Aktuality

Den 100 a velikonoční trhy

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Matematické náboje střílely opět do černého

V pátek odpoledne se dva týmy nadšených matematiků vrátily z mezinárodní matematické soutěže Náboj, která se letos konala v Top Hotelu Chodov v Praze.  A vedly si skutečně skvěle! Mladší tým Juniorů ve složení Ondřej Čejka (1. A), Matěj Ptáček (kvinta), Štěpán Vodseďálek (3N), Ondřej Chwiedziuk a Kryštof Havlík (oba ze sexty) v národní konkurenci 139 týmů z celé republiky obsadil 12. místo a starší tým Seniorů ve složení Jakub Strašlipka, Dominik Čáp (oba septima), Jaroslav Hořák, Petr Sokol (oba 3. B) a Daniela Opočenská (4. B) se probojoval v konkurenci 137 týmů na vynikající desátou příčku.

Všem členům našich týmů velice blahopřejeme a moc děkujeme za reprezentaci a potvrzení dobrého jména matematiky na našem gymnáziu.

Nábojáři, díky!!!

Mgr. Jana Vaňková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Úspěšný zeměpis v kraji

Ve středu 20. března 2019 se v budově Krajského úřadu v Liberci uskutečnilo krajské kolo zeměpisné olympiády. Naši účastníci opět nezklamali a přivezli dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Prvenství vybojoval v kategorii B Lukáš Maier ze sekundy s nejlepším bodovým výsledkem celé olympiády. Prvenství obhájil i Kuba Strašlipka ze septimy v kategorii D a postupuje do celostátního kola, které se koná 25. a 26. dubna v Praze. Ve stejné kategorii brala ještě druhé místo Jana Dandová ze 2B. Na čtvrtém místě skončil Ondra Menzel z primy v kat. A a na šestém Marian Jerinić ze 3A v kat. D.

Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci.

Pavel Taibr

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Cum amore na Gymansia Cantant

V úterý 19. 3. se náš školní pěvecký sbor vypravil na oblastní kolo soutěže Gymnasia Cantant, kde zabojoval o postup do celostátního kola v Brně. Zpěváci podali velmi pěkný výkon, který ocenila i odborná porota. Slovy chvály nešetřili a sboru vytkli jen pár drobností. Není tedy divu, že sbor postoupil. Držte nám palce do celostátního kola v Brně, které se uskuteční 25. až 27. 4. 2019.

Zuzana Kubelková & Václav Riss

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Výborné výsledky našich angličtinářů v kraji

V pondělí 11. a 18. března se konala krajská kola konverzační soutěže v anglickém jazyce. Naši žáci do nich postoupili hned ve třech kategoriích a svými znalostmi a dovednostmi se v kraji rozhodně neztratili.

Dominik Švestka z kvarty svou kategorii suverénně vyhrál a postupuje do celostátního kola. Kateřina Efenberková (3A) a Barbora Balatková (5V) obsadily každá stříbrnou příčku, a jsou tak pro celostátní kolo náhradnicemi. V obou případech se ale porota nejspíš rozhodovala velmi obtížně, protože bodový rozdíl mezi prvními a druhými místy v těchto kategoriích byl minimální.

Srdečně blahopřejeme všem třem našim soutěžícím a Dominikovi budeme držet palce 23. května, kdy v Praze proběhne celostátní kolo!

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Pátý LinguaFest přinesl skvělé výkony účastníků!

Ve středu 13. března se místnost A6 proměnila v divadelní a koncertní sál. Konal se totiž už pátý ročník multijazykového festivalu v uměleckém mluveném a hudebním projevu LinguaFest. Tentokrát byl k radosti účastníků obohacen i o vystoupení v ruském jazyce, protože součástí programu byla i dvě vystoupení soutěže v ruštině ARS POETICA – Puškinův památník.

Letošního LinguaFestu se zúčastnilo pět gymnázií z Libereckého kraje a program přinesl rekordních dvacet jedna nejrůznějších vystoupení. Bylo možno zhlédnout pohádky, písničky, balet, latinskoamerické tance, přednesy básní i prózy. Vystoupily skupiny, páry i jednotlivci.

Potíž byla v tom, že úroveň všech vystoupení byla neuvěřitelně vysoká, a tak porota měla velmi těžkou práci rozhodnout se pro jediného laureáta v rámci kategorie. Po dlouhém dohadování nakonec rozhodla a cenu v hodnotě 1000 Kč si odnesli primáni z Gymnázia Jeronýmova za ztvárnění pohádky The Wonderful Wizard of Oz, Barbora Hromádková z Gymnázia F. X. Šaldy za skvělý přednes ukázky z knihy Le Petit Prince a Tereza Glosová, při jejímž zpěvu ragtimu How 'bout a dance? běhal až mráz po zádech. Pamětní listy, sladkost a příjemné zážitky si ale z letošní přehlídky odnesli všichni.

Děkujeme za finanční podporu panu Jindřichu Vrabcovi z firmy Rosimpex a SRSPŠ, bez kterých by se přehlídka nemohla uskutečnit. Letos šlo zkrátka vše jako na drátkách a doufáme, že to tak bude i nadále. Takže za organizátory už teď srdečně zveme na další ročník!

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

2x1, 3x2, 1x3, 2x5 a 1x7 – to není matematika, ale němčina

2x1, 3x2, 1x3, 2x5 a 1x7 – to jsou úspěchy v krajském kole Soutěže v německém jazyce ve čtyřech kategoriích, ve kterých naši žáci soutěžili. Tato soutěž se konala ve dnech 27. a 28. února 2019 v DDM Větrník.

Dvě 1. místa – kategorie IIC Lucie Loumová (2N) a kategorie IIIB Pavla Volfová (4N) – tyto kategorie jsou určené žákům, kteří se nějakým způsobem učí němčinu velmi intenzivně – nějaký předmět v NJ, dlouhodobější pobyt v Německu apod. Tři 2. místa – kategorie IIC Ondřej Gajdoš (2N) a kategorie IIIA Marek Trojan (3.A) a kategorie IIIB Pavel Petriv (5N). Jedno 3. místo – kategorie IIIB Zuzana Nováková (5N). Naši mladší žáci obsadili dvě 5. místa – kategorie IIC Dobroslava Stránská (2N) a kategorie IIB Agáta Šimáčková (4V), 7. místo v kategorii IIB obsadila Lucie Faitová (3V).

Lucka a Pavla budou v dubnu 2019 soutěžit v celostátním kole, Ondra, Marek a Pavel jsou náhradníci do celostátního kola ve svých kategoriích.

Blahopřejeme všem zúčastněným k perfektnímu umístění a výborné znalosti NJ a samozřejmě děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Lucce a Pavle přejeme mnoho úspěchů v celostátním kole.

Mgr. Renata Šípová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Setkání s Donem Quijotem na Gymnáziu F. X. Šaldy

V pátek 1. 3. 2019  navštívila naše gymnázium španělská divadelní společnost působící v Praze s názvem „El Molino“ (Mlýn), aby zahrála své představení „Encontrando a Don Quijote“ (Setkání s Donem Quijotem), parodii volně inspirovanou skvostem španělské literatury tzv. „Zlatého období“.

Představení se zúčastnili španělštináři ze 2., 3. a 4. ročníku naší školy, dále k nám zavítali jako hosté studenti z Gymnázia Turnov a z Doctriny.

Hra byla uvedena ve španělštině rodilými mluvčími. Kromě originálně ztvárněných scén ze známého díla mohli diváci sledovat vtipné dialogy mezi současníky Miguelem de Cervantem a dramatikem Lope de Vegou. Představení bylo proloženo otázkami soutěžního kvízu, které se týkaly znalostí tohoto literárního díla, ale i španělské současné i středověké slovní zásoby. Soutěžila proti sobě dvě početná družstva - los Gigantes (Obři) a los Molinos (Mlýny). Ve znalostním klání nakonec zvítězili Obři.

Studenti měli možnost zhlédnout interaktivní představení ve španělštině, posoudit svou úroveň znalostí jazyka, doplnit své znalosti literatury, to vše zábavnou formou. Věřím, že se divákům představení líbilo a poslední předprázdninový den si odnesli příjemný kulturní zážitek.

Mgr. Olga Šulcová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Ples 100

Ředitel školy a předseda Klubu GFXŠ děkují organizačnímu týmu „Plesu 100“ za skvělou práci. Děkujeme všem účastníkům plesu za vytvoření pohodové atmosféry. Těšíme se na shledání na „Plese 102“.

Václav Ulvr & Pavel Taibr

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Naši mladší angličtináři v okrese uspěli

Ve čtvrtek 21. února se v DDM Větrník konalo okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce v kategoriích IB (1. a 2. ročníky víceletých gymnázií) a IIB (3. a 4. ročníky víceletých gymnázií). V kategorii IB, která je už dále nepostupová, se na druhém místě umístila Adina Bursová z primy a 4. místo obsadila Amálie Stuchlíková ze sekundy. V kategorii IIB si pomyslný bronz odnesl Lukáš Jecha ze 2N a Dominiku Švestkovi z kvarty patří stříbrná příčka a postup do dalšího kola. Všem našim reprezentantům srdečně gratulujeme a Dominikovi přejeme úspěch v březnovém krajském kole!

Mgr. Štěpánka Fantová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit