Aktuality

Den 100 a velikonoční trhy

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výborné výsledky našich angličtinářů v kraji

V pondělí 11. a 18. března se konala krajská kola konverzační soutěže v anglickém jazyce. Naši žáci do nich postoupili hned ve třech kategoriích a svými znalostmi a dovednostmi se v kraji rozhodně neztratili.

Dominik Švestka z kvarty svou kategorii suverénně vyhrál a postupuje do celostátního kola. Kateřina Efenberková (3A) a Barbora Balatková (5V) obsadily každá stříbrnou příčku, a jsou tak pro celostátní kolo náhradnicemi. V obou případech se ale porota nejspíš rozhodovala velmi obtížně, protože bodový rozdíl mezi prvními a druhými místy v těchto kategoriích byl minimální.

Srdečně blahopřejeme všem třem našim soutěžícím a Dominikovi budeme držet palce 23. května, kdy v Praze proběhne celostátní kolo!

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Pátý LinguaFest přinesl skvělé výkony účastníků!

Ve středu 13. března se místnost A6 proměnila v divadelní a koncertní sál. Konal se totiž už pátý ročník multijazykového festivalu v uměleckém mluveném a hudebním projevu LinguaFest. Tentokrát byl k radosti účastníků obohacen i o vystoupení v ruském jazyce, protože součástí programu byla i dvě vystoupení soutěže v ruštině ARS POETICA – Puškinův památník.

Letošního LinguaFestu se zúčastnilo pět gymnázií z Libereckého kraje a program přinesl rekordních dvacet jedna nejrůznějších vystoupení. Bylo možno zhlédnout pohádky, písničky, balet, latinskoamerické tance, přednesy básní i prózy. Vystoupily skupiny, páry i jednotlivci.

Potíž byla v tom, že úroveň všech vystoupení byla neuvěřitelně vysoká, a tak porota měla velmi těžkou práci rozhodnout se pro jediného laureáta v rámci kategorie. Po dlouhém dohadování nakonec rozhodla a cenu v hodnotě 1000 Kč si odnesli primáni z Gymnázia Jeronýmova za ztvárnění pohádky The Wonderful Wizard of Oz, Barbora Hromádková z Gymnázia F. X. Šaldy za skvělý přednes ukázky z knihy Le Petit Prince a Tereza Glosová, při jejímž zpěvu ragtimu How 'bout a dance? běhal až mráz po zádech. Pamětní listy, sladkost a příjemné zážitky si ale z letošní přehlídky odnesli všichni.

Děkujeme za finanční podporu panu Jindřichu Vrabcovi z firmy Rosimpex a SRSPŠ, bez kterých by se přehlídka nemohla uskutečnit. Letos šlo zkrátka vše jako na drátkách a doufáme, že to tak bude i nadále. Takže za organizátory už teď srdečně zveme na další ročník!

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

2x1, 3x2, 1x3, 2x5 a 1x7 – to není matematika, ale němčina

2x1, 3x2, 1x3, 2x5 a 1x7 – to jsou úspěchy v krajském kole Soutěže v německém jazyce ve čtyřech kategoriích, ve kterých naši žáci soutěžili. Tato soutěž se konala ve dnech 27. a 28. února 2019 v DDM Větrník.

Dvě 1. místa – kategorie IIC Lucie Loumová (2N) a kategorie IIIB Pavla Volfová (4N) – tyto kategorie jsou určené žákům, kteří se nějakým způsobem učí němčinu velmi intenzivně – nějaký předmět v NJ, dlouhodobější pobyt v Německu apod. Tři 2. místa – kategorie IIC Ondřej Gajdoš (2N) a kategorie IIIA Marek Trojan (3.A) a kategorie IIIB Pavel Petriv (5N). Jedno 3. místo – kategorie IIIB Zuzana Nováková (5N). Naši mladší žáci obsadili dvě 5. místa – kategorie IIC Dobroslava Stránská (2N) a kategorie IIB Agáta Šimáčková (4V), 7. místo v kategorii IIB obsadila Lucie Faitová (3V).

Lucka a Pavla budou v dubnu 2019 soutěžit v celostátním kole, Ondra, Marek a Pavel jsou náhradníci do celostátního kola ve svých kategoriích.

Blahopřejeme všem zúčastněným k perfektnímu umístění a výborné znalosti NJ a samozřejmě děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Lucce a Pavle přejeme mnoho úspěchů v celostátním kole.

Mgr. Renata Šípová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Setkání s Donem Quijotem na Gymnáziu F. X. Šaldy

V pátek 1. 3. 2019  navštívila naše gymnázium španělská divadelní společnost působící v Praze s názvem „El Molino“ (Mlýn), aby zahrála své představení „Encontrando a Don Quijote“ (Setkání s Donem Quijotem), parodii volně inspirovanou skvostem španělské literatury tzv. „Zlatého období“.

Představení se zúčastnili španělštináři ze 2., 3. a 4. ročníku naší školy, dále k nám zavítali jako hosté studenti z Gymnázia Turnov a z Doctriny.

Hra byla uvedena ve španělštině rodilými mluvčími. Kromě originálně ztvárněných scén ze známého díla mohli diváci sledovat vtipné dialogy mezi současníky Miguelem de Cervantem a dramatikem Lope de Vegou. Představení bylo proloženo otázkami soutěžního kvízu, které se týkaly znalostí tohoto literárního díla, ale i španělské současné i středověké slovní zásoby. Soutěžila proti sobě dvě početná družstva - los Gigantes (Obři) a los Molinos (Mlýny). Ve znalostním klání nakonec zvítězili Obři.

Studenti měli možnost zhlédnout interaktivní představení ve španělštině, posoudit svou úroveň znalostí jazyka, doplnit své znalosti literatury, to vše zábavnou formou. Věřím, že se divákům představení líbilo a poslední předprázdninový den si odnesli příjemný kulturní zážitek.

Mgr. Olga Šulcová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Ples 100

Ředitel školy a předseda Klubu GFXŠ děkují organizačnímu týmu „Plesu 100“ za skvělou práci. Děkujeme všem účastníkům plesu za vytvoření pohodové atmosféry. Těšíme se na shledání na „Plese 102“.

Václav Ulvr & Pavel Taibr

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Naši mladší angličtináři v okrese uspěli

Ve čtvrtek 21. února se v DDM Větrník konalo okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce v kategoriích IB (1. a 2. ročníky víceletých gymnázií) a IIB (3. a 4. ročníky víceletých gymnázií). V kategorii IB, která je už dále nepostupová, se na druhém místě umístila Adina Bursová z primy a 4. místo obsadila Amálie Stuchlíková ze sekundy. V kategorii IIB si pomyslný bronz odnesl Lukáš Jecha ze 2N a Dominiku Švestkovi z kvarty patří stříbrná příčka a postup do dalšího kola. Všem našim reprezentantům srdečně gratulujeme a Dominikovi přejeme úspěch v březnovém krajském kole!

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Zeměpisci se opět prosadili

Ve středu 20. února 2019 se v prostorách Krajského úřadu v Liberci konalo okresní kolo zeměpisné olympiády. Naši účastníci byli tradičně úspěšní, když prvenství vybojovali v kategorii B Lukáš Maier ze sekundy a v kategorii D Jakub Strašlipka ze septimy. Třetí místo ještě obsadil v kategorii A Ondra Menzel z primy. Díky za vzornou reprezentaci FXka.

Pavel Taibr

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Španělštináři z F. X. Šaldy opět zabodovali. Máme zlato!

V úterý 19. 2. 2019 se konalo krajské kolo Soutěže ve španělském jazyce. Soutěžilo celkem 19 studentů z pěti středních škol v Libereckém kraji. Studenti se utkali celkem ve třech disciplínách:  v poslechu, porozumění textu a ústním projevu na vylosované téma. Vítězkou kategorie SŠ1 se stala Hana Hromadová ze 4. A, která postupuje do celostátního kola soutěže. Gratulujeme k úspěchu a držíme palce v dalším soutěžním klání.

Mgr. Olga Šulcová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Na stráži ve Stráži

Ve čtvrtek 7.  2.  se 1. A vypravila do Stráže pod Ralskem, aby navštívila místní věznici. Po důkladné prohlídce při vstupu nám postupně ukázali, jak se v takovém vězení vlastně žije. Mohli jsme vidět dvůr i se strážními věžemi, zdejší jídelnu (buďte rádi za tu školní, vy nevděčníci!), pokoje pro „hosty“ a dokonce i nechvalně proslulou vypolstrovanou místnost, jako ji známe z filmů. Vrcholem prohlídky se stal osobní rozhovor s jedním odsouzeným. Po celou dobu mezi námi panovala úzkostlivá nálada, kterou nezlepšovala ani skutečnost, že jsme byli v těch nejlepších celách. Všichni byli rádi, když jsme se dostali ven. Celkově  exkurzi považuji za velmi zajímavou, alespoň teď vím, kde opravdu nechci skončit (chvála Bohu za náš ústav) :-).

Ondřej  Čejka (student 1. A)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit