Aktuality

Beseda o studiu španělštiny na Katedře romanistiky TUL

Ve čtvrtek 6. 12. navštívili naše gymnázium hosté z Katedry romanistiky TUL a proběhla beseda o studiu španělštiny na této vysoké škole. Besedu vedla Mgr. Zuzana Vykoukalová, naše někdejší studentka, nyní vyučující španělštiny na TUL, která představila studijní obor španělský jazyk a pohovořila o obsahu studia. Dalšími hosty byl student Lukáš  z TUL, který informoval naše žáky o svém stipendijním pobytu v Granadě v rámci projektu Erasmus. Také poskytl zajímavé tipy ohledně studijního pobytu ve Španělsku. Třetím hostem byl student Fernando z Peru, jenž si připravil poutavou prezentaci o své zemi. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, například že v Peru mají více než 100 druhů brambor různých barev, tvarů a velikostí, z nichž se připravují rozmanité pokrmy a nápoje, dále například skutečnost, že v jeho zemi lidé běžně žvýkají koku, aby měli dostatek sil.

Akce se vydařila a studenti získali přehled nejen o studiu španělštiny na TUL, ale i o životě jiných kultur.

Mgr. Olga Šulcová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Společně, ale každý jinak

Díky velmi úspěšnému partnerství našeho gymnázia s Bischöfliches Pius-Gymnasium z německých Cách, které trvá již 22 let, se nám podařilo spolu s našimi německými přáteli vypracovat koncept nového projektu, na jehož realizaci jsme získali grant v rámci programu Evropské unie pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport  Erasmus+ Klíčová akce 2: Partnerství škol. Na tomto projektu budeme pracovat 2 roky ještě společně s gymnáziem

Colegio de Bachillerato ze španělské Barcelony. Projekt nese název: „Zusammen, aber anders: kulturelle Identitäten – europäische Werte – gemeinsame Herausforderungen“. V českém překladu „Společně, ale jinak: evropské identity - evropské hodnoty - společné výzvy“. Tohoto projektu se jak ve školním roce 2019/2020, tak i 2020/2021 zúčastní žáci aktuální třídy 3N německého oddělení. Hlavním cílem projektu je během zmíněných dvou let vytvořit putovní interaktivní výstavu, která bude i v digitální formě, k jejíž realizaci nás povede mnoho jednotlivých dílčích kroků, které žáci musí učinit jak ve svých domovských gymnáziích, tak i v rámci žákovských výměn společně se svými zahraničními partnery.

Děkujeme EU za finanční podporu našeho projektu.

Mgr. Renata Šípová (koordinátorka projektu za GFXŠ)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Obhájení nejlepšího výsledku

Tříčlenný tým ve složení Matyáš Moc (4. A), Lucie Stárková (3. B) a Radovan Šnýdl (2. B) si ve čtvrtek 21. 11. odvezl z letošního ročníku dějepisné soutěže v Chebu čtvrté místo. Prestižní soutěž se letos konala už po osmadvacáté a pro naše gymnázium jde o obhájení dosud nejlepšího výsledku. Letošního ročníku, zaměřeného na události let 1978–1992 pod názvem Od společného probuzení k přerodu a rozdělení, se účastnilo 237 gymnázií z Česka a Slovenska a ve finále se o přední příčky utkalo 75 týmů.

Matyáš Moc (student 4. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Florbalisté jsou druhým nejlepším týmem v okrese!

Po hladkém postupu ze základní skupiny okresu následovalo díky velkému počtu přihlášených týmů semifinále. To proběhlo ve středu 27. listopadu na Hale míčových sportů. Soupeři nám byli ZŠ Dobiášova, ZŠ Barvířská a ZŠ Lesní. Tento turnaj nám vyšel výsledkově velmi dobře. Vyhráli jsme všechny své zápasy a společně se ZŠ Lesní postoupili do okresního finále. Jak to dopladlo tam, se můžete dočíst zde.

Mgr. Klára Leierová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Umíme v tom plavat

Svědčí o tom první místa plavkyň a plavců v krajském finále SŠ, které se konalo 2. 12. 2019 v  Jilemnici. Zajistili jsme si tím postup do republikového kola v Jindřichově Hradci. Vítězné byly všechny štafety a jednotlivci si odvezli medaile i v individuálních disciplínách.

Školu reprezentovali:  Barthová Sára (4N), Pavlasová Eliška (5V), Konvalinková Simona (5V), Krejzarová Bára (4. B), Topinková Zuzana (7V), Trávníčková Sára (3. A), Vacková Alice (4N), Krejza Vojtěch (1. B), Kubíček Matyáš (6V), Štencl Ondřej (1N), Pavlů Václa v(6N), Gajdoš Ondřej (3N), a Černý Vojta (3. B).

Všem patří dík a držíme palce na republice.

Mgr. Zuzana Reinišová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Dějepisná olympiáda

Ve čtvrtek 14. listopadu na našem gymnáziu proběhlo školní kolo olympiády z dějepisu, kterého se už tradičně mohli zúčastnit žáci 8. a 9. ročníků. V letošním roce soutěž, obsahově čerpající z období přelomu 19. a 20. století, opanoval Václav Žák z kvarty, jenž jako vítěz postupuje do kola okresního. V těsném závěsu se za ním skončili na 2. místě Šimon Hampl a na 3. místě Václav Marek, oba z třídy 1N. Ti teoreticky ještě mohou vítěze doprovodit do lednového klání, záleží však na výsledcích ostatních škol z libereckého okresu. Všem studentů, kteří se do soutěže zapojili, děkujeme za účast. Postupujícím gratulujeme, přejeme mnoho sil a štěstí a věříme v důstojnou reprezentaci gymnázia v další části soutěže.

Mgr. Vojtěch Hloušek

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Náboj junior v Liberci

skončil vítězstvím našich týmů!  Své nejen matematické schopnosti prokázali první Lukáš Maier (tercie), Sofie Munzarová, Michaela Netušilová a Petr Vajc (všichni kvarta). Druzí byli kvartáni Barbora Kracíková, Eliška Šoljaková, Václav Trojan a Štěpán Waldhauser. Do první desítky se vešly i naše dva zbývající týmy z tercie a 1 N. Blahopřejeme.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

FX KONEČNĚ ZASE CHODÍ DO DIVADLA

Už tradiční  a oblíbená akce „Za pajdu na druhý balkón“ se vrací. Zrekonstruovaná budova Divadla F. X. Šaldy nás tentokrát pozve na Vánoční koledu.

Už několik let se tak dvakrát třikrát do měsíce sejde skupina až šestnácti mladých lidí před Divadlem F. X. Šaldy, aby záhy vystoupala do své oblíbené druhé řady na druhém balkoně a zhlédla odtud tu činohru, tu muzikál, či dokonce operu anebo balet. Letos začínáme trochu zvolna až v prosinci, ale o to více se těšíme, že se v úterý 17. prosince s dojemným příběhem Charlese Dickense vánočně naladíme.

Zájemci o  zlevněnou vstupenku nechť zamíří do žákovské knihovny. Choďte s námi do divadla!

Mgr. Karolína Lysičanová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Přírodovědnému klokanovi se na FX zase líbilo

Letošní ročník soutěže Přírodovědný klokan byl pro barvy našeho gymnázia opět velmi úspěšný.  V Libereckém kraji řešilo úlohy  v kategorii Kadet celkem 1 235 žáků, v kategorii Junior 490 žáků. Naši účastníci vybojovali v obou kategoriích stupně vítězů. V kategorii Kadet zvítězil Lukáš Maier z tercie, na třetím místě bodoval Petr Vajc z kvarty. V kategorii Junior všechny konkurenty porazil Ondřej Čejka z 2. A, na třetím místě skončil Martin Pícha z kvinty.  Úplná výsledková listina.

Úspěšným řešitelům blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

Mgr. Jana Vaňková (krajská koordinátorka soutěže)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Stříbro pro FX

V pondělí 25. 11. 2019 se konalo okresní finále SŠ v odbíjené dívek. Naše dívky obsadily krásné 2. místo, když ve vyrovnaném utkání prohrály pouze s Gymnáziem Jeronýmova. Je nutné podotknout, že za druhý gympl hrály 3 extraligové hráčky!

Naše družstvo hrálo v tomto složení : Přibylová Zuzana(3N), Lipnická Natálie(3.A), Poláková Eliška(4.A), Hamplová Kateřina(4.A), Rychterová Adéla(2.A), Rajtrová Anežka(1.A), Kašubiaková Viktorie(1.A), Petráková Julie(4.A), Čapková Adéla(4.A), Fraňková Veronika(3N).

Děkuji všem za výbornou reprezentaci školy a doufám, že příští rok už Jergym porazíme.

Mgr. Zuzana Reinišová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit