Seznam všech aktualit

Týden u přátel v Grafingu

V půlce března za námi, některými studenty z 1. A, 2. A, 2. B a 6V, na týden přijeli němečtí studenti z německého Grafingu. Na začátku května, když třeťáci jeli na své výjezdové semináře, jsme se na týden vydali za našimi bavorskými přáteli naopak my.

I když jsme kvůli dopravní situaci dorazili uprostřed noci, naše německé rodiny nás s radostí přivítaly. Právě s nimi jsme po zbytek týdne trávili svůj volný čas. První den jsme okusili život na tamním gymnáziu a účastnili se celé jejich běžné výuky a seznámili se i s jejich spolužáky. Po pravých špeclích k obědu a přivítání v češtině panem ředitelem jsme  podnikli  výlet do blízkého městečka Ebersberg.

V dalších dnech jsme objevili krásy blízkých velkoměst. Jelikož rakouský Salzburg je, obrazně řečeno, od Grafingu „co by kamenem dohodil“, nemohli jsme ho z našeho výletu vynechat. Mnichov jsme navštívili hned dvakrát. Jednou jsme si prošli město křížem krážem, včetně Marienplatz a ikonické obdoby našeho orloje doprovázeného zvonkohrou. Podruhé jsme strávili celé dopoledne v interaktivním Německém muzeu a poté jsme se podívali i do Olympijského parku, který byl vybudován pro LOH roku 1972.

U příležitosti vysvěcení nového školního dvora uspořádalo grafingské gymnázium Schulfest/školní oslavu, které jsme měli i my tu čest se zúčastnit. Viděli jsme naše německé partnery a spoustu jejich spolužáků v tradičních bavorských krojích, poslechli jsme si jejich jazzovou kapelu i pěvecký sbor a pozorovali jsme, jak doprostřed školního dvora staví májku v modro-bílých barvách Bavorska. My jsme jim na oplátku předvedli jeden z tradičních slovanských tanců, mazurku, za doprovodu ještě tradičnější české písně, „Měla babka čtyři jabka.“ Kvůli velkému zájmu jsme mnohé z Němců tento jednoduchý taneček naučili.

I když tento týden byl oficiálně poslední částí našeho společného výměnného programu, přátelství s Austauschpartery nekončí. Já sama doufám, že se v blízké době znovu setkáme.

Karolína Labská (studentka sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy