Aktuality

Bronz ze švýcarského Lausanne

Gratulujeme Štěpánce Ptáčkové (5N) k bronzové medaili ze zimních Olympijských her mládeže. Přejeme hodně dalších vydařených skoků. Více si přečtete zde.

Mgr. Václav Ulvr

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

FX chodí do divadla

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Nadace SYNER

Děkujeme Nadaci SYNER za podporu našich studentů.

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Společně, ale každý jinak

Díky velmi úspěšnému partnerství našeho gymnázia s Bischöfliches Pius-Gymnasium z německých Cách, které trvá již 22 let, se nám podařilo spolu s našimi německými přáteli vypracovat koncept nového projektu, na jehož realizaci jsme získali grant v rámci programu Evropské unie pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport  Erasmus+ Klíčová akce 2: Partnerství škol. Na tomto projektu budeme pracovat 2 roky ještě společně s gymnáziem

Colegio de Bachillerato ze španělské Barcelony. Projekt nese název: „Zusammen, aber anders: kulturelle Identitäten – europäische Werte – gemeinsame Herausforderungen“. V českém překladu „Společně, ale jinak: evropské identity - evropské hodnoty - společné výzvy“. Tohoto projektu se jak ve školním roce 2019/2020, tak i 2020/2021 zúčastní žáci aktuální třídy 3N německého oddělení. Hlavním cílem projektu je během zmíněných dvou let vytvořit putovní interaktivní výstavu, která bude i v digitální formě, k jejíž realizaci nás povede mnoho jednotlivých dílčích kroků, které žáci musí učinit jak ve svých domovských gymnáziích, tak i v rámci žákovských výměn společně se svými zahraničními partnery.

Děkujeme EU za finanční podporu našeho projektu.

Mgr. Renata Šípová (koordinátorka projektu za GFXŠ)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Duch Vánoc v domově seniorů

V úterý 10. prosince se třída 4N vydala do domova seniorů. Nebyl to jen obyčejný výlet, měli jsme svůj cíl, chtěli jsme vytvořit úsměv na tváři těch, kteří k tomu občas už nemají důvod. Nejprve jsme se rozdělili a každý jsme si našli vlastního nového kamaráda z řady starších. Chtěli jsme jim pomoci najít ducha Vánoc pomocí typických českých tradic. Většina lidí má na dveřích pověšenou ozdobenou větvičku nebo věnec, a tak tito přátelští lidé nemohou být výjimkou. Milá paní profesorka Blažková nám poskytla prostředky na zdobení. Společnými silami se nám podařilo zvládnout jak větvičku, tak i zápich do kytičky, aby se měli i čím na pokojích kochat. Většině však nejvíce udělalo radost vánoční přání, které není vůbec náročné na finance a stejně to vytvoří na tváři upřímný úsměv. Celé jsme to zakončili zpěvem vánočních koled a věřím, že všem přítomným se tento silný zážitek vryje do paměti.

Alice Vacková (studentka 4N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Lyžařský kurz 3N a kvinty v rakouských Alpách

V téměř nočních hodinách druhé adventní neděle se třídy 3N a kvinta vydaly na pětidenní dobrodružství v podobě lyžařského kurzu v rakouských Alpách. Při ranním a nezdravě brzkém příjezdu se nám poštěstilo a mohli jsme se ihned ubytovat do našich pokojů v hotelu Margarethenbad. Po chvíli odpočinku a převlékání jsme se vydali do prvního lyžařského střediska, kterým se pro nás stal Zettersfeld. Byli jsme rozřazeni do úrovnostních skupin, ve kterých jsme si užili lyžování i ve středisku Sillian a St. Jacob.

Byť jsme si užili nebezpečných skoků a pádů, obešli jsme se po celou dobu bez vážnějších úrazů.  Lyžák se nám stává jistě nezapomenutelným zážitkem, a to nejen díky kráse rakouských Alp, ale i perfektnímu výběru vedoucích učitelů. Tímto bychom rádi poděkovali paní Reinišové, Leierové, Cinkánové a panu Šatavovi za nesmírně užitý týden nejen na sjezdovce!

Lucie Loumová (studentka 3N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Debatéři v Ostravě

O víkendu 7. – 8. prosince se náš debatní klub vypravil na dálný východ naší vlasti, do města, které i pod vlivem narůstající globalizace zůstává své. V Ostravě se totiž konal další z letošních debatních turnajů. Školní klub vyslal dva týmy, z nichž jeden dosáhl úžasného výsledku: čtyř výher z pěti debat. Témata byla skutečně poutavá - např. legalizace polygamie či přínosy Prague Pride. Debatéři si také prohlédli různé části města, hlavně pak hutnické Vítkovice, kde jim byla poskytnuta i komentovaná prohlídka o historii průmyslového areálu. Letošní sezóna vypadá pro náš klub slibně a doufáme v další úspěchy. Kdybyste se chtěli dozvědět o debatování více, můžete se zapojit a na další turnaj vyrazit s námi – scházíme se vždy ve středu ve 14.15 v A4.

Kryštof Havlík (student septimy)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Šaldův badmintonový turnaj

V sobotu 7. 12. proběhl ve velké tělocvičně již 5. ročník Šaldova badmintonového turnaje dvojic. Osm dvojic bylo rozlosováno do 2 základních skupin, ve kterých každá dvojice odehrála utkání systémem každý s každým. Následně první dvě dvojice postoupily do skupiny o konečné 1. až 4. místo. Dvojice z třetího a čtvrtého místa se přesunuly do skupiny o 5. až 8. místo. Každý z týmů tedy odehrál šest utkání. V utkáních byly k vidění parádní výměny a výkony všech účastníku zaslouží uznání.

Na prvním místě se umístil Michal Nišev (4V) a Alexandr Nišev, na druhém místě Pavlína Perglová (4. B) a Stanislav Pergl, na třetím místě Jonáš Macháček (1V) a Pavel Parobek.

Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na další ročník!

Mgr. Michal Kocián

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Byli jsme na Zahradě Jiřího Trnky

V pátek 6. 12. 2019 jsme se my, studenti 4V a 2N, vypravili do Národního divadla v Praze. Původně jsme měli jet na představení Malý princ, kvůli zdravotní indispozici hereckého souboru jsme však nakonec zhlédli Zahradu. Nelitovali jsme – inscenace byla vizuálně velmi krásná a do detailů propracovaná. Všem se nám moc líbil např. závěrečný scénický tanec. Po skončení divadelního představení jsme se ještě prošli po Střeleckém ostrově a pak už jsme nasedli do autobusu a vydali se zpět do Liberce.

Natálie Knězů (studentka kvarty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Beseda o studiu španělštiny na Katedře romanistiky TUL

Ve čtvrtek 6. 12. navštívili naše gymnázium hosté z Katedry romanistiky TUL a proběhla beseda o studiu španělštiny na této vysoké škole. Besedu vedla Mgr. Zuzana Vykoukalová, naše někdejší studentka, nyní vyučující španělštiny na TUL, která představila studijní obor španělský jazyk a pohovořila o obsahu studia. Dalšími hosty byl student Lukáš  z TUL, který informoval naše žáky o svém stipendijním pobytu v Granadě v rámci projektu Erasmus. Také poskytl zajímavé tipy ohledně studijního pobytu ve Španělsku. Třetím hostem byl student Fernando z Peru, jenž si připravil poutavou prezentaci o své zemi. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, například že v Peru mají více než 100 druhů brambor různých barev, tvarů a velikostí, z nichž se připravují rozmanité pokrmy a nápoje, dále například skutečnost, že v jeho zemi lidé běžně žvýkají koku, aby měli dostatek sil.

Akce se vydařila a studenti získali přehled nejen o studiu španělštiny na TUL, ale i o životě jiných kultur.

Mgr. Olga Šulcová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit