Aktuality

Mezinárodní olympiáda věd o Zemi – Jižní Korea 2019

Od 25. srpna do 5. září jsem díky vítězství v celostátním kole Zeměpisné olympiády měl tu čest reprezentovat Česko na Mezinárodní olympiádě věd o Zemi (IESO) v jihokorejském Tegu. Soutěž je zaměřená na testování znalostí a dovedností z několika vědních oborů – meteorologie, klimatologie, hydrologie, geologie a částečně též astronomie. Jejím hlavním cílem je však sbližování účastníků a vytváření mezinárodních konexí. Proto také organizátoři každoročně vyhlašují kromě individuální soutěže i dvě soutěže v mezinárodních týmech, které umožňují přiblížit současný svět vědy, v němž není mezinárodní kooperace ničím výjimečným.

Díky tomu jsem měl příležitost pracovat na projektech – vědeckém posteru a výzkumu v terénu s následnou obhajobou výsledků – spolu s Francouzkou, Filipíncem, Brazilcem a sedmi dalšími talentovanými studenty z celého světa. Nutno říct, že většina této práce probíhala po večerech a následně v noci, kdy byly jediné volné chvíle v jinak nabitém programu. Ten obsahoval, mimo testů, exkurze po Tegu a do chrámového komplexu v Gyeongju, geologickou výpravu do národního parku Cheongsong a kulturní večer plný vystoupení jednotlivých států (naše česká čtveřice se sice spoléhala na improvizaci během závěrečných deseti minut před vystoupením, ale konečný výtvor byl velmi chválen).

Co však všechny zajímalo nejvíce, byly soutěže, potažmo jejich výsledky. Z výše zmiňovaných týmových soutěží se tým, jehož jsem byl součástí, umístil na 3. místě mezi 18 týmy ve výzkumu v terénu. Mezi jednotlivci jsem pak dosáhl na stříbrnou medaili, která se letos udělovala 18.–50. nejlepšímu řešiteli ze zhruba 180. Jelikož se přesné umístění nezveřejňuje, nelze říct, zda jsem byl místo od zlata či od bronzu.

Tak či onak, celé IESO byl neskutečný zážitek plný poznaných lidí, navštívených míst a zodpovězených otázek – testových i osobních.

Jakub Strašlipka (oktáva)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Oslavy 100. výročí založení školy

Gymnázium F. X. Šaldy srdečně zve absolventy, pedagogy, rodiče žáků a všechny příznivce na akce konané v rámci oslav 100. výročí založení školy:

  • pondělí 16. září 2019 — od 17 h vernisáž výstavy žákovských prací s názvem „Again“ ve velkém sále KVK Liberec (výstava potrvá do 11. října);
  • sobota 21. září 2019 — od 10 do 15 h Den otevřených dveří GFXŠ — v budově Partyzánská 530, připraven je obsáhlý program; od 11 h do 14 h bude možné navštívit i bývalou budovu školy v ulici Jeronýmova;
  • sobota 5. října 2019 — od 17 h koncert sborů Cum decore a Cum amore — čítárna KVK Liberec.

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Svítíš?

Ve čtvrtek 12. září se studenti sexty zúčastnili sbírky, která pomáhá zrakově postiženým lidem. Žáci prodávali drobné předměty, např. propisky, náramky či zubní kartáčky. O vybrané peníze se potom postaral projekt Světluška, který organizuje Nadační fond Českého rozhlasu. V ulicích Liberce jsme strávili celé dopoledne. Kromě různě plných kasiček, které jsme zpátky ve škole předali, jsme si také odnesli cenné zkušenosti a setkali jsme se s rozdílnými názory dárců. Doufáme, že naše snaha pomůže těm, kteří to potřebují.

Jan Macháček (student sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výstava AGAIN k 100. výročí Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci

Ve dnech 16. 9. – 11. 10. 2019 se uskuteční výstava výtvarných prací žáků našeho gymnázia v prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci. Výstava AGAIN představí návštěvníkům průřez žákovskou tvorbou z let 1993 – 2019. Součástí výstavy je i instalace z oborů přírodních věd. Výstava AGAIN bude zahájena slavnostní vernisáží 16. 9. 2019 od 17. 00. Těšíme se na vás.

Mgr. Zuzana Kostincová & Mgr. Vladimír Šorsák

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Cum amore v Augsburgu

Náš sbor Cum amore byl pozván do Augsburgu, aby zde  vystoupil v rámci akce Dialog, která už léta sbližuje město Augsburg a město Liberec. Dva dny před koncem školního roku jsme se spolu s Big Bandem ZUŠ Liberec vydali na osmihodinovou cestu autobusem. Ještě ten den jsme měli malý koncert na zahradě místního Jakob-Fugger-Gymnazia. Poté se každý vydal do své hostitelské rodiny. Všichni byli moc milí a srdečně nás mezi sebou přivítali. V pátek jsme šli na krátkou prohlídku města a zhlédli jsme vystoupení Naivního divadla Liberec. Večer jsme pak zazpívali na zahájení festivalu Dialog 2019, kam se dostavila delegace zástupců z města Liberec v čele s naším primátorem a promluvil zde i starosta Augsburgu. V sobotu jsme zazpívali ve foyer augsburské radnice a odpoledne jsme si ve volném čase užívali horkých letních dnů – někteří v kanálu řeky Lech, někteří nákupem suvenýrů a někteří pádem z kola... Večer jsme všichni strávili na festivalu Sommernächten, kde jsme si nejprve poslechli liberecký Big Band a potom jsme se vydali do víru letních slavností. V neděli jsme pak s lítostí odjížděli domů. Všichni jsme si to náramně užili, procvičili si cizí jazyky a poznali nové přátele. Doufáme, že se tam ještě znovu podíváme.

