Seznam všech aktualit

Liberečtí studenti na Evropském setkání mládeže ve Štrasburku

Od 20. do 21. května se ve francouzském Štrasburku konalo Evropské setkání mládeže (European Youth Event), na které se sjelo sedm a půl tisíce mladých Evropanů, aby společně diskutovali o problémech současné Evropy a potažmo i celého světa.

Do Štrasburku jsme se vydali i my, skupina deseti libereckých středoškoláků, ve složení Tereza Stejskalová, Pavel Dostalík, Andrea Kubátová, Anna Absolonová, Kristýna Zámečníková, Adam Ansorge, Nedim Suljovic, Kateřina Faltusová, Tereza Kovářová a Daniel Brumlich.

Samotnému výjezdu předcházela spousta příprav, jelikož k uskutečnění našeho plánu jsme potřebovali patřičné finance, které nám nakonec poskytly Nadace Preciosa, Statutární město Liberec, společnosti Ekoplast CZ a Pavel Soukup – úklidové služby.

Devatenáctého května jsme vyrazili na vlastní pěst z Prahy směr Štrasburk, kde nás hned další den čekal bohatý program. Na výběr bylo velké množství workshopů a přednášek, které se týkaly široké škály témat od politiky, lidských práv, budoucnosti Evropské unie až po ekologii. Přednášky probíhaly v angličtině s možností tlumočení do němčiny či francouzštiny a každý účastník měl možnost vybrat si čtyři libovolné přednášky, po nichž následovaly diskuze, do které se mohl zapojit každý. Přednášky se konaly přímo na půdě Evropského parlamentu, v jehož okolí probíhal po celou dobu akce doprovodný program. Oba dva večery se pak ve městě konaly koncerty evropských kapel, na které jsme my, jakožto účastníci Evropského setkání mládeže, měli umožněný vstup.

I přes nabitý program v Evropském parlamentu jsme měli stále čas prohlédnout si centrum města spolu s katedrálou Notre-Dame de Strasbourg či čtvrtí La Petite France. V neděli 22. května jsme se vydali zpět do Čech.  Náš výjezd do Štrasburku se nanejvýš vyvedl a obohatil nás o spoustu zážitků. Všem mladým lidem, kteří se zajímají o politiku a současné dění, můžeme Evropské setkání mládeže, jehož další ročník se koná v roce 2018, jedině doporučit.

Anna Absolonová (studentka 3. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy