Seznam všech aktualit

Kvarta a finance

Po dobu tří dní byla třída kvarta podrobena intenzivnímu kurzu na téma finanční gramotnosti. Ten nás bohužel nenaučil, jak peníze prát, falešně tisknout ani jak ostatní lidi podvést. Naopak jsme se naučili, jak se takovýmto podvodům vyhnout a jak přežít v tomto nelítostném a nepřátelském prostředí.

První den začal přednáškou zkušeného finančního poradce, který nám objasnil základy ekonomie a to, co nás „normální“ lidi může v životě financí potkat. Následoval blok matematiky, kde jsme počítali úroky a úvěry (podle některých výrazů, které jsem během hodiny spatřil na obličejích spolužáků, jsem usoudil, že se nejedná o učivo jednoduché). Na závěr jsme si hráli na tržnici, kde jsme velice výhodně směňovali hudební nástroje, máslo, zlato a sádlo. Den završila přednáška o penězích.

Druhý den odstartovala další matematika, tentokrát s počítáním splátek. Poté jsme utvořili skupiny a vybrali si téma, které jsme měli zpracovat ve formě prezentace. Celé odpoledne pak všechny skupiny horlivě zpracovávaly data, porovnávaly nabídky, prozkoumávaly banky a mistrně vše přenášeli do Powerpointu.

Poslední den a poslední matematický blok, jenž nám objasnil vše, co o finanční matematice potřebujeme vědět a už nikdy nás žádný chamtivý bankéř neoblafne, protože si vše snadno spočítáme. Pak následovala finální prezentace, všechno, co nám za tyto tři dny intenzivně vtloukali do hlav, jsme právě v tento moment měli využít. Všechny skupiny přinesly profesionální prezentace hodné zkušeného finančního makléře (nebo skoro tak dobré) a úspěšně tak uzavřely celý zábavný a poučný program.

Kryštof Havlík (student kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy