Seznam všech aktualit

Branami slov do Hainewalde s 1N

Podzimní týden od 19. do 23. října 2015 strávila naše třída 1N v malém německém městečku poblíž Žitavy – v Hainewalde. Byli jsme ubytováni v objektu „Eurohof Dreiländereck e. V. Sachsen“. Byla to moderně vybavená ubytovna a všichni jsme tím byli příjemně překvapeni. Tento společný týden měl tři cíle: poznat okolí Hainewalde, pokročit ve výuce němčiny a také se vzájemně lépe poznat. A to výborné jídlo, které nám ubytovna poskytovala, tomu všemu jen prospělo. Společně s paní profesorkou Renatou Šípovou a paní profesorkou Kerstin Dehmelt jsme tyto výzvy přijímali hned od prvního dne.

V centru Hainewalde stojí přibližně 50m vysoký kostel, kam jsme se hned po ubytování a krátké výuce němčiny podívali. Při úvodní procházce po Hainewalde jsme také měli možnost vidět dva hainewaldské zámky. Jednomu z nich se přezdívalo „vodní“, protože byl v minulosti obehnán vodním příkopem.

V dalších dnech jsme podnikali převážně turistické výlety, kterým předcházela výuka NJ. Na každém výletu nás doprovázel jeden hainewaldský průvodce. Vystoupali jsme např. na horu Lausche (česky Luž), která je nejvyšší horou Lužických hor. Další půlden jsme strávili výstupem na vrch Breiteberg, kde jsme okusili i jedno z tradičních německých jídel – hustou bramborovou polévku a typický německý párek.

Poslední večer nám paní profesorky zpříjemnily diskotékou, kterou jsme si všichni velmi užili.

Když jsme se v pátek dopoledne s Hainewalde loučili, zhodnotili jsme tento týden jako kolektivu velice prospěšný, ale hlavně plný smíchu a dobré zábavy. Moc jsme si to užili a dali bychom si to klidně ještě jednou.

Anežka Čížková (studentka 1N)

 

Branami slov (CZ.1.07/1.1.00/56.1218)

 

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy