Seznam všech aktualit

Třetí Šaldova vesmírná odysea aneb do školy i o prázdninách

V noci z 27. září 2015 na 28. září 2015 bude snad možno pozorovat v areálu školy zatmění Měsíce. Aktuální zpráva o akci bude (vzhledem k okamžitému počasí) vydána na tomto webu 28. září 2015 kolem 2.15 SELČ.

Harmonogram na obloze: 3.07 SELČ začátek částečného zatmění, 4.11 SELČ začátek úplného zatmění, 4.47 SELČ maximální fáze zatmění, 5.23 SELČ konec úplného zatmění,  6.27 SELČ konec částečného zatmění.

Harmonogram na zemi/Zemi: 2.40 SELČ sraz seminaristů a bývalých seminaristů, příprava akce, 3.15–cca 6.00 příležitost k pozorování pro všechny zájemce (s výkladem)  — možno kdykoliv přijít a odejít.

Metody pozorování: pozorování triedry, pozorování refraktory, fotografování teleobjektivem, fotografování užitím dalekohledu, časosběrné fotografie oblohy, popř. měření intenzity osvětlení, pozorování dalších zajímavých objektů hvězdné oblohy, seznámení s aplikacemi Stellarium a Google Sky.

Pro pohodlné pozorování pouhým okem doporučujeme přinést si karimatku, nafukovací matraci či vodní lůžko. Nezapomeňte na přiměřeně teplé oblečení.

Podmínky účasti: Pozorování, ačkoliv je v areálu školy, není školní akcí, tzn. že zletilí žáci odpovídají sami za sebe, za nezletilé žáky odpovídají jejich zákonní zástupci (kteří se také mohou zúčastnit pozorování). Při pozorování, ačkoliv není školní akcí, je třeba dodržovat pokyny koordinátora akce a pravidla školního řádu o chování v areálu školy (zákaz kouření, požívání alkoholu a omamných látek atd.).

Aktuální pozorovací situace (2.30 SELČ)

Oblačnost nad školou nyní bohužel neumožňuje pozorování Měsíce. Pokud se situace změní tak, že bude smysluplné připravit náš "velký" dalekohled, objeví se zde cca v 3.30 nová pozvánka. Pokud se počasí nevylepší vůbec nebo jen málo, doporučuji jen pozorování z blízkosti vašeho bydliště např. triedrem či divadelním kukátkem — bude-li Měsíc vůbec vidět.

Aktuální situace (3.40 SELČ)

Oblačnost se trhá. Pozorovatelé z Bedřichova již hlásí jasno. Uvidíme, jak dopadne pozorování v Liberci. Zájemci o pozorování s nejistým výsledkem jsou očekáváni v cca 4.00 v okolí školy.

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek