Aktuality

Třídní schůzky 14. 11. 2019

Ve čtvrtek 14. 11. 2019 zveme rodiče na třídní schůzky, které se konají od 16:00 hodin.

Od 17:30 hodin proběhne valná hromada SRSPŠ.

Prosíme ty, kteří přijedou autem, aby parkovali ohleduplně vůči místním obyvatelům.

Rubrika »Aktuality«

Markéta Tučková

Literární pozdravy 2019

Ve dnech 22. a 23. listopadu se uskuteční šestnáctý ročník malého festivalu autorských čtení – Literární pozdravy, jehož spolupořadatelem je SRSPŠ našeho gymnázia. Program letošního ročníku a další informace o festivalu naleznete zde.

Mgr. Tomáš Minster (organizátor festivalu)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Společně, ale každý jinak

Díky velmi úspěšnému partnerství našeho gymnázia s Bischöfliches Pius-Gymnasium z německých Cách, které trvá již 22 let, se nám podařilo spolu s našimi německými přáteli vypracovat koncept nového projektu, na jehož realizaci jsme získali grant v rámci programu Evropské unie pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport  Erasmus+ Klíčová akce 2: Partnerství škol. Na tomto projektu budeme pracovat 2 roky ještě společně s gymnáziem

Colegio de Bachillerato ze španělské Barcelony. Projekt nese název: „Zusammen, aber anders: kulturelle Identitäten – europäische Werte – gemeinsame Herausforderungen“. V českém překladu „Společně, ale jinak: evropské identity - evropské hodnoty - společné výzvy“. Tohoto projektu se jak ve školním roce 2019/2020, tak i 2020/2021 zúčastní žáci aktuální třídy 3N německého oddělení. Hlavním cílem projektu je během zmíněných dvou let vytvořit putovní interaktivní výstavu, která bude i v digitální formě, k jejíž realizaci nás povede mnoho jednotlivých dílčích kroků, které žáci musí učinit jak ve svých domovských gymnáziích, tak i v rámci žákovských výměn společně se svými zahraničními partnery.

Děkujeme EU za finanční podporu našeho projektu.

Mgr. Renata Šípová (koordinátorka projektu za GFXŠ)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Florbalisté postupují do okresního semifinále

V pondělí 11. 11. 2019 se uskutečnilo okresní kolo ve florbale chlapců v kategorii 8. a 9. tříd. Náš tým se ve 4členné skupině utkal postupně s hráči Gymnázia Jeronýmova, Hrádku nad Nisou a Hodkovic nad Mohelkou. První utkání na turnaji bylo hned derby proti Gymnáziu Jeronýmova. Náš tým, ve kterém nechyběli ani zástupci florbalového týmu FBC Liberec, vyhrál v poměru 6:3. Nejvyšší výhru si z turnaje chlapci připsali proti Hrádku nad Nisou, a to 10:1. Ani v posledním utkání naši hráči nenašli přemožitele a proti Hodkovicím nad Mohelkou vyhráli 5:1. Ze základní skupiny tak celkem přesvědčivě postupují do okresního semifinále, kde se utkají s vítězi ostatních základních skupin. Chlapcům (a na výjimku hrající Veronice Šmídkové) děkujeme za reprezentaci školy a přejeme hodně úspěchů v semifinále!

Tým GFXŠ: Richard Mizera, Tomáš Vitvar (oba 1N), Lukáš Cerman, Eduard Fojtíček, Ondřej Šenk, Petr Šmíd, Filip Smutný (všichni 2N), Ondřej Čumpelík (3V), Dominik Hejzlar, Václav Trojan, Štěpán Waldhauser, Veronika Šmídková (4V)

Mgr. Klára Leierová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Naše první výměna

V týdnu od 2. do 9. října proběhla výměna mezi třídou 2N a studenty z německého Wiesentheidu. Ve středu kolem půl osmé večer jsme si je vyzvedli na vlakovém nádraží. A pak to všechno začalo... Více se můžete dočíst zde.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Koncert vážné hudby

Absolventka Gymnázia F. X. Šaldy Daniela Radosa připravila listopadový koncert vážné hudby jako vzpomínku na zesnulé pedagogy a absolventy gymnázia. Koncert bude v sobotu 9. listopadu 2019 od 16.30 hodin v kostele sv. Bonifáce v Dolním Hanychově; tento kostel podobně jako naše gymnázium slaví letos také 100 let své existence. Přehled interpretů a autorů prováděných děl je v pozvánce.

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Za španělskou kulturou do Prahy!

Nedílnou a známou součástí španělské kultury je flamenco, které bylo zařazeno na seznam kulturního dědictví UNESCO, a 16. listopad byl vyhlášen Mezinárodním dnem Flamenca. V rámci toho svátku se po celém světě konají kulturní akce pro příznivce této nevšední podívané.

Také španělštináři ze 4. A se dne 6. 11. zúčastnili kulturního programu „Španělská kultura kžízem krážem“, který se konal  na pražských Vinohradech v kulturním centru Itaka. Účastníci nejprve zhlédli koncert flamenca (ukázka hudby i tance), pak se konaly workshopy, kde si všichni mohli vyzkoušet hru na typické hudební nástroje (cajones, kastaněty), také taneční variace flamenca, další aktivity zahrnovaly geografii, literaturu a gastronomii Španělska. Vyvrcholením akce byla ochutnávka typických španělských pokrmů – „tapas“.

Aby kultury nebylo dost, navštívili jsme také kostel Panny Marie Vítězné a prohlédli Hispánci tolik uctívanou sošku Pražského Jezulátka, opředenou různými legendami. Účastníci si odnesli nejen spoustu nových poznatků, ale i další motivaci k poznávání této sympatické a „temperamentní“ kultury.

Mgr. Olga Šulcová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Vyučování ve středu 6. 11. 2019

Vyučování ve středu 6. 11. 2019 proběhne ve všech třídách podle rozvrhu.

Mgr. Václav Ulvr, ředitel gymnázia

Rubrika »Aktuality«

Markéta Tučková

Sběr starého papíru a PET lahví

Ve čtvrtek 24. 10. proběhne už poněkolikáté sběr starého papíru a PET lahví. Před školou bude od 7.00 do 12.00 hodin přistaven kontejner, kde je možné službě obojí předávat. Službě také nahlaste třídu a jméno žáka. Pokud přivezete PET lahve, prosíme, aby byly zavázané v igelitových pytlích.

Finanční prostředky za sběr budou poukázány na účet SRSPŠ a využity budou podle návrhů Studentské rady GFXŠ.

Pokud byste se chtěli sběru zúčastnit, ale ve čtvrtek 24. 10. se vám to nehodí, můžete i později sběr odvážet do Kovošrotu ve Vilové ulici na Františkově. Sběru zdar!

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Republikové finále v přespolním běhu

Družstvo dívek kategorie V (vyšší gymnázium) se probojovalo přes okresní a krajská kola až do republikového finále v Hradci Králové. Reprezentovaly tu nejen naši školu, ale i celý Liberecký kraj.

Akce se konala ve čtvrtek 17. 10. v okolí Stříbrného rybníka za velmi pěkného, slunečného počasí. Družstvo ve složení Podrábská Marie (7V), Růžičková Vendula (3B), Andrlová Bára (2A), Lajžnerová Ivana (2B), Smetanová Markéta (5V) a Dušková Anna (3N) vybojovalo ve velké konkurenci konečné jedenácté místo ze čtrnácti krajů a vylepšilo tak o tři místa loňský výsledek. Holky DĚKUJEM!

Mgr. Vladimír Šatava

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit