Seznam všech aktualit

Chemici z FX bodovali

V pátek 4. 3. jsme se sešli na ZŠ Lesní spolu s ostatními libereckými chemiky, abychom se utkali v okresním kole chemické olympiády kategorie D. Naši školu jsme reprezentovali ve třech ­ Markéta Pavlíková, Matyáš Jandík a Vítek Macháček z kvarty.

Letošní ročník se týkal mědi, a tak jsme své přípravy zaměřili na minerály a sloučeniny tohoto prvku. Vyplatilo se ­ okresní kolo se stejně jako to domácí a školní točilo kolem mědi. Okresní kolo se skládalo ze dvou částí ­ teoretického testu a praktické části. V testu se podle očekávání objevily rovnice a také výpočty. V praktické části jsme si například potvrdili, že měď opravdu barví plamen zelenomodře, a pozorovali jsme i další barevné změny.

Poté, co porota opravila testy, jsme se dozvěděli výsledky našeho snažení. Všichni tři jsme se vešli do top10 a pronikli jsme i na pódium. Nejlépe si s nástrahami poradil Matyáš Jandík, který obsadil krásné 2. místo! Těsně pod stupni vítězů na bramborové pozici skončila Markéta a 9. místo vybojoval Vítek. Matyášovi přejeme hodně štěstí v krajském kole.

Markéta Pavlíková (studentka kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy