Seznam všech aktualit

Pražský studentský summit

Tříčlenná delegace země Peru reprezentovala naše gymnázium v průběhu 21. ročníku jednoho z největších vzdělávacích projektů v Evropě. Během akademického roku se všichni delegáti různých zemí scházeli na půdě VŠE v Praze. Připravovali se tímto na konferenci, která probíhala od pátku 1. 4. do pondělí 4. 4. 
V pátek na zahájení v hotelu Ambassador vystoupil například Karel Schwarzenberg či kanadský velvyslanec Otto Jelinek. Dále následovaly tři jednací dny v pražském Kongresovém centru. Delegáti zastupovali Peru v Radě pro lidská práva - HRC (Pavel Dostalík), Environmentálním shromáždění OSN - UNEA (Štěpán Matuský) a modelu UNESCO (Adriana Lejsková). 
Delegace Peru zaznamenala na konferenci několik úspěchů - po devíti hodinách nominačních zpráv, oponentur a tvrdého obhajování se podařilo zapsat památku Casu Curutchet na seznam světového dědictví UNESCO z celkově osmi navrhovaných památek. Dále pak proběhlo schválení Rezoluce o lidskoprávní situaci uprchlíků a vytrvalé obhajování návrhu Rezoluce o svobodě náboženského vyznání - HRC. Peruánský delegát v modelu UNEA tvrdě bojoval proti emisním povolenkám a za čistotu světových oceánů. 
V říjnu se rozběhne další ročník summitu a letošní delegace Peru Vám může účast v tomto projektu jen doporučit!

za delegaci Peru Pavel Dostalík (student 3. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy