Seznam všech aktualit

V sítích MAFIE

Ve dnech 15. - 19. 5. se v sítích semináře MAFIA (MAtematika, Fyzika, Angličtina) v malém městečku Chřibská v Lužických horách zcela dobrovolně ocitlo 15 studentů ze tříd 3. B, oktáva a 3. A. Poslední z předmětů letos kvůli nepřítomnosti vyučujících angličtiny vypadl, a tak jsme po celý týden mluvili pouze dvěma jazyky: češtinou a jazykem matematiky.

Pět dní pod vedením „bossů“ J. Vaňkové, J. Voženílka, V. Pěničky a S. Panoše bylo velmi intenzivních. Získali jsme spoustu nových poznatků z oblasti astronomie, meteorologie, navigace nebo šifrování. Víte, jak vyřešit zebry, jak složit tangram a jak vypadaly úlohy písemné maturitní zkoušky z matematiky před 10 lety? My už ano. A abychom volného času neměli příliš, dostali jsme za úkol provést řadu experimentů, nafotit a pojmenovat mraky, nasbírat co nejvíce „kešek“ z okolí, vymyslet a prezentovat v přírodním divadle báseň s matematickou tematikou a vytvořit dvě videa.

První video bylo v celku lehké: měli jsme za úkol natočit vysokorychlostní kamerou nějaký zajímavý děj. Zato druhé video bylo jiné kafe. Na jeho tvorbě se podíleli úplně všichni účastníci semináře. Video jsme tvořili ve svém volném čase a v součtu to mohlo být i 24 hodin. Výsledek rozhodně stál za to, inu posuďte sami.

Třešničkou na dortu bylo pozorování noční oblohy ze čtvrtka na pátek. Přesně v 1:17:32 se na obloze objevil nenápadný bod, který postupně nabýval na síle a ve svém vrcholu dosáhl magnitudy -8, což se dá přirovnat například měsíci ve čtvrtině. Celý úkaz sice trval jen pár okamžiků, ale zůstane nám ve vzpomínkách celé roky. Díky.

David Fiala (student  3. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy