Aktuality

Další úspěchy našich matematiků v soutěžích

V měsících březnu a dubnu proběhly dvě matematické mezinárodně koordinované soutěže, ve kterých nechyběli reprezentanti v tričkách GFXŠ. Vzhledem k pandemické situaci proběhly obě soutěže online formou a naši zástupci si v nich vedli velmi dobře.

V soutěži Matematický klokan v kategorii Benjamín se mezi 10 nejlepšími v kraji umístila Tereza Kadlecová ze sekundy, v kategorii Junior Štěpán Waldhauser a Václav Trojan z kvinty a Vojtěch Krejzar z 2. B. Nejvíc se dařilo našim studentům v kategorii Student. Na prvním místě v kraji je Matěj Ptáček ze septimy a třetí místo obsadil Ondřej Chwiedziuk z oktávy. Mezi dvanácti nejlepšími najdeme dalších 6 studentů z FX-ka: Ondřej Čejka (3. A), Lukáš Kmoch (septima), Kryštof Havlík, Filip Baader a Stanislav Žák (oktáva) a Štěpán Vodseďálek (5N). Moc blahopřejeme!

V týmové soutěži Náboj hájily barvy gymnázia  2 týmy. Tým Junior ve složení: Vojtěch Krejzar (2. B), Petr Vajc, Bára Kracíková, Jakub Steindler a Václav Žák (všichni kvinta) a tým Senior ve složení: Ondřej Chwiedziuk, Kryštof Havlík (oktáva), Matěj Ptáček (septima), Ondřej Čejka (3. A) a Štěpán Vodseďálek (5N). Oba týmy předvedly výkony hodné pochvaly. V našlapané konkurenci se umístily v první pětině startovního pole. Junioři bodovali na 35. místě ze 170 týmů a Senioři byli 24. ze 141 zúčastněných týmů. Skvělý výsledek a veliká gratulace!

Všem našim reprezentantům děkujeme za reprezentaci školy a ještě jednou blahopřejeme.

Mgr. Jana Vaňková (koordinátor soutěží)


Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Prezenční výuka od 3. května 2021

V pondělí 3. května 2021 začne prezenční výuka pro žáky tříd 1V, 2V, 4V.

Bližší informace podáme v odpoledních hodinách prostřednictvím systému Bakaláři.

Rubrika »Aktuality«

Markéta Tučková

Skvělí mladí fyzici

Naši terciáni zabodovali v okresním kole fyzikální olympiády kategorie F. Z dvanácti úspěšných řešitelů je sedm našich. Zvítězil Adam Pustka, o čtvrtou příčku se podělili Jan Přibyl a Adéla Šeflová. Dále následuje Vojtěch Janáček, Ondřej Menzel, Tomáš Kmoch a Filip Černý.

Také v postupové kategorii E se čtvrtým a pátým místem blýskli kvartáni Lukáš Maier a Klára Hájková.

Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy. Lukášovi a Kláře držíme palce v krajském kole.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Chemici nezahálejí

I letos využili někteří studenti možnosti zúčastnit se chemické olympiády, i když jen v online podobě. Tým organizátorů z VŠCHT vymyslel takové pokusy, které bylo možno realizovat v domácích podmínkách. Těší nás, že i v této náročné době si studenti najdou čas na prohlubování svých znalostí v tomto náročném oboru. Děkujeme všem účastníkům školního kola a gratulujeme k postupu do krajského kola – v kategorii D – Adéle Šeflové z tercie, v kategorii C postoupili do krajského kola – Filip Kmínek, Matěj Vogel a Vojtěch Šír (všichni sexta) a v kategorii B máme také svého zástupce v krajském kole, kterým je Šárka Líbalová ze septimy.

Přejeme všem soutěžícím hodně úspěchů v krajském kole!

Tým chemiků GFXŠ

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Skvělá zpráva z matematického klokaního centra v Olomouci

Výborných výsledků v podzimním náhradním termínu soutěže Matematický klokan dosáhli žáci našeho gymnázia v kategoriích Benjamín a Kadet. V celostátních tabulkách se v první stovce mezi       9 327 řešiteli kategorie Benjamín umístili žáci tercie: Adéla Šeflová na 54. místě, Ondřej Menzel na 64. místě a Matěj Šimon Hauptig na 71. místě. Lukáš Meier z kvarty v kategorii Kadet v konkurenci 6678 soutěžících dokonce vybojoval vynikající 10. místo!

Výsledky jsou o to cennější, že soutěž probíhala poprvé online formou a žáci se jí zúčastnili ve svém volném čase.

Všem moc blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

Mgr. Jana Vaňková (krajský koordinátor soutěže)

 

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Šaldoviny bodovaly v novinářské soutěži

11. dubna 2021 vyhlásil Odborový svaz novinářů a pracovníků médií České republiky výsledky  12. ročníku soutěže o nejinspirativnější středoškolský časopis roku. V kategorii Tištěný časopis se mezi deseti finalisty z celé České republiky umístily i naše Šaldoviny. Pět členů redakce jako ocenění svého novinářského zápalu a poctivé žurnalistické práce obdrží dvouroční legitimaci OS NPM, která opravňuje nositele k akreditacím a návštěvám některých kulturních památek, a to nejen v ČR, ale v celé Evropě.

Srdečně gratulujeme celé redakci Šaldovin s Klárou Kopytkovou ze septimy v čele a děkujeme jim i za vzornou reprezentaci naší školy. Úspěchu si ceníme o to více, že přišel v období koronavirové pandemie a s ní spojené distanční výuky, tedy v době naprosto nepříznivé běžnému fungování školního časopisu.

Přejeme Šaldovinám i do budoucna hodně úspěchů, nadšenou a pracovitou redakci, přicházející se stále novými nápady a náměty na zajímavé články, a hlavně spoustu spokojených čtenářů!

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Zprávy z MO

Matematická olympiáda pro nižší gymnázium je již minulostí a je potřeba se pochlubit výsledky našich žáků.

Po postupu do krajského kola v kategorii Z9 se úspěšnými řešiteli stali žáci kvarty Tomáš Hokr (4. místo) a Lukáš Maier (7. místo) i žákyně 2N Amálie Hradilová (11. místo).

Posledního března proběhla i okresní kola kategorií Z6 – 8.

V Z8 nás reprezentovali žáci tercie. Zvítězil Adam Pustka, na 4. až 6. místě byl Tomáš Kmoch, na 7. až 10. místě Anna Klimešová, na 11. až 13. místě Adéla Šeflová a na 14. až 16. místě Filip Černý. Všichni naši zástupci byli úspěšnými řešiteli.   V Z7 byla úspěšná řešitelka Michaela Urbanová ze sekundy na 4. až 5. místě.

Gratulujeme k úspěchu a děkujeme za on-line reprezentaci školy.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Zprávy ze školních kol biologické olympiády

V pátek 26. března proběhlo elektronickou formou školní kolo biologické olympiády kategorie A. Hlavní téma – „Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte!“ – zřejmě vyděsilo většinu studentů, takže se školního kola zúčastnilo pouhých pět soutěžících. Přišel, viděl a zvítězil Filip Cesar ze 4. B, následován Janem Vojtíškem z  téže třídy. Třetí místo uhájila Andrea Jeřábková z 5. N. Všem soutěžícím děkujeme za účast, Filipovi a Honzovi blahopřejeme k postupu do krajského kola.

Školního kola biologické olympiády kategorie D se zúčastnilo 10 soutěžících z primy a sekundy. Čekal na ně test, tentokrát s podtitulem „těžký život ve vodě“, poznávačka organismů i domácí laboratorní úkol. Po všech třech částech byly výsledky velmi těsné. Na prvním místě se umístila Tereza Kadlecová (2. V), o bod méně získal Jirka Jakub Salač (1. V) a ještě o bod méně Elenka Chudobová (1. V). Všem gratulujeme!

Na konci března se v nelehkém a netradičním on-line prostředí uskutečnilo školní kolo BIO kat. B. Díky snížené atraktivitě soutěže (chyběla tradiční práce v laboratoři) byl i počet účastníků nižší. První místo si vybojovala Aneta Vojtíšková z 1. A, těsně ji následovala Michaela Kovářová ze 2. A a na pomyslném bronzovém stupínku skončila Kateřina Karnová ze 2. B. Gratulujeme a děkujeme za účast.

Mgr. Adam Lysičan & Mgr. Martin Luštický & Mgr. Jitka Šulcová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Rozhovory na Šaldovinách

I v této nelehké době Šaldoviny pokračují ve své činnosti a stále vám dodávají nové články, které si můžete přečíst na našem webu. Nyní jsme pro vás připravili sérii rozhovorů, kde se můžete dočíst, jak vidí distanční výuku studenti z různých škol. A aby vám nic neuniklo, sledujte nás také na instagramu a facebooku.

Veronika Šípková (studentka kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Ohne Deutsch kann ich nicht leben, ohne Deutsch…

Vážení a milí přátelé německého jazyka!  Parafrází názvu písně skupiny Rammstein nám dovolte seznámit vás s výsledky soutěžního klání v němčině, které se odehrálo poprvé za jeho existenci v online  prostředí.  Před měsícem proběhla školní kola v obou námi obsazených kategoriích, II.b a III.a, celkem za účasti 14 studentů našeho gymnázia. V úterý 23. 3. se soutěžilo v kole krajském, opět v obou kategoriích, za účasti trojice našich studentek, Adély Šeflové z tercie, Kristýny Kohoutové z kvarty a Jany Sokolové ze 3. B. Děvčata zabojovala a opět ukázala, že  němčina na našem gymnáziu má svou skvělou základnu. V kategorii III.a se Jana Sokolová umístila velmi těsně na krásném 4.místě, v kategorii II.b je se druhou příčkou náhradnicí pro celostátní kolo Adéla Šeflová a maximum odvedla i Kristýna Kohoutová. Všem soutěžícím srdečně blahopřejeme a věříme, že je tyto úspěchy budou motivovat k dalšímu studiu němčiny.

Tímto děkujeme i všem vyučujícím německého jazyka i našim německým kolegyním, paní Pelz a paní Ruckdäschel za jejich čas, práci se studenty i za pomoc při přípravě a konání obou kol této soutěže.

Mgr. Renata Šípová & Mgr. Ivana Ouhelová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit