Seznam všech aktualit

Přírodovědci z druhého ročníku na návštěvě Univerzity Karlovy

Dne 16. 5. využila třída 2. B možnost exkurze na Přírodovědnou fakultu Univerzity Karlovy a pod vedením absolventského dozoru, pánů Luštického a Kociána, se vydala ku Praze.

Od stanice metra na Karlově náměstí jsme se uličkami Prahy 2 propletli na Albertov, kde nás v budově s rektorátem uvítaly dvě zdejší studentky. Proběhla zde první část programu, jež měla za téma využití poznatků z biologie a chemie v kriminalistice. Řekli jsme si něco málo o pracovním údělu policejních vyšetřovatelů a ukázali způsob, jakým získat koncentrát genetické informace ze slin.

Pro dvě další besedy jsme se přesunuli směrem k Vinohradům, konkrétně do Viničné ulice, a na krátké cestě mohli přes nepřízeň počasí obdivovat výhledy na Vyšehrad nebo porodnici U Apolináře. Na samotné Katedře učitelství a didaktiky biologie nás čekalo nejprve velmi osobní setkání se zástupci kmene členovců. Dostali jsme možnost si na rukou nechat pochodovat mnohonožky, sklípkana, brouky nosorožíky, velké syčící šváby madagaskarské či tajemného pavoukovce krabovce, přičemž někteří se s živočichy kamarádili velmi a jiní je spíše pozorovali s odstupem. Následovalo osvěžení ve velmi pěkné fakultní botanické zahradě a program zakončil vskutku výživný výklad o technologiích elektronové mikroskopie. Osobně mi bylo tak nějak jasné, že kvalitnější elektronový mikroskop není levnou záležitostí, ale že svou pořizovací cenou, náklady na údržbu, technologickou složitostí nebo hmotností odpovídá přinejmenším průměrnému motorovému vlaku, to opravdu zaujalo. A snad ještě více složitá příprava preparátu, třebaže nám bylo potvrzeno, že existují živočichové, které nezlikviduje ani ono pokovení, vysušení a vakuum…

Po takto nabité exkurzi mohlo následovat už jen občerstvení a návrat domů. Dle ohlasů spolužáků se akce velmi vyvedla a krom vítaného odpočinku od běžné pondělní výuky nabídla i nové poznatky a podněty k zamyšlení.

Martin Jadrný (student 2. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy