. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy