Aktuality

Cum amore v Augsburgu

Náš sbor Cum amore byl pozván do Augsburgu, aby zde  vystoupil v rámci akce Dialog, která už léta sbližuje město Augsburg a město Liberec. Dva dny před koncem školního roku jsme se spolu s Big Bandem ZUŠ Liberec vydali na osmihodinovou cestu autobusem. Ještě ten den jsme měli malý koncert na zahradě místního Jakob-Fugger-Gymnazia. Poté se každý vydal do své hostitelské rodiny. Všichni byli moc milí a srdečně nás mezi sebou přivítali. V pátek jsme šli na krátkou prohlídku města a zhlédli jsme vystoupení Naivního divadla Liberec. Večer jsme pak zazpívali na zahájení festivalu Dialog 2019, kam se dostavila delegace zástupců z města Liberec v čele s naším primátorem a promluvil zde i starosta Augsburgu. V sobotu jsme zazpívali ve foyer augsburské radnice a odpoledne jsme si ve volném čase užívali horkých letních dnů – někteří v kanálu řeky Lech, někteří nákupem suvenýrů a někteří pádem z kola... Večer jsme všichni strávili na festivalu Sommernächten, kde jsme si nejprve poslechli liberecký Big Band a potom jsme se vydali do víru letních slavností. V neděli jsme pak s lítostí odjížděli domů. Všichni jsme si to náramně užili, procvičili si cizí jazyky a poznali nové přátele. Doufáme, že se tam ještě znovu podíváme.

Cum amore v akci uslyšíte a uvidíte zde.

Štěpánka Lisá & Veronika Fraňková (studentky 2N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Úřední hodiny o prázdninách

ÚŘEDNÍ HODINY

v kanceláři C7 v přízemí

KAŽDOU STŘEDU

od 1. 7. – 23. 8. 2019             9 – 12 hodin

PŘÍPRAVNÝ TÝDEN – každý den

od 26. 8. – 30. 8. 2019

pondělí – čtvrtek                     7 – 15 hodin

pátek                                        7 – 14 hodin


Markéta Tučková, sekretariát ředitele gymnázia

tel. 482 429 841

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec

Dan to všem natřel i v Halle!

I finálové kolo soutěže Jugend musiziert, které se konalo v červnu v německém Halle, přineslo našemu Danielu Matejčovi vavříny. V houslové sekci, zastoupené v tomto finálovém klání více než 400 mladými talenty z německých škol celého světa, Daniel opět s přehledem obhájil prvenství před 123 soutěžícími své věkové kategorie. Blahopřejeme!

Děkujeme také libereckým firmám PYTLOUN HOTELS a LB bau za výraznou finanční podporu Danova pobytu v Halle.

Mgr.Karolína Lysičanová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sekunda jede na expedici!

V úterý 18. června proběhlo na VŠE v Praze Celostátní finále vědomostní soutěže Eurorebus, ve kterém se utkalo 360 soutěžících z celé republiky. I přes letošní skromnou účast studentů a tříd našeho gymnázia si postup do něj vybojovalo pět tříd: prima, sekunda, sexta, septima a 3. B.

Septima  ve složení Matyáš Jandík, Jakub Pícha a Jakub Strašlipka získala v kategorii SŠ 7. místo. Vynikajícího výsledku dosáhli reprezentanti sekundy Kristýna Kohoutová, Tomáš Hokr a Lukáš Maier, kteří v tvrdé konkurenci 40 tříd vyhráli kategorii ZŠ01 a tím se stali (po trojí účasti jednotlivců z předchozích ročníků) první třídou GFXŠ, která se na podzim zúčastní Expedice Eurorebus. Všichni se pak také zasloužili o třetí místo naší školy v boji o putovní Pohár soutěže Eurorebus.

Gratuluji finalistům a všem účastníkům letošního ročníku děkuji za účast!

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sekunda na audienci u paní kněžny v Ratibořicích

V pátek 7. 6. naše třída spolu s paní profesorkou Havrdovou a Kubištovou vyrazila na exkurzi do Babiččina údolí. Až na případné opozdilce všichni dorazili včas a my spokojeně vyjeli směr Česká Skalice. S hodinovým zpožděním jsme vystupovali z autobusu a co nejrychleji šli k Barunčině škole. Po prohlídce si většina dala zmrzlinu nebo ledovou tříšť. Ani ne za 10 minut jsme se museli zvednout a příjemnou procházkou lesem jsme se dostali k ratibořickému zámku. Tam nás přivítala paní klíčnice. Ta nám pomohla zvládnout poklony a pukrlata, abychom mohli jít k paní kněžně. Cestou jsme potkali i komorníka Leopolda, slečnu Hortenzii a klavíristku Adélu. Jelikož nám bylo řečeno, že se ke kněžně nemáme otáčet zády, snažili jsme se všichni „elegantně“ odejít. Tento vtipný zážitek nepředčila ani návštěva mlýna, babiččiny chaloupky nebo Viktorčina splavu. Jeli jsme domů plni humorných a milých zážitků.

Kristýna Kohoutová & KLára Hájková (studentky sekundy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Debatovali jsme s děkanem Fakulty umění a architektury TUL

Ve středu 22. 5. proběhla v knihkupectví Fryč debata s novým děkanem Fakulty umění a architektury TUL, panem Osamu Okamurou. Spoluorganizátory a aktéry této akce byli členové debatního klubu Gymnázia F. X. Šaldy. Okruhy debaty zahrnovaly zajímavé architektonické a urbanistické otázky týkající se obchodních center, automobilů ve městě a opuštěných budov. Na výzvu moderátorky pan Okamura vždy pronesl krátkou řeč na dané téma a následovala diskuse dle pravidel, do které se zapojili jak debatéři, tak i osoby z publika. Mezi těmi nechyběl i primátor města pan Zámečník či prof. Suchomel, zakladatel právě zmíněné fakulty, nebo zastupitelka města, paní Kocumová.

Akce vzbudila velký zájem a její neobvyklý formát se setkal s pozitivními ohlasy. Doufáme, že se brzy objeví další debaty v podobném duchu, kde mohou debatéři zúročit své dovednosti ze soutěží přímo v reálném společenském dění.

Kryštof Havlík (student sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Naše úspěchy v Pythagoriádě

Na konci května ve druhém maturitním týdnu proběhlo okresní kolo Pythagoriády a ani naši mladší žáci se nenechali zahanbit.

Kategorii P6 vyhrál Filip Černý z primy, P7 na děleném prvním místě Lukáš Maier ze sekundy. V nejvyšší kategorii P8 byl Ondřej Šenk z 1N druhý. I umístění dalších úspěšných řešitelů je výborné. Podívejte se na výsledkové listiny P6, P7 a P8.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Exkurze 1N do Hejnic

V úterý 28. 5. jsme se celá třída 1N za doprovodu paní profesorky Tůmové a paní profesorky Ouhelové vypravili za uměním a historií Baziliky Navštívení Panny Marie do Hejnic. V ranních hodinách jsme nasedli na vlak směrem Frýdlant. Původně bylo v plánu projít i naučnou stezku z Oldřichova v Hájích, která by nás dovedla k bazilice, avšak kvůli silnému a neustávajícímu dešti jsme zvolili cestu vlakem až do Hejnic. Uvnitř nádherného barokního křídla v bazilice nás svým zajímavým poutavým povídáním přivítala milá  paní, která se po další dvě hodiny stala naší průvodkyní. Během nevšední prohlídky jsme navštívili tajemnou chladnou hrobku, zhlédli krásně klenuté stropy s vzácnými malbami, obdivovali práci barokních stavitelů, pronikli do zákulisí kostela, viděli sakristii, mohli jsme si pohladit vzácné sošky a na závěr jsme si mohli poslechnout krásné a majestátní zvuky varhan! Paní průvodkyně sklidila za své vyprávění velký potlesk od nás všech! A i když nám tedy počasí nebylo příliš nakloněno, užili jsme si exkurzi náramně!

Eduard Fojtíček (student 1N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Kolik interpretací dáš, tolikrát jsi člověkem

Bylo nebylo, za sedmero potoky a devatero smrky, kde se vzal, tu se vzal Krakonoš a jeho 2+11 pomocníků. Nenechte se zmást, milí studenti, nejedná se o váš oblíbený večerníček, nýbrž o výjezdový seminář společenských věd a českého jazyka.

Ne každý je takovým dobrodruhem, aby se vydal na expedici do moravské džungle či strávil týden ustavičným přemýšlením o matematických problémech. Pro některé z nás byl ale pension Krakonoš v Bílém Potoce již od počátku jasnou volbou. S příslibem pingpongového stolu jsme tedy rychlostí blesku sbalili krosny a překonali hory doly, abychom dorazili do námi již tolik důvěrně známé destinace.

Po slavnostním zahájení ve společenské místnosti nám bylo hned jasné, že Hrůza nás nemine.  Program byl velmi nabitý. Nikdy nezapomeneme na celé dny strávené hraním Una, Bangu a obíhačky.   A kdo by si myslel, že se týden nesl pouze v přátelském duchu, byl by na omylu. Pošťuchování nejen mezi pány profesory se stalo totiž naším národním sportem, pokud tedy nepočítáme v té době probíhající Mi(n)strovství světa v hokeji. Mimochodem, samotná výuka byla také zajímavá.

Počasí nás na rozdíl od ostatních nemuselo trápit, protože jsme po celý pobyt nevytáhli paty z domu. Byli jsme totiž zcela pohlceni všemi možnými interpretacemi a naracemi. Pokud si teď trháte vzteky vlasy, protože jste se vlastně nedozvěděli žádné podrobnosti o výjezďáku samotném, nezoufejte. Ty nejlepší věci a zážitky totiž musí budoucí třeťáci objevit sami 😊.

Závěrem bychom chtěli poděkovat oběma profesorům za pochopení, že ne každý člověk je ranním ptáčetem, a hlavně za týden nevšedních zážitků, po kterém se na svět budeme dívat jinýma očima.

Barbora Hromádková & Eliška Machotková (studentky 3. B)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Náš angličtinář v celostátním kole

Stejně jako Barboře Balatkové před dvěma lety se i Dominiku Švestkovi z letošní kvarty podařilo probojovat se v soutěži v anglickém jazyce do celostátního kola. Už samotná účast byla velkým úspěchem, protože soutěž v angličtině je celostátně ze všech soutěží pro talentované žáky nejobsazovanější. Dominik se do Prahy vypravil ve čtvrtek 23. května za doprovodu své vyučující. Soutěž, která obnášela poslechovou a mluvenou část, provázelo ale také zdlouhavé čekání na to, než přijde daný soutěžící na řadu. Dominik se svou učitelkou si čekání zkrátili příjemnou procházkou po historickém centru Prahy.

V silné konkurenci nakonec Dominik obsadil 10. místo. Srdečně gratulujeme a doufáme, že i nadále bude úspěšně reprezentovat naši školu.

Mgr. Štěpánka Fantová


Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit