Aktuality

Třídní schůzky 14. 11. 2019

Ve čtvrtek 14. 11. 2019 zveme rodiče na třídní schůzky, které se konají od 16:00 hodin.

Od 17:30 hodin proběhne valná hromada SRSPŠ.

Prosíme ty, kteří přijedou autem, aby parkovali ohleduplně vůči místním obyvatelům.

Rubrika »Aktuality«

Markéta Tučková

Koncert vážné hudby

Absolventka Gymnázia F. X. Šaldy Daniela Radosa připravila listopadový koncert vážné hudby jako vzpomínku na zesnulé pedagogy a absolventy gymnázia. Koncert bude v sobotu 9. listopadu 2019 od 16.30 hodin v kostele sv. Bonifáce v Dolním Hanychově; tento kostel podobně jako naše gymnázium slaví letos také 100 let své existence. Přehled interpretů a autorů prováděných děl je v pozvánce.

Rubrika »Aktuality«

Jan Voženílek

Za španělskou kulturou do Prahy!

Nedílnou a známou součástí španělské kultury je flamenco, které bylo zařazeno na seznam kulturního dědictví UNESCO, a 16. listopad byl vyhlášen Mezinárodním dnem Flamenca. V rámci toho svátku se po celém světě konají kulturní akce pro příznivce této nevšední podívané.

Také španělštináři ze 4. A se dne 6. 11. zúčastnili kulturního programu „Španělská kultura kžízem krážem“, který se konal  na pražských Vinohradech v kulturním centru Itaka. Účastníci nejprve zhlédli koncert flamenca (ukázka hudby i tance), pak se konaly workshopy, kde si všichni mohli vyzkoušet hru na typické hudební nástroje (cajones, kastaněty), také taneční variace flamenca, další aktivity zahrnovaly geografii, literaturu a gastronomii Španělska. Vyvrcholením akce byla ochutnávka typických španělských pokrmů – „tapas“.

Aby kultury nebylo dost, navštívili jsme také kostel Panny Marie Vítězné a prohlédli Hispánci tolik uctívanou sošku Pražského Jezulátka, opředenou různými legendami. Účastníci si odnesli nejen spoustu nových poznatků, ale i další motivaci k poznávání této sympatické a „temperamentní“ kultury.

Mgr. Olga Šulcová

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Vyučování ve středu 6. 11. 2019

Vyučování ve středu 6. 11. 2019 proběhne ve všech třídách podle rozvrhu.

Mgr. Václav Ulvr, ředitel gymnázia

Rubrika »Aktuality«

Markéta Tučková

Sběr starého papíru a PET lahví

Ve čtvrtek 24. 10. proběhne už poněkolikáté sběr starého papíru a PET lahví. Před školou bude od 7.00 do 12.00 hodin přistaven kontejner, kde je možné službě obojí předávat. Službě také nahlaste třídu a jméno žáka. Pokud přivezete PET lahve, prosíme, aby byly zavázané v igelitových pytlích.

Finanční prostředky za sběr budou poukázány na účet SRSPŠ a využity budou podle návrhů Studentské rady GFXŠ.

Pokud byste se chtěli sběru zúčastnit, ale ve čtvrtek 24. 10. se vám to nehodí, můžete i později sběr odvážet do Kovošrotu ve Vilové ulici na Františkově. Sběru zdar!

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Republikové finále v přespolním běhu

Družstvo dívek kategorie V (vyšší gymnázium) se probojovalo přes okresní a krajská kola až do republikového finále v Hradci Králové. Reprezentovaly tu nejen naši školu, ale i celý Liberecký kraj.

Akce se konala ve čtvrtek 17. 10. v okolí Stříbrného rybníka za velmi pěkného, slunečného počasí. Družstvo ve složení Podrábská Marie (7V), Růžičková Vendula (3B), Andrlová Bára (2A), Lajžnerová Ivana (2B), Smetanová Markéta (5V) a Dušková Anna (3N) vybojovalo ve velké konkurenci konečné jedenácté místo ze čtrnácti krajů a vylepšilo tak o tři místa loňský výsledek. Holky DĚKUJEM!

Mgr. Vladimír Šatava

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Day with English

V rámci stoletého výročí našeho gymnázia si paní profesorky Vaníčková, Mooney a Svrčková společně se třídou 4. N  připravily akci s názvem „Day with English“. Jednalo se o soutěž, která se konala 3. 10. 2019 v liberecké Krajské vědecké knihovně a zúčastnilo se jí celkem patnáct týmů z pěti základních škol (ZŠ Lesní, Ještědská, Broumovská, Vrchlického a Český Dub). Všechny týmy si postupně prošly všechna stanoviště, na kterých musely plnit různé úkoly - od poznávaček známých míst a jazykolamů, přes doplňování textů písniček a kreslení sloves až po psaní dopisů z pohledu stromu nebo správné seřazování pohádky O Popelce. Vše samozřejmě probíhalo pouze v angličtině. Po skončení této části soutěže následovalo finále, do kterého postoupil vždy nejlepší tým z každé školy. Ty se pak utkaly v anglické obdobě hry „Riskuj!“. Na vítěze čekal výborný dort a ostatní si domů, kromě odměny v podobě Fidorky, odnesli také dobrý pocit, že si procvičili konverzaci v anglickém jazyce.

Zlatka Mlčochová (studentka 4N)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

LOGICKÁ OLYMPIÁDA PRO SŠ UŽ BĚŽÍ!

Pro přihlášené je test základního kola Logické olympiády pro kategorii C: SŠ možné řešit od 15. do 21. 10. 2019 včetně. Další pokyny naleznete na svém profilu.

RNDr. Věra Jandíková

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Napsala nám Světluška

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

HANNOVER FÜR ALLE

A tak jsme mávali a mávali našim německým kamarádům venku, za okny vlaku, který se pomalu rozjížděl směrem zpět k Liberci. Poslední zářijový týden jsme se totiž (ve složení několik studentů sexty a tercie spolu s paní profesorkou Hlaváčkovou a Eisenhammerovou) zúčastnili druhé poloviny studentské výměny s Hannoverskými ,,Austauschfreundy‘‘, která byla velmi cennou a milou zkušeností.

Hannoverská metropole, rozléhající se v severozápadní části Německa, nás překvapila nejen svou architektonickou rozmanitostí, ale i svými možnostmi, z nichž jsme některé v rámci našeho pobytu vyzkoušeli. S radostí jsme navštívili například Hannoverskou radnici, Zoo či školu našich hannoverských spolužáků, pádlovali na kánoích, udělali si výlet do přírody či piknik v parku a jakožto cizinci obdivovali propojení německého ,,Straßenbahn s Unterbahn‘‘.

Děkujeme všem! Odnesli jsme si opět spoustu zážitků, jež zpestřily náš studentský čas a díky kterým se naše komunikační schopnosti a dovednosti v němčině možná i o trochu zlepšily.

Klára Kopytková (studentka sexty)

Rubrika »Aktuality«

Gymnázium F. X. Šaldy

Archiv všech aktualit