Cum amore v akci uslyšíte a uvidíte zde.

Štěpánka Lisá & Veronika Fraňková (studentky 2N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Dan to všem natřel i v Halle!

I finálové kolo soutěže Jugend musiziert, které se konalo v červnu v německém Halle, přineslo našemu Danielu Matejčovi vavříny. V houslové sekci, zastoupené v tomto finálovém klání více než 400 mladými talenty z německých škol celého světa, Daniel opět s přehledem obhájil prvenství před 123 soutěžícími své věkové kategorie. Blahopřejeme!

Děkujeme také libereckým firmám PYTLOUN HOTELS a LB bau za výraznou finanční podporu Danova pobytu v Halle.

Mgr.Karolína Lysičanová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sekunda jede na expedici!

V úterý 18. června proběhlo na VŠE v Praze Celostátní finále vědomostní soutěže Eurorebus, ve kterém se utkalo 360 soutěžících z celé republiky. I přes letošní skromnou účast studentů a tříd našeho gymnázia si postup do něj vybojovalo pět tříd: prima, sekunda, sexta, septima a 3. B.

Septima  ve složení Matyáš Jandík, Jakub Pícha a Jakub Strašlipka získala v kategorii SŠ 7. místo. Vynikajícího výsledku dosáhli reprezentanti sekundy Kristýna Kohoutová, Tomáš Hokr a Lukáš Maier, kteří v tvrdé konkurenci 40 tříd vyhráli kategorii ZŠ01 a tím se stali (po trojí účasti jednotlivců z předchozích ročníků) první třídou GFXŠ, která se na podzim zúčastní Expedice Eurorebus. Všichni se pak také zasloužili o třetí místo naší školy v boji o putovní Pohár soutěže Eurorebus.

Gratuluji finalistům a všem účastníkům letošního ročníku děkuji za účast!

RNDr. Jana Hrnčířová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Sekunda na audienci u paní kněžny v Ratibořicích

V pátek 7. 6. naše třída spolu s paní profesorkou Havrdovou a Kubištovou vyrazila na exkurzi do Babiččina údolí. Až na případné opozdilce všichni dorazili včas a my spokojeně vyjeli směr Česká Skalice. S hodinovým zpožděním jsme vystupovali z autobusu a co nejrychleji šli k Barunčině škole. Po prohlídce si většina dala zmrzlinu nebo ledovou tříšť. Ani ne za 10 minut jsme se museli zvednout a příjemnou procházkou lesem jsme se dostali k ratibořickému zámku. Tam nás přivítala paní klíčnice. Ta nám pomohla zvládnout poklony a pukrlata, abychom mohli jít k paní kněžně. Cestou jsme potkali i komorníka Leopolda, slečnu Hortenzii a klavíristku Adélu. Jelikož nám bylo řečeno, že se ke kněžně nemáme otáčet zády, snažili jsme se všichni „elegantně“ odejít. Tento vtipný zážitek nepředčila ani návštěva mlýna, babiččiny chaloupky nebo Viktorčina splavu. Jeli jsme domů plni humorných a milých zážitků.

Kristýna Kohoutová & KLára Hájková (studentky sekundy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Debatovali jsme s děkanem Fakulty umění a architektury TUL

Ve středu 22. 5. proběhla v knihkupectví Fryč debata s novým děkanem Fakulty umění a architektury TUL, panem Osamu Okamurou. Spoluorganizátory a aktéry této akce byli členové debatního klubu Gymnázia F. X. Šaldy. Okruhy debaty zahrnovaly zajímavé architektonické a urbanistické otázky týkající se obchodních center, automobilů ve městě a opuštěných budov. Na výzvu moderátorky pan Okamura vždy pronesl krátkou řeč na dané téma a následovala diskuse dle pravidel, do které se zapojili jak debatéři, tak i osoby z publika. Mezi těmi nechyběl i primátor města pan Zámečník či prof. Suchomel, zakladatel právě zmíněné fakulty, nebo zastupitelka města, paní Kocumová.

Akce vzbudila velký zájem a její neobvyklý formát se setkal s pozitivními ohlasy. Doufáme, že se brzy objeví další debaty v podobném duchu, kde mohou debatéři zúročit své dovednosti ze soutěží přímo v reálném společenském dění.

Kryštof Havlík (student sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Naše úspěchy v Pythagoriádě

Na konci května ve druhém maturitním týdnu proběhlo okresní kolo Pythagoriády a ani naši mladší žáci se nenechali zahanbit.

Kategorii P6 vyhrál Filip Černý z primy, P7 na děleném prvním místě Lukáš Maier ze sekundy. V nejvyšší kategorii P8 byl Ondřej Šenk z 1N druhý. I umístění dalších úspěšných řešitelů je výborné. Podívejte se na výsledkové listiny P6, P7 a P8.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit