Uchazeči s handicapem

PlošinaV dnešní době se staví školy, které jsou už automaticky bezbariérové. Jak je to ale se staršími školními budovami, jako je ta naše? V Liberci nebyla v roce 2003 jediná střední škola, kterou by mohli navštěvovat vozíčkáři. Získat finanční prostředky na stavební úpravy v budově totiž není vůbec jednoduché.

PlošinaVzhledem k tomu, že jedna naše žákyně zůstala po úrazu na vozíčku, snažili jsme se, aby se mohla vrátit mezi své spolužáky. Sehnat co nejrychleji dostatek peněz na pojízdnou plošinu, nájezdovou rampu před budovou a bezbariérové WC bylo mnohem náročnější, než jsme si původně mysleli. Přesto již na konci roku 2003 Odbor školství a mládeže Krajského úřadu Libereckého kraje škole přidělil 700.000,- Kč na pojízdnou plošinu. Na jaře 2004 nám Nadace Charty 77 - Konto Bariéry přispělo 80.000,- Kč na vybudování bezbariérového WC. Tím jsme vytvořili základní podmínky nejen pro současné, ale i pro budoucí handicapované studenty, aby mohli navštěvovat výuku bez problémů a aby nemuseli studovat na středních školách v jiných městech. Bydlet doma s rodiči a mít kolem sebe řadu přátel je pro handicapované velmi důležité.

RampaPoděkování patří všem, kteří nám pomohli. Plánujeme ještě další úpravy v přístavbě školy, abychom mohli konstatovat, že celá škola je bezbariérová nejen přístupem k postiženým žákům, ale i architektonicky